Abszolutizmus

Full text search

Abszolutizmus alatt közönségesen a korlátlan, egyeduralmi államkormányzati alakot értik, melyben az állam lakosságának, a lakosság valamely kasztjának, rendjének v. osztályának az államhatalom birtokában és gyakorlatában jogilag biztosított részvétele nincsen. Másik értelemben A. az olyan államuralmi szervezet, hol a hatalmak megosztásának követelménye nem érvényesül, hol a törvényhozó és végrehajtó hatalom egy organum - legyen az az államfő, egyén v. kollegium, képviselet - kezében van, ha nem kizárólag is, de túlnyomólag. Ily értelmüleg beszélnek p. Angliában a parlament A.-áról, Poroszországban a fejedelmi hatalom A.-ról stb. Relative A. az a helyzet is, melynél a közhatalomban a nemzetnek egy rendje, osztálya kizárólag vesz részt, egyedül ennek az uralkodó rendnek tagjai az állampolgárok, mig a lakosság többi része csak alattvaló. Ez A. volt az ó-kor görög és római köztársaságaiban is, hol aránylag a lakosságnak csekély része képezte a politikai nemzetet a rabszolgaság jntézménye miatt. Ilyen A. volt a középkori olasz városi köztársaságokban, ahol a patricius családok kizáró birtoka volt a hatalom. Ilyen A.-ról panaszkodnak a munkás néprétegek Francia- és más országokban, állítván, hogy a tiers état, a polgárság, a bourgeoisie kényuralma valósul a közhatalomban, s hogy az összesség erejét a saját érdekében zsákmányolja ki a hatalmi intézményekkel.
Az A. mint korlátlan egyeduralom autokráciának is neveztetik. Az A. mint alkotmányosan alkotott ideiglenes korlátlan államuralom jelentkezik a diktaturában, mely törvényes intézmény annak elismerésén alapult (p. a római alkotmányban), hogy az állam válságos helyzetében, különösen annak létét közvetlenül fenyegető belforrongások v. kültámadások esetén, kivánatos és üdvös az állam teljhatalmát egyetlen személy kezébe adni. Az A. elfajulása a despotizmus, kényuralom, mely akkor áll elő, ha a korlátlan hatalom gyakorlásában állandó rend nincs, hanem az uralkodó szeszélye, kedvtelése szerint érvényesül; hol nemcsak a közszabadság van elnyomva, hanem a magánjogok, az élet és magánvagyon is egészen nélkülözik a biztonságot a felsőbbséggel szemben. A tirannizmus - zsarnokság - a despociától tartalmilag nem különbözik, hanem azáltal, hogy a tirannus a szabadság erőszakos elnyomásával ragadja meg a teljhatalmat, tehát uzurpátora, bitorlója annak; rendszerint rövid időtartamu, mert a nép, melyből előbbi szabadságának tudata és óhajtása ki nem halt, a legelső kedvező alkalmat megragadja a tirannus elüzésére. A despotában, különösen ha azt teokratikus intézmény gyanánt a vallási meggyőződés is támogatja, Isten rendelését, a büntető istenség helyettesét látja és nem ritkán imádatszerü tisztelettel tekinti a nép, és uralmának türése főerény, az ellene lázongás a legnagyobb vallási bűn, mig a tirannus erőszakos eltávolítása, esetleg élete kioltásával is, dicsőség és hazafierény, sőt kötelesség.
Sajátságos A.-a van a róm. katolikus egyháznak, mely hit dolgában a pápa feltétlen felsőségét, tekintélyét deklarálta, de a juriszdikció tekintetében a pápaság sem a zsinatok, sem a püspökségek saját hatalmát nem abszorbeálta, másrészt azonban a hiveknek még az autonom intezmények mellett is csak igen mérsékelt befolyást enged a szorosan vett uralmi körben; azért a hierarchia A.-ának nevezhető.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me