Ciprus

Full text search

Ciprus Földközi-tengeri nagy sziget, h. neve kittim. Az ÓSZ-ben Nóé egyik utódának is ez a neve (1Móz 10,4; 1Krón 1,7). A sziget azonban ezt a nevét DK-i Kition nevű kikötővárosáról kapta, ma Larnaka. Ezt az elnevezést vette át Izráel is (Ézs 23,1.12; Ez 27,6; Jer 2,10; 4Móz 24,24; Dán 11,30).
A sziget rézérckészlete már a korai időkben is vonzotta a kereskedőket. Kőkorszakból való leletek is utalnak arra, hogy Ciprus kapcsolatban állt a Közel-K-tel, a réz- és bronzkorszakban a kapcsolatot felmutató leletek még gazdagabbak. Nem tűnt el a sziget őslakosságának kultúrája sem, a leletekben ez is nyomon követhető. Réz-, bronzfegyverek és munkaeszközök tanúsítják, hogy a szigeten is folyt a fémmegmunkálás. A 2. évezredben a szigetet K-i kikötőjéről Alasiának is nevezték. A mai Enkomi elődje volt ez a város. Mari, ugariti, tell-el-amarnai leletek őrzik a szigetnek ezt a nevét.
A Kr. e. 15. szd.-tól a mükéneiek beáramlása hozott változást a sziget életében. Ciprus lett a híd az égei és közel-K-i kultúrák között. A mükéneiek itt ismerkedtek meg saját szótagírásuk mellett az akkád ékírással, és a kettő ötvözetéből lett a ciprus-mükénei szótagírás, ami a Kr. e. 3-2. szd.-ig maradt fenn. A Kr. e. 8-7. szd.-ban asszír uralom kezdődött a szigeten. Ebből az időből ismeretesek Soli, Páfosz, Szalamisz, Kurion, Tamaszosz városok királyai, akik részben g., részben őslakos neveket viseltek. G. epikai irodalmi emlékek a szigetet az Afrodite kultusz hazájának tekintik. Páfosz volt az istennő kultuszhelye. Az előkerült bálványszobrocskák arra utalnak, hogy ez a kultusz az őslakosok vallásának, a szír és az égei-kora görög képzeteknek keveredése volt. Az asszír fennhatóságot Amasis idejében, majd perzsa uralom váltotta fel. Az issosi csata (Kr. e. 333) után a görög világ része lett a sziget. I. Ptolemeus idejétől, vagy már korábban is zsidók is laktak a szigeten. Lucius, római konzul II. Ptolemeus Euergeteshez küldött levele (Kr. e. 139/138) védelmet is biztosít a zsidó lakosságnak (1Makk 15,23). Kr. e. 58-ban római hatalom alá került a sziget.
Ciprusi zsidók közül való volt az a lévita József is, aki keresztyénné lett és földjének árát átadta az apostoloknak, tőlük pedig a Barnabás nevet kapta (ApCsel 4,36).
A keresztyének az István vértanú megkövezése utáni üldözések idején eljutottak Ciprusra is (ApCsel 11,19). Ciprusi keresztyének kezdték el Antiókhiában a pogánymissziót. Ennek hírére küldték az apostolok Barnabást, a ciprusi származású férfit Antiókhiába. Barnabás megérkezésével újabb lendületet vett a keresztyén hit terjedése a pogányok között (ApCsel 11,20-24).
Pál apostol első térítő útján Barnabással jutott el a szigetre. Először a szalamiszi zsinagógában prédikáltak, majd bejárták az egész szigetet (ApCsel 13,4-6). A sziget helytartója, Sergius Paulus is magához hívatta őket és érdeklődést mutatott tanításuk iránt. Bár egy Barjézus nevű zsidó mágus igyekezett a helytartót eltéríteni a hittől, de Pál megnémította, és ennek láttán a helytartó keresztyénné lett. Így Ciprus volt az első olyan ország, amelynek vezetője keresztyénné lett (ApCsel 13,6-12). Barnabás János Márkkal ment második missziói útra a szigetre (ApCsel 15,39). A hagyomány Barnabást tekinti a sziget első püspökének. Nincs adat arra, hogy Pál másodszor is járt volna a szigeten. Két ízben elhajózott mellette (ApCsel 21,3; 27,4). Jeruzsálembe érkezésekor Pált útitársai egy ciprusi keresztyénhez, Mnázónhoz vezették, és annak vendégei voltak (ApCsel 21,16).
A Kr. u. 116- 7-es zsidó felkelés után a zsidókat száműzték Ciprusról. A keresztyének száma gyarapodott, a lakosság többsége csatlakozott hozzájuk. A sziget keresztyén püspökei ott voltak a niceai és az efézusi zsinatokon.
BöJ

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir