Gyaluló gép,

Full text search

Gyaluló gép, fára, sima néha sik fölületek, deszkák, pallók éleinek simítására vagy hornyolására, v. párkányolásra is szolgál. A kész munkafölület természete szerint van Gy., mely csak sima, de nem sik fölületet készít és van olyan, mely simítás mellett a fölületet sikra is gyalulja. Az első csoporthoz azok a Gy.-ek tartoznak, melyeknél a tárgyat ugynevezett tápláló-hengerekkel szilárd, sik asztalon, forgás közben, a szerszám alá hozzuk. A tárgy felső fölülete itt a kés működése folyamán ugyanazt az alakot nyeri, melylyel annak alsó fölülete bir. Más szóval, ezek a Gy.-ek párvonalasan gyalulják meg a fát, és igy párvonalasan működő Gy.-nek nevezzük (l. 1. ábra).

1. ábra.
A Gy-ek más csoportja a tárgy munkafölületét simára és sikra gyalulja. A fát e célból egy pontosan sikban vezetett szánon rögzítjük és a hosszuélü késekkel v. vésőszerü szerszámmal ellátott tárcsa alatt vagy mellett elvezetjük. A szerszám, melynek éle forgás alatt sikot ir le, a munkafölületet is sikká alakítja. (l. 2. ábra).

2. ábra.
Végre van még egy harmadik Gy.-faja is, a fölületi Gy., mely a munkafölületet éppen csak megmunkálja, egyengeti (l. 3. ábra). Ezek, miután a fát az alant fekvő késfej fölött kézből elvezetjük, kézi Gy.-nek is nevezzük. Miután itt már a megmunkált fölületrész a Gy. asztalán vezetékül szolgál, a forgács állandóan azonos vastagságu lehet ugyan, de a fölület nem lesz sik. Ez a háromféle Gy. a szerszám elrendezése szerint különböző változatban fordulhat elő. A párvonalas és a

3. ábra.
fölületi Gy.-en egyenes vagy alakos késeket használhatunk, melyek a forgó tengely körül ugy helyezkednek el, hogy a késélek hengert, ill. forgácstestet irnak le. Néha a kés él csavarvonalas, sőt sik elérésére még a gépasztal sikjában álló kést iktatnak be. Miután a kések rendesen hengert irnak le, ezeket a Gy.-eket még hengeres Gy.-eknek, és mert a fát a rostok hosszában munkálják meg, hosszanti Gy.-eknek is mondjuk. A sik Gy.-eknél a kések sik tárcsán rendezvék el, mely függőlegesen v. vizszintesen áll, a fát pedig a rostokra merőlegesen és harántosan forgácsolják, amiért tárcsás vagy harántos Gy.-eknek is nevezzük. A hengeres Gy.-nél a késtartón rendesen 2, a tárcsás Gy.-en 2-12 kés van elhelyezve. A hengeres késfejek átmérője D = 100-350 mm.; forgási számuk n = 1200-4000. A késélek hossza l = 75-750 mm.; sőt néha még ennél is több. A tárcsás Gy.-eknél a tárcsa átmérője D = 250-1500 mm.-ig terjed, fordulatszámuk n = 150-2500. A párvonalasan működő Gy.-ek a késfejek száma szerint 1, 2, 3, 4, 5 késfejüek is lehetnek, ugy hogy a fát egyidejüleg 1, 2, 3, 4 oldalon is megmunkálják. Vannak még számos különleges munkákhoz szerkesztett Gy.-ek is. Eddig a Gy.-eket külföldről kellett hozatni; ujabb időben hazánkban is készítenek már ilyeneket.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages