Edénynyaláb,

Full text search

Edénynyaláb, edénypamat, edényrost, edényrostnyaláb, rostedénynyaláb v. r.-köteg (növ., fasciculi vasorum), a növények belsejében az edényekből s hosszura nyult rost-, vagyis prosenchyma sejtekből alakult szövetnyaláb, vagy keményebb szálas rész, melyhez mint szilárdabb vázhoz a puhább részek (l. Alapszövet) hozzátámaszkodnak. Azok a keményebb szálak, amelyeket a növényrészek szétszaggatásakor vagy szétdörzsölésekor észreveszünk (1. ábra). E.-nak nem azért hijuk, mintha csupa edények nyalábja lenne, hanem azért, mert az edények főkép ezekben vannak.

1. ábra. A borsó szárának keresztmetszése, lent természetes nagyságban, fent a fele nagyítva-a a bőr, b a kéreg, c a háncs, d a kambium, e a fa, f a bél.
Az E. gyakran külön halad a növénytest parenchymájában, mint p. a levél erezete (a széles utilapuéból könnyen kihúzható), gyakran pedig, p. a fákban, úgy egymáshoz szorul, szövete is oly hatalmasan fejlődik, hogy végre a bélszövetet egészen elnyomja, s p. a fákban csaknem egymaga alkotja a növénysejtet. Az E. a gyökér vékonyszálacskáiból a gyökéren a szárban, innen az ágakba, levelekbe, a virágokba, valamint a gyümölcsbe is belép és összefüggően szétágazik. Különböző módon kiképződve, a legtöbb száras növényben megvan, csak a mohák testében nincs.

A ábra.

B ábra.
2-3. ábra. A Ricinus edénynyalábja: A kereszt-, B hosszmetszésben, r kéreg, m a bél parenchymája, b vastagfalu háncsrost, y a (kambiumforma) sejt, e a kambium, g nagy, tt' pedig kis gödrös edények, cb a bélsugárban keletkező kambiumsejt, gs nyalábhüvely, p háncsparenchyma, ss spiral edény, l fogas edény, hh fasejtek.
A kész E. anatomiai szerkezete a következő (2. és 3. ábra): kifelé, vagyis a növény bőre felé van a háncsrészlet vagy egyszerüen csak háncs (phloëma, Siebtheil), befelé a farészlet vagyis a xylema s gyakran a kettő közt a kambium vagyis a vastagító szövet. A háncsot vékonyfalu hasábos sejtek (y, kambiumalaku, cellula cambiformis) és rostás sejtek alkotják; a farészlet eleme: az igazi edény, a tracheida és fasejt. Kivülről az E.-ot jól különvált réteg a nyalábhüvely v. védőhüvely (endodermis gs), vagy pedig megvastagodott rostsejtek nyalábja, a háncsrost fogja körül, melyet régebben szintén az E. alkotó részének tartottak. A gyökérben eredetileg csak egyetlen egy központbeli E. van; a többi csak kivételes. A harasztok törzsében az E. vagy a tengely helyén van, vagy pedig a belet körítő záró cső, v. több koncentrikus nyalábgyürü és gyürüdarab, v. pedig elszórt nyalábok, egy egyszerü nyalábcséve mellett. Az egyszíküek E.-ja, a pálmatörzsé is, - a keresztmetszés képe szerint - szabálytalanul elszórt a törzs parenchymájában (4. ábra), de szabályszerü futását a szár hosszmetszésén láthatjuk (5. ábra). Némely vizi növénynek akár egyszikü, akár kétszikü, csak egy tengelyhelyzetü E.-ja van. A legtöbb kétszíkü és tobozos szárában, főleg a fákéban, az E.-ok egy körbe sorakoznak, a levélbe mindig egy egész v. több E. lép. A kétszíküek E.-ja közt maradt hézagot, ahol eleinte a bélsugár volt, uj E. tölti ki, mely a szomszédnyalábból válik ki. Igy gyürü-, ill. hengeralaku hatalmas szövettest támad s az ilyen szárat főkép az E. alkotja. Ez a csonka kupalak v. hengertest a szár alapszövetét a bélre meg a kéregre osztja, melyet a bélsugár kapcsol össze. A szár E.-ja a levélnek egész terjedelmében szétágazik, s a levélerezetét (nervatura) alkotja.

4. ábra. Egyszikü szár keresztmetszése.
5. ábra. Egyszikü szár idealis hosszmetszése.
A háncs meg a fa kölcsönös helyzete szerint lehet az E. 1. Összoldaladzó vagy lapharántos (fasciculi vasorum collaterales), midőn a fa befelé, a háncs pedig kifelé van, de egy-egy lapjokkal egymás irányában vannak. Ez a legesleggyakoribb eset a fában meg a levelekben 2. Koncentrikus (fasciculi vasorum concentrici, 6. ábra). Ennek a fája a középpontban nyúlik végig sp, ezt a háncsrész s fogja körül. Lehet azonban e két rész helyzete fordított is. Ez a legtöbb harasztot jellemzi, van nyalábhüvelye, u is. 3. Sugaras (fasc. vas. radiales). Ennek a farészlete sugaras helyzetü (7. ábra g) s vele kifelé éppen annyi háncsrészlet, s váltakozik. Ilyen van némely harasztnak és valamennyi gyökérnek. A gyökerek E.-ját mindjárt környező réteg, a perikambium hozza létre az oldalgyökerek előképletét, ezentul szintén nyalábhüvely, u van. ha, mint gyakrabban, az E. a törzsből a levélbe is átlép, közös E.-nak mondjuk. Ennek a szárban lefutó része a levélnyomnyaláb. Kevesebb szárnak (Begonia, Orobanche) van a közös E.-on kivül saját E. vagy szárnyalábja. Ez. a száron végig halad, a tenyésző kupban végződik, de a levélbe nem hajlik ki.
A harasztok egyszíküek s a kétszíküek egynyári puha szára, valamint a levelek E.-jában a prokambiumjokból keletkező háncson és farészleten kivül semmi sincs, vagyis a prokambiumsejtek maradék nélkül fává és háncscsá változnak, azért ez az E. tovább nem is vastagodik. Ez a zárt vagy befejezett E. Ha pedig a prokambiumnak első osztódásából a középső réteg mint tovább vastagító kambium marad vissza a háncsrészlet belső oldalán, mint a kétszíküeknek több esztendőn át növekedő szárában, vagyis ha a kambiumnak osztódásból ismételten másodszövetek, vagyis kifelé a másodháncs, befelé az uj fa keletkezik: az ilyen E. a működő v. nyilt.

6. ábra. A Polypodium páfrány koncentrikus edénynyalábjának keresztmetszése, sp a farészlet, s a háncs, u a nyalábhüvely.
Ilyen csak a kétszíküeknek, különösen a fás növényeknek van. A korosabb E.-nak tehát vagy van kambiuma, ekkor ez vastagodik, vagy nincs, p. a levélerezetében vagy a hamar elpusztuló puha szárban, ez tehát nem vastagszik.

7. ábra. A Primula gyökerének sugaras edénynyalábja keresztmetszésben, g a fa, s a háncs, p a perikambium, u a nyalánhüvely.
A fák évenként, tavaszkor és őszszel és sok esztendőn át vastagodhatnak. Az egész E.-körön keresztben végighuzódó kambium végre összefüggő gyürü lesz. Ez a kambiumgyürü, ennek osztódása folytán új fa- és háncsrészlet támad. Ez a fa vastagodása. Hasonló kambiumgyürü növeszti vastagságban sok kétszíkünek a gyökerét.
Az E.-nak a növény életében legalább két nevezetes feladat jutott. A farészlet sejtjei vezetik fel a gyökér felszítta cseppfolyós táplálékot, vagyis a felszivárgó nedváramlást a növénynek egyes része felé. Ezért a fatest vizvezető elemeit hydromnak v. tracheomnak is mondják. A háncsrészlet ellenben a levelekben a nyers táplálékból átsajátított (asszimilált) szerves vegyületeket lefelé vezeti, a növénynek abba a részeibe, ahol rá szükség van. A háncs tehát a leszivárgó nedváramlásnak a vezető szövete. V. ö. A növény táplálkozása.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me