A MAGYAR NÉPHITKUTATÁS TÖRTÉNETE ÉS FŐBB KÉRDÉSEI

Full text search

501A MAGYAR NÉPHITKUTATÁS TÖRTÉNETE
ÉS FŐBB KÉRDÉSEI
A magyar néphitkutatás nem régi tudományág; a néprajz más területeihez hasonlóan csak a 19. század második fele óta beszélhetünk tudatos kutatásról.
Ennek ellenére a magyar néphit múltjáról némileg többet tudunk, mint a magyar nép szellemi kultúrájának más ágairól. Amíg ugyanis az írástudók nem tartották fontosnak, hogy a magyar köznép költői termékeiből akárcsak egy sort is feljegyezzenek – például a népdal, népmese a 18. század vége előtt nem nyert feljegyzést, a magyar nép díszítőművészetéről és egyéb szellemi termékeiről is csak közvetett forrásokból tájékozódhatunk –, addig a magyar néphitről valójában szinte a Kárpát-medencében való megtelepedés óta vannak – bár hézagos – adataink.
Ennek fő oka az, hogy a keresztény egyház, amely az írásbeliség fő hordozója is volt, nagyon gondosan figyelt mindazokra a jelenségekre, amelyek saját tanításával nem egyeztek, és ezeket írásban is rögzítette, ha másként nem, rendeletek vagy tilalmak formájában.
Ily módon a magyar néphitre vonatkozó régebbi adataink főként gyakorlati célúak, de mégis lehetőséget adnak arra, hogy valamiként tájékozódjunk annak történeti fejlődéséről.
A tudományos néphitkutatás kezdetekor ismét nem a néphit iránti tudományos érdeklődés volt a legfontosabb ösztönző. A magyar értelmiség elsősorban saját „ősi”, kereszténység előtti kultúrájára volt kíváncsi, és ezért kezdett az „ősvallással” foglalkozni. Azt ugyanis a különböző európai népek már a 18. század vége óta sejtették, hogy a néphit több archaikus elemet, „survival”-t tudott konzerválni, mint a népi kultúra más területei. Ilyen módon a néphit tudományos vizsgálata a 18–19. század fordulóján elsősorban mint a modern történelemtudomány egyik segédtudománya jelentkezett, s egybeesett a modern európai „nemzeti” államok kialakulásával.
Különösen azoknál az európai népeknél, illetőleg népcsoportoknál volt nagy jelentősége, amelyek az önálló nemzeti lét kialakítására törekedtek. A 18. század vége felé kezdte ugyanis az európai tudományosság gyanítani, hogy az egzotikusnak tűnő falusi babonák és varázscselekmények több archaikus elemet őriztek meg, mint a népi kultúra más területei. Így – minthogy igen sok európai nép etnogenezise, őstörténete homályos volt – a népi hiedelmeket tartották az egyik olyan lehetséges forrásnak, melyből a kereszténység előtti kultúrát rekonstruálni lehet, s azt remélték, hogy ezeknek az adatoknak a segítségével a nemzetté válás során törekvéseikhez történeti érveket nyerhetnek. Nem volt ez másként a magyarságnál sem, ahol a néphitkutatás kezdettől fogva összefonódott 502az őstörténet-kutatással, amely viszont a nemzeti önállósodás egyik fontos politikai-ideológiai eszköze volt.
A „néphit” fogalmat elsősorban az osztálytársadalmakban használják, hiszen a törzsi társadalmakban a vallás nem differenciálódik annyira, hogy külön „néphit”-ről lehetne beszélni. Nem lehet még találgatásokba sem bocsátkozni arra nézve, hogy a honfoglaló magyarság rétegenként miként differenciálódott; adataink e korszakból olyan hiányosak, hogy lehetetlen a nyilván már fennálló különbségeket rekonstruálni. Valójában csak a kereszténység felvétele és a rendi társadalom kialakulása után jogosult magyar „néphit”-ről beszélni.
A magyar néphitkutatás fő előzményei tehát: a) azok az egyházi források, amelyek a kereszténységtől eltérő „pogány” jelenségeket regisztrálják; b) a felvilágosodás kezdeti szakaszai óta olyan leírások, amelyek az egyszerű nép „ostoba babonáit” tartalmazzák, főleg azért, hogy küzdjenek ellenük; c) azok a művek, amelyek a magyar ősvallásról igyekeztek képet adni, főleg azért, hogy ezzel is közelebb jussanak a magyar nép etnogenezisének kérdéséhez.
Csak a 19. század utolsó évtizedében születtek az első olyan tanulmányok, amelyek a magyar néphitet önmagáért vizsgálták, tehát olyan szellemi terméknek tekintették, amely a magyar nép világképéről, kozmogóniájáról, morális és egyéb nézeteiről ad felvilágosítást.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir