Csajkó

Full text search

Csajkó (Lethrus apterus Laxmann, L. cephalotes Pall., állat), a födeles szárnyuak (Coleoptera) az öttaguak (Pentamera) csoportjába, a lemezes csápuak családjába (Lamellicornia) tartozó bogárfaj, mely az európai-ázsiai angy síkság egyik sajátos jellemző alakja. Magyarország szőllőiben általában elterjedt krátékony rovar.

1. ábra. Tápláló labdacs. 2. ábra. Az álca.
Földrajzi elterjedésének nyugati határát hazánk képezi, ugyhogy az Alsó-Ausztriával határos szőlőhyelygekben már csak gyéren jön elő. A nép még vincellér-bogárnak is nevezi. Körülbelül 2 1/2 cm. nagy, fénytelen fekete bogár, melynek alakja, nagysága és szine a kor- és álcájának táplálkozási viszonyai szerint változik. Feje nagy és széles, innen nevezik nagyfejü C.-nak is. Rágói hatalmasak éa belül fürészes sézlüek. 11 ízből álló csápjaiknak két utolsó apró íze a 9-ik nagyobb és csészealaku íz mélyedésében van elrejtve. Előtora igen nagy, széles és lapos. Szárnyfedői egymással összenőttek, azért röpülni nem tud, ellenben karcsu és vékony lábaival elég ügyesen tud a földön mászni és szaladni.

3. ábra. A földgubó a földüreggel. 4. ábra. Az üres földgubó feltolt felső részszel.
A kifejlődöt bogár rendesen ápril-május hóban jelenik meg a szőllőkben. Különben megjelenésére nagy befolyással van az időjárás. Előbuvásuk után csakhamar fauk fentartásához fognak hozá. A hímek, melyek erősebb rágókkal vannak ellátva, párt keresnek, amely alkalomkor a nőstényekért nem egyszer heves tusákat is vivnak. A párosodás után azután a szülők közösen hozzáfognak az utódok befogadására szolgáló földlyukak készítéséhez. A lyukakat kemény, kötött talalja ássák, még pedig ugy, hogy az esőviz a nyíláson át beléjük ne folyhasson. A lyuk első fele, mely rézsut halad a földben, 25-30 cm. hosszu, körülbelül egyenlő vastag, későb hirtelen lefelé kanyarodik és függélyes irányban halad 50-90 centiméterig.

5. ábra. A kifejlődött bogár ( Emich után).
E menet két oldalával függnek azután össze a galambtojás nagyságu és alaku, kisimítot falu bölcsőüregek, melyeknek száma 6-8 közt váltakozik. Minden egyes iglyen üregbe a kikelő álca táplálására szolgáló labdacsokat készítenek, melyekbe helyezi a nőstény a petéket. A labdacsok anyaga többféle növénynek - de leginkább a szőllőnek - nedvdus fiatal hajtásaiból áll, melyeke ta hím szokott erős rágóival lemetszeni és azokat rák módjára hátrafelé haladva az üregekbe behordani. E gyenge növényi részekből azután a nőstény megfüllesztve labdacsokat készít, minden egyes labdacsbe egy-egy petét rak és a bolcsőüregekbe egyenként elhelyezi. Az álca a petéből 8-10 nap mulva buvik ki és julius végén vayg aug. hóban kifejlődik. Az álcák nagysága függ a tápláló anyag menyiségétől. 22,30 mm. Hosszu, félhengeres teste sarlóalakulag meggörbített, feje világos barna és kisebb, testének többi része vastagabb és sárgásfehér szinü. Háta közepén 1 mm. Széles kékeshamvas szinü sáv huzódik. Szemei nincsenek, csápjai 4-izüek. Lábai gyengék, jeléül annak, hogy az álca azokat sem járásra, sem ásásra nem használja. Miután az álca táplálékát teljesen elfogyasztotta, a földüregben makk-nagyságu és alaku sima gubót készít földszemcsékből és saját ürülékéből, egyes nyálmirigyeinek váladékával összeragasztva. Ebben a földgubóban vedlika zután és bábbá alaku át. A bogár már szeptemberben kifejlődik, de csak a következő év tavaszán, a földgubó felső részté feltolva, bujik ki a földből. A bogarat hazánkban először Koy Tóbiás észlelte és az erre vonatkozó helyes megfigyeléseit már 1802-ben közzé is tette (Koy und Boehm, Anmerkung über einige Insekten, Naturforscher XXIX, p. 103-109). Ujabb időben különösen Emich Gusztáv foglalkozott vele és irta le részletesen fejlődését és átalakulását a Rovartani lapok 1884-iki évfolyamában.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me