Az „alaphegységi” karbonátos tárolórendszer

Full text search

Az „alaphegységi” karbonátos tárolórendszer
A Kárpát-medence másik jelentős, nagy területi kiterjedésű víztároló képződményét a mezozoikumi karbonátos kőzetek jelentik. Ezek felszíni elterjedése viszonylag szerény a Kárpát-medence méreteihez képest, de fiatalabb képződményekkel fedetten már nagyobb, összefüggő régiókat képeznek. Míg előbbiek foltszerűen medence-szerte megtalálhatók, utóbbiak elsősorban a Pelso-, illetve a Tisza-mikrolemez nyugati területét, azaz Magyarország tágabb szomszédságát foglalják el. A fedett tárolórészekre vonatkozó ismereteink – főleg az Alföld aljzatában – meglehetősen hiányosak.
A mezozoikumi karbonátos képződmények közül a fő víztárolókat a felső-triász mészkövek és dolomitok jelentik. Utóbbiak szivárgási tényezője 10-5 m/s körüli, a mészköveké, a karsztosodástól és a tektonikai irányoktól függően, ennél 1–2 nagyságrenddel jobb lehet. A karsztosodott, jó vízvezető zóna vastagsága bizonytalanul ismert, a kutatók néhány 100 m-től több km-re becsülik. Porozitása 1–5% között változik.
A nyílt karsztos felszíneken történő beszivárgást több területen alaposan vizsgálták, ezért erre vonatkozó adataink viszonylag megbízhatóak. Az egyik legtöbbet vizsgált terület az Aggteleki-karsztterületen található jósvafői kutatóállomás környéke, ahol a 70-es években végzett megfigyelések szerint a 730 mm átlagos évi csapadék 28%-a, kereken 200 mm/év szivárgott be. A magyarországi karsztterületeken a 170 mm/év beszivárgási érték tekinthető átlagosnak.

A mezozoikumi karbonátos felszínalattivíz-tároló képződmények elterjedése a Kárpát-medencében
A karsztterületeken beszivárgó víz nagyobb része hideg vagy langyos karsztforrásokban jelenik meg, kis része pedig meleg (hév)-forrásokban (pl. Hévíz, Budapest). A beszivárgási területtől való távolság függvényében a vizek néhány naptól több ezer évig terjedő idő alatt érik el a forrásokat. A víz kisebb része a karszthegységek mélyébe süllyedt előterében lévő tárolórészt is átöblíti, ahol az áramlási sebességek már rendkívül kis mértékűek is lehetnek: a víz kora itt a több tízezer évet is eléri!
A mezozoikumi karbonátos tárolókat általában vízzáró fedőképződmények választják el a vízvezető medenceüledékektől, egyes helyeken azonban mégis van lehetőség a karsztvíznek utóbbiakba való „elszökésére”, főleg ott, ahol a hegységperemen kis vastagságú üledékkel, alluviummal fedett helyi alaphegységi kiemelkedések (sasbércek) találhatók. Egyes helyeken vízfolyásokba is kilépnek az ún. szökevény-források (pl. Budapesten). A karsztos, karbonátos hegyvidékek völgyeiben és peremein a karsztvíz ún. karsztlápok formájában is megjelenhet.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir