Józsa Mihály,

Full text search

Józsa Mihály,
ág. ev. lelkész, J. János és Nagy Ágnes napimunkás szülők fia, szül. 1847. decz. 14. Brassóban; 1860-ban a székely-udvarhelyi ev. ref. collgiumba ment, hol diák-szolga minőségben küzdötte át az iskolai életet és 1867-ben a gymnasium VI. osztályát végezte; ekkor a Gáspár János vezetése alatt álló nagy-enyedi tanítóképző növendéke lett; de csak az első évet végezte, mert 1868. ápr. a brassói ev. ref. egyház iskolájánál szervezett segédtanítói állásra kapott meghivást, mit máj. 8. el is foglalt. 1870. máj. 7. a nagy-baczoni (Erdővidék) ev. ref. egyház hívta el a hat korosztályú leányiskola rendes tanítójának. 1871. nov. 16. a krizbai (Brassóm.) áll. segélyezett községi iskola 2-dik tanítója lett; egyszersmind a községi ifjúsági dalárdát és zenekart vezette s lendületet adott az iskolai s népkönyvtárnak. A nőimunkatanítás és tanulás érdekében is ő tette itt a kezdeményező lépést, a mennyiben neje díj nélkül 2–3 évig tanította lakásukon a jelentkező leánykákat varrás, kötés és horgolásra. 1870–74-ben a néptanítói póttanfolyamokat is látogatta s 1874-ben tornatanítói oklevelet nyert. 1874–74-ig a krizbai tanítói járáskör jegyzője s alelnöke, a brassóvidéki tanítóegyletnek pedig főjegyzője volt. Családi körülményeinél fogva 1877. jún. 15. hagyta oda a csángó községek ezen legkiválóbbját és elfoglalta a brassói ág. ev. magyar egyházközség által szervezett állami elemi- és polgáriskolai hitoktatói állást, mely hivatalában jelenleg is működik; e mellett egy egyházközségi tanácsban, a brassói ev. magyar esperességben és ennek vallástanítási állandó bizottságában a jegyzői tisztet viseli s rendes birája az egyházmegyei törvényszéknek. 1886-ban a kolozsvári áll. tanítóképzőben tanképesítő vizsgát tett. 1887. szept. 14. óta a brassómegyei tanítótestület és az ebben szervezett segélyező egyesületnek titkára. A magyar közügy szolgálatában tevékeny részt vett: több évig rendezte a jótékonyczélú műkedvelői előadásokat, az E. M. K. E. brassói fiókjának pénztárnoka, ma ellenőrje, a dalárdának másodelnöke, az Emke-óvodák felügyelő bizottságának tagja, a brassói magyarság intéző bizottságának jegyzője sat. 1891-ben, midőn a IV. egyetemes tanítógyűlés egyik tételét: Az állami szakszerű tanfelügyelet szervezése, tekintettel a néptanítók előléptetésére, előadta s ezen irányelvek szerint megkészítette a m. kir. közoktatásügyi kormányhoz felterjesztett memorandumot, a magyarországi tanítók országos bizottságának és az Eötvös-alap gyűjtő s osztó bizottságának tagjává választatott. 1893. máj. 8. tanítói működése 25 éves fordulója alkalmából a brassói magyar egyesületek jubiláris ünnepélyt rendeztek. 1896. decz. 29. a brassómegyei tanítótestület közhasznú munkásságának elismeréseül tiszteletbeli tagjává választotta.
Oktatásügyi, neveléstani s társadalmi czikkeket írt 1871 óta az Erdélyi Népnevelésügyi Értesítőbe, a Család és Iskolába, a Székely Nemzetbe, a Brassóba, a Brassói Híradóba s a Brassói Magyar Ujságba; czikkeinek száma 200-ra tehető.
Munkái:
A brassói magyar dalárda 25 éves története 1863–1888. és az 1888-ik (26. egyesületi) évről szóló Évkönyve. Brassó. 1889.
A brassómegyei tanítótestület 25 éves története. U. ott, 1896.
Magyarország ezer éves fennállásának emléke: a brasómegyei tanítótestület millenniumi ünnepe. U. ott, 1896.
Szerkesztette az Iskola és Szülői Ház cz. nevelés-oktatásügyi közlönyt 1890-től 1893. végeit; több évig szerkesztette a brassói dalárda Értesítőjét.
M. Tanítók Albuma, Brassómegye. Brassó XIII. A. lap.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me