A FARMTANYÁK KIALAKULÁSA, ELTERJEDÉSE

Full text search

A FARMTANYÁK KIALAKULÁSA, ELTERJEDÉSE
A magyar Alföld farmtanyái jórészt a 19. század második és a 20. század első felében jöttek létre. Természetesen épültek állandóan lakott tanyák a 19. század közepe előtt és a 20. század közepe után is. Ezek száma azonban elenyészően kevés. A farmtanyák nagy többsége a 19–20. század fordulója tájékán és a két háború között keletkezett.
A farmtanyák kétféle úton jöhettek létre: 1. A régi tartozéktanyák fokozatos farmtanyává alakulásával. 2. Eleve farmtanyaként létrehozott tanyák keletkezésével. A tartozéktanyák átalakulását családi osztozkodások, a farmtanyai életforma bevettségének terjedése, a tartósan tanyán élők egymással való „társadalmasulása” segítette elő. A farmtanyaként létrehozott tanyák szaporodását a pusztai földosztások és különböző birtokparcellázási akciók serkentették. Farmtanyák az egész Alföldön előfordulnak. Legjellemzőbb elterjedési területük a Duna–Tisza köze. A 19. század végén és a 20. század első felében keletkeztek farmtanyák a Dunántúl keleti részén, a Mezőföld területén is (Lukács L. 1983).
Amikor a Duna–Tisza közi farmtanyákról írunk, nyilvánvaló, hogy a Duna–Tisza köze egészére, a trianoni határ mindkét oldalára gondolunk. A vajdasági Bácska farmtanyáiról, 79bár egyre több jel mutat arra, hogy életük foglalkoztatja a kutatókat, a 20. század utolsó évtizedéig viszonylag kevés adatot tárt föl a kutatás (Bodor A. 1989; Duranci B. 1991; Tripolsky G. 1991; Harkai I. 1991b). A határtól északra eső, magyarországi farm-tanyák kutatása is viszonylag későn, a 20. század második felében vett jelentősebb lendületet (Barabás J. 1960; Bárth J. 1974; 1982; 1984b; Juhász A. 1972–73; 1974; 1976; 1989; Nagy Gy. 1975; Szenti T. 1979a; Für L. 1980; Janó Á. 1982; Hann, C. M. 1982). Korábban a magyar néprajzkutatók a tartozéktanyák bűvöletében éltek, és a farmtanyák mindennapjai ritkán keltették föl érdeklődésüket.
Néhány jellemző tanyaközség, amely farmtanyákból szerveződött a 19. század végén vagy a 20. század elején: Tömörkény, Pusztamérges, Jászkarajenő, Kocsér, Ladánybene, Lajosmizse, Bócsa, Csengőd, Páhi, Tázlár, Jakabszállás, Pálmonostora, Szank, Orgo-vány, Peszéradacs. A felsoroltakon kívül a két háború között sok farmtanyás puszta élt ugyanúgy, mint az önálló tanyaközségek, csak valamelyik város kötelékébe tartozott. A közigazgatási önállóságot legkésőbb a 20. század közepén megszerezhette, amikor nemcsak a parcellázott puszták, hanem a régi tanyás határrészek is Alföld-szerte tanyaközségekbe szerveződve elszakadtak a városoktól és községektől.
A Duna–Tisza közi farmtanyák egy részét jászsági eredetű népesség hozta létre az ún. jász birtoklású kiskunsági pusztákon. A homokhódító pionírok sorában meghatározó szerep jutott Szeged népének. A szegediek nemcsak a saját határuk távoli földjeit vették fokozatosan művelés alá, hanem a „nagy víz”, 1879 után tömegesen vetették meg lábukat az északibb fekvésű parcellázott kiskunsági pusztákon is. A farmtanyás területek benépesítői közül sokan a bácskai Tisza-mentéről származtak (Juhász A. 1990a). A parcellázások hírére általában a parasztság szegény, kisföldű rétege indult el szerencsét próbálni. A homok viszonylag olcsó volt. Sokan eladták otthoni 2–5 holdas birtokukat, és valamelyik parcellázott pusztán 40–50 hold homokot vettek helyette. A hallatlan energiával, munkabírással, életkedvvel és elszántsággal dolgozni kezdő bizakodó vállalkozók a keservesen megszerzett homoki birtok addig csak legeltetésre használt laposait és buckáit feltörték. Rozsot, krumplit termesztettek rajtuk. Szőlőket, gyümölcsösöket ültettek. A tanyák körül sokféle állatot tartottak. Munkájuk eredményeként az elvadult puszták kultúrtájjá, nagy gonddal megművelt hatalmas kertekké alakultak.
A parcellázás, a farmtanyák létrehozása társadalompolitikai szempontból felért egy nagy földreformmal. Levezette a szociális feszültségeket. Nagy tömegeknek biztosított munkát, megélhetést, szegényes, de mégis önálló egzisztenciát. Azáltal, hogy szegények sokaságát tartotta vissza az Amerikába tántorgástól, magyarok tízezreit őrizte meg
a magyar élet és a magyar jövendő számára. Für Lajos 1980-ban feltette a kérdést: a farmtanyák létrehozói, a homoki szőlő- és gyümölcskultúra felvirágoztatói, a pusztákat benépesítő nagy belső népmozgás résztvevői vajon honfoglalók vagy inkább menekülők voltak-e? (Für L. 1980: 144.) Sok kutatásra van még szükség a hiteles válasz megfogalmazásához. Úgy véljük, közel jár az igazsághoz Juhász Antal, amikor azt írja: „a telepesek zöme, menekülő is volt és honfoglaló is. Menekülő abban az értelemben, hogy menekült korábbi szűkös léte nyűgeitől, kötöttségeitől – s honfoglaló, mert feltörte, megművelte a pusztát, otthont és mezőgazdasági kultúrát teremtett rajta” (Juhász A. 1986b: 134).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me