B,

Full text search

B, az abéce második betüje: görög neve béta, a héber béth-ből, ami tulajdonkép a. m. ház, mert a héber betü alakja házikóhoz hasonlít. Az algebrában b az egyenletnek második ismert száma (a az első, c a harmadik stb.); így mindenféle fölsorolásban a második tagot jelzi. Rövidítések:
kB v. b: római föliratokon, pénzeken a. m Balbus, Brutus, bene, bixit (a. m. vixit). Keleti nevekben két tulajdonnév közt (b. az ibn röviditése (l. Ben); keresztény föliratokon beatus, beata. Mai pénzeken az illető országnak második penzverőhelye. Körmöcbánya pénzverdei jegye 1867-ig, mig t. i. pénzügyileg az egységes Ausztriába voltunk kebelezve. A logikában az állitmányt jelenti, A az alanyt. A kémiában a. m. Bór. Angliában B. a Bachelor rövidítése.
B. A. a. m. Baccalaureus Artium, Angliában Bachelor of Arts, ott a legalsó egyetemi fokozat; továbbá a. m. bonis auspiciis.
B. C. L. a. m. Bachelor of Civil Law, Angliában a legalsó fokozat a jogi karban.
B. L. a. m. Baccalaureus Legum, ang. Bachelor of Laws, egyik alsó fokozat a jogi karban; továbbá lat. a. m. benevole lector! kegyes olvasó.
B. L. S. a. m. Benevolo Lectori salutem! a kegyes olvasónak üdvöt.
B. M. a. m. Baccalaureus Medicinae v. Bachelor of Medicine, Angliában legalsó fok az orvosi egyetemen.
b. m. a. m. brevi manu, továbbá beatae memoriae (boldog emlékezetü), és bene misceatur (jól meg kell keverni).
B. P. D. a. m. bono publico datum (közcélra adva).
B. Sc. a. m. Baccalaureus scientiae v. Bachelor of science, Angliában legalsó fokozat a természettudományok egyetemi tanulmányában.
B. S. G. D. G. a. m. breveté sans garantie du gouvernement. Franciaországban rendes formulája a szabadalomnak. nB (hang), lágy, vagyis zöngés ajakmássalhangzó (l. Mássalhangzók), mely nyelvünkben szabályszerüen váltakozik a p hanggal, p. kapdos helyett azt mondjuk kabdos, viszont dobtam h. doptam stb. Magánhangzók után eredeti magyar szókban mb-ből lett, p. eb eredetileg emb, a középfoknak bb képzője az ugor alapnyelvben -mb volt. Nagy szerepet játszik a b hang magyar ikerszók utótagjában: inog-binog, ákom-bákom (azelőtt kákom-bákom), csiga-biga, tarka-barka.
B, a zenében eredetileg az alaphanglépcsőben az a után következő hangnak neve volt, melyet később h-val cseréltek fel. Hollandiában és Angolországban azonban a b még most is az a-nál egy egész hanggal magasabb hangot jelenti, t. i. azt, melyet mi h-nak nevezünk. Nálunk pedig a b a h alatt egy fél hanggal mélyebben s az a-nál csak egy fél hanggal magasabban fekvő hangot jelenti. Azonkívül b-nek nevezzük azt a módosító jelet (b), melyet valamely hangjegy elé teszünk a végett, hogy az egy fél hanggal leszállíttassék. (L. Módosító jelek.) Végül b annyit is jelent mint basso,. p. c. b. a. m. col basso.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages