Husz

Full text search

Husz (helyesebben Hus, cseh nyelven a. m. lud) János, csehországi reformátor, született Huszinetzben (Csehország) 1369-ben, megégettetett Konstanzban 1415 jul. 6. A prágai egyetemen végezte tanulmányait, azután pappá szenteltetett, 1393. a szabad művészetek, 1394-ben a teologiai tudományok baccalaurátusa, 1396. magiszter lett, 1398-ban megkezdte egyetemi előadásait, 1401. a bölcsészeti kar dékánja, 1402. egyszersmind a csehek előtt nagy tekintélyben állt Bethlehem-kápolnának is szónoka, majd a királynénak gyóntatója lett. Már ifju korában beszivta a szabad szellemet részint tanáraitól s főként Znaimi Szaniszlótól, Janow Mátyás volt prágai tanár irataiból, részint Wicklefnek már ekkor Csehországban is ismert műveiből; az ő szabadabb szelleme azonban kezdetben nem annyira a hittani tételek reformálására, mint inkább a nép és papság erkölcsi életének javítására és egyszersmind a prágai egyetemen a cseh nemzetiségnek a németek tulsúlya ellenében való felszabadítására irányult. A H. prédikációi által felizgatott papság itélete abban nyilvánult, hogy Wicklefnek 45 tételére kárhoztatást mondott (1403). H. nemcsak a király, királyné s a nagy közönség, de még a prágai érsek Zbinko előtt is nagy kedvességben állott s ez utóbbi H.-t a kerületi zsinat prédikátorává nevezte ki. Midőn azonban a király H. buzdítására az egyetemen azt az intézkedést tette, hogy az idegen nemzetiségü (szász, bajor, lengyel) tanároknak az eddigi három szavazat helyett csak egyet, a cseh nemzet tanárainak pedig az eddigi egy szavazat helyett hármat engedélyezett, s midőn ennek folytán az idegen nemzetiségü tanárok és tanulók (több ezeren) Prágát odahagyván, a szabad szellemü párt az országban felülkerekedett, ekkor az érsek meghasonlott vele, V. Sándor pápánál bevádolta, de viszont H. az érsek ellen emelt panaszt. A pápa a kölcsönös vádaskodásra 1409 dec. 20-iki bulláját adta ki, melyben az érseket feljogosította, hogy a Wicklef iratainak és tételeinek terjesztőit kiközösítéssel büntesse, s a parokiális és zárdai templomokon kivül más helyeken való prédikálásukat betiltsa. Az érsek ezek folytán H.-ra az átkot kimondta; ez ellen H. XXIII. János pápához fellebbezett, de a pápa az érsek eljárását helybenhagyta, H.-t magaigazolása végett Bolognába idézte, midőn pedig H., a király által is akadályoztatván, ezen idézésre nem jelent meg, a pápa őt Colonna bibornok által ismét kiközösítette, s tartózkodási helyét egyházi tilalom alá vetette. Vencel azonban igyekezett békés uton elintézni a dolgot; felhivására H. egy hitvallást nyujtott be, az érseknek pedig bizonyítványt kellett volna Husz igazhitüsége felől Rómába küldeni, de ezen irat kiállítása előtt meghalt.
A pápa és H. közötti meghasonlás tüze ujabb lobot vetett, midőn a pápa a nápolyi király, László ellen keresztes háborura hivta fel a keresztény világot, mely intézkedését a pápának H., valamint barátja, Jeromos is (l. o.), mint istentelent megtámadta; a népnek a pápa és a papság elleni gyülölete egyre fokozódott, még inkább pedig akkor, midőn Angelo bibornok Prágára kimondta az egyházi tilalmat (interdictumot, 1412). H. ekkor Vencel egyenes kivánságára - nehogy a zavar fokoztassék - Prágát odahagyta, s ez idő után az őt pártfogoló cseh nemesek birtokain és váraiban tartózkodott. Ekkortájt irta (1413) De ecclesia cimü iratát, melyből később az ellene emelt vádpontokat vették; akkor irta Palec István egykori barátja ellen egyik főbb hittani művét, melyben már tanítja, hogy a keresztény vallásnak egyedüli forrása a szentirás, habár még akkor távolról sem vonta le ezen elvnek minden következményét, igy p. még ekkor az urvacsorai átlényegülési tant, a szentek tiszteletét érintetlenül hagyta. Zsigmond császár, kit mint a gyermektelen Vencel testvérét, a cseh királyságban utódát, közelről érdekelt ezen mozgalom, a konstanzi zsinaton óhajtotta ezt elintéztetni, azért H.-t ide császári védlevél mellett meghivta. Utjában, melyen három cseh nemes kisérte, minden állomáson prédikált s ajánlkozott, hogy tanai mellett nyilvános szóvitán lándzsát törhessen. Konstanzban azon okból, mert nem tartotta magát az egyházi parancshoz, főleg, hogy misét ne mondjon, kezdetben enyhe, később súlyos börtönbe vetették; 1415 jun. 5., 7. és 8. a zsinat által kiküldött bizottság kihallgatta. Jul. 6. hirdették ki az itéletet s még aznap a városon kivül felállított máglyán megégették.
Bátran, Zsoltárokat énekelve s Krisztust dicsőítve lépetett a máglyára. Kivégzése napját Csehországban hosszu időn keresztül mint ünnepnapot megülték, mignem ezt a Nepomuki szt. János szentté avatása után ennek ünnepe kiszorította. Összegyüjtött iratai: Historia et monumenta J. Haussii et Hieronymi Pragensis cimen 1558-ban adattak ki Nürnbergen; ujabban Palacky adta ki iratait és leveleit ily cim alatt: Documenta Magistri Joannis Hus vitam, doctrinam, causam etc. illustrantia (1869). V. ö. Becker, H. u. Hieronymus von Prag (1858); Berger, J. Hus u. König Stigismund (1872); Lechler, Joh. v. Wicklif u. die Vorgeschiche d. Reformation (1873, 2 köt.); Denis, H. et la guerre d. Hussites (1878); Lechler, J. H. (Halle 1892); Uhlmann P., Königs Sigismund Geleit für H. (Halle 1894).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir