BEVEZETŐ

Full text search

BEVEZETŐ
A katolikus magyarság népi vallásosságának néprajzi kutatása viszonylag későn indult meg. A magyarság néprajzában csak egy háromoldalas fejezetecske élén áll a Vallási néprajz cím a IV. kötet végén. Sajnos Schwartz Elemér eme kis írása szinte egyáltalán nem érinti a téma érdemi kérdéseit (Schwartz 1943). Valamivel tartalmasabb, de vázlatossága miatt kényszerű általánosításokkal telített a hétoldalas Vallásos élet c. fejezet (Szendrey Zs.–Szendrey Á. 1943d). A magyar vallási néprajzot valójában Bálint Sándor tevékenysége alapozta meg. Folyóiratcikkei és jeles könyvei, mint például a Népünk ünnepei (1938), Sacra Hungaria (1944), Egy magyar szentember (1942), Karácsony, húsvét, pünkösd (1973), Ünnepi kalendárium. I–II. (1977), fontos állomásai a magyar népi hitélet feltárásának és megismerésének. Rajta kívül Schram Ferenc, Erdélyi Zsuzsanna, Vajkai Aurél, Manga János, Volly István, Eckert Irma, Mozsolics Amália, Szendrey Ákos és Székely László e témába vágó munkásságát kell megemlítenünk. Újabban Bartha Eleknek, Barna Gábornak, Bárth Jánosnak és Tüskés Gábornak készült, illetve jelent meg tanulmánya e témakörben.
A vallási néprajz fogalma nehezen határozható meg. Tág értelemben nagyon sok olyan szokás beletartozna, amelyet a vallási néprajznál korábban megindult szokáskutatás „világi” szokásként tart számon. Így például a betlehemezés eredendően vallásos szokás, mégis a téli ünnepkör fontos „népszokásaként” ismerjük. E kötetben sem a vallási néprajz fejezetében, hanem a népszokások között olvashatunk róla. Ugyanezt mondhatnánk sok más jeles napi szokásunkról is. A vallási néprajz így egy szűkebb területtel, elsősorban a tételes vallás, illetve a hivatalos liturgia mellett mindig létező ún. paraliturgikus cselekedetekkel és kultuszokkal, valamint a hivatalos vallás népi gyakorlatával és képzeteivel foglalkozik.
Bálint Sándor korai megfogalmazása szerint a vallási néprajz „feladata annak vizsgálata, hogy a néplélek hogyan reagál a katolikus előírásokra” (Bálint S. 1938: 14). A vallási néprajz körébe tartozó kutatások történeti szemlélet nélkül elképzelhetetlenek. A kutatott néprajzi jelenségek ugyanis elválaszthatatlanok a magyar és az egyetemes művelődéstörténettől. A nép vallásos képzeteiben és cselekedeteiben több évszázados, sőt több évezredes művelődési rétegek húzódnak meg, a pogány ősvallás maradványaitól a katolikus kereszténység változó tanain és liturgikus gyakorlatán át a kereszténységre ható más vallások tanításaiig. Mindezek együttes elemzése és szétválasztása nem kis feladat.
A magyar katolikus egyház liturgikus gyakorlata az elmúlt évezredben sokat változott. 332A hivatalos egyházi liturgiából kikerült kultuszelemek legtöbbször népi vallásos szokásként éltek tovább, és a 20. századi vallási néprajz legfontosabb terrénumát jelentik. Az egykor hivatalosnak számító, de később paraliturgikussá, vagyis liturgián kívülivé váló vallásos képzetek és cselekedetek népi gyakorlatba kerülése nem volt egyidejű és egyforma mértékű a Kárpát-medence magyarlakta tájain. Még korábban bizonyára hasonló különbségek jellemezték a kereszténység valódi térhódításának ütemét, a pogány hagyományok szívósságát, illetve a pogány és a keresztény kultúra ötvöződésének gyorsaságát és mértékét. Mindezekhez járult a hivatalos egyház néha egyházmegyénként különböző liturgikus gyakorlata, az egyes egyházmegyéknek a liturgia változása terén megfigyelhető egymáshoz viszonyított késése, valamint a magyar nyelvterületet behálózó különböző szerzetesrendek, egyházi iskolák és kegyhelyek hatása. Elősegítette a különbségek kialakulását és elmélyülését az a körülmény is, hogy volt-e török uralom alatt, és ha igen, mennyi ideig valamely terület. Bonyolítja az összkép alakulását a reformált vallások elterjedése és szomszédsága, valamint a magyar tájak más-más társadalmi, gazdasági fejlődése. Következésképp nyilvánvaló, hogy a népi vallásosság megjelenési formái és sajátosságai tájanként különböznek egymástól. A vallási néprajz fontos feladata e táji sajátosságok, valamint történelmi előzményeik és okaik feltárása, megismerése.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir