BŐRMELLES

Full text search

BŐRMELLES
Ecsedi István érzékletesen írja le, miként jutott el az összekötözött elej- és hátibőr az oldalt záródó bőrmellesig (1914b: 32). A mejjesbundához, bujjbele-ködmönhöz is legszívósabban a pásztorok ragaszkodtak, akiknek alkalmasabb volt az elöl nyíló mellényféléknél. A dunántúli oldalt gombolós mellények, mint a göcseji melles és baranyai, somogyi, tolnai társai, az alföldi, így a szegedi oldalgombos mejjedző, a szatmári hónaljban gombolódó bekecs szórványos előfordulása e ruhaféle egykor szélesebb körű használatára utal. Mégis inkább a Tiszántúlon és Erdélyben hordták, valamint ettől keletre, és az oroszokon át Kínáig mutatható ki rokonsága.
Az igényes, szűcs hímezte bőrmellesek legszebb változatai Erdélyből ismertek. Ilyen pl. a mezőségi hímzett mejjrevaló, a bukovinai csángó mejjes keptár, a dévai csángók mejjes bundája. Fél Edit (1936: 17–18) mutatta be, miként alakultak a bőrmellesek a szabó készítette mellényfélék hatására: háta szabása, nyakkivágása előbb csak hímzéssel jelezte, majd át is vette ez utóbbiak jellemzőit, végül zsebet is kaptak, amint ezt a gyimesi csángók mellesei mutatják.
E paraszti ruha polgárosultabb, posztó-, szövet-, sőt bársonyborítású változatai is felbukkantak Erdélyben, főleg a szebeni szász vidéken és például Torockón, ahol a melles zöld selyem-, posztóborítást kapott. A kalotaszegi falvakban a leányok viselték a posztóval borított, csipkés mejjrevalót. Éppen ezek ejtik gondolkodóba a késő kutatókat, hiszen egy 1864-es tudósítás szerint „jelenleg a posztó helyett inkább a kivarratos bőr melly-revalót használják”, vagyis itt a posztóból varrt megelőzte a bőrmellest (Szabó T. A. 1941: 272–273).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me