Az irodalomtörténet-írás atyja

Full text search

Az irodalomtörténet-írás atyja
Toldy Ferenc (1805–1875) volt a tudományos rendszerezés igényével dolgozó magyar irodalomtörténet-írás első nagy alakja. Budai német családból származott, eredetileg Schedel Ferencnek hívták. Bölcsészeti és orvosi tanulmányokat folytatott, s orvosi szakíróként is jelentős munkásságot fejtett ki. Fiatalon ismeretségbe került Virág Benedekkel, Horvát Istvánnal, Vitkovics Mihállyal, barátságot kötött Bajza Józseffel, lelkesedett a nyelvújításért, és eszményének tekintette Kazinczyt. Teljes kritikusi felkészültséggel csatlakozott a romantikusokhoz, írt Kisfaludy Károly Aurórájába és Vörösmarty első méltatói közé tartozott. 1835– 1861 között a Magyar Tudományos Akadémia titkára volt, 1841-ben kezdeményezésére alakult meg a Kisfaludy Társaság. Egyetemi oktatómunkáját makrobiológiával kezdte az orvosi karon 1833-ban, s csak később tanított irodalmat. 1861-ben nevezték ki a magyar nyelv és irodalom tanárává s tanszékét haláláig vezette. Közben egy ideig a rektori teendőket is ellátta, s igazgatta az Egyetemi Könyvtárat.
Irodalomtörténeti munkássága már mennyiségét tekintve is tiszteletet ébreszt. Mintegy negyven kötet magyar klasszikust rendezett sajtó alá, megírta a középkori magyar irodalom történetét. (A magyar nemzeti irodalom története I–II., 1851), az első monográfiát készítette Kazinczyról (Kazinczy Ferenc és kora, 1859–1860), megírta a magyar irodalom első rendszeres és teljes történetét. (A magyar nemzeti irodalom története, a legrégibb időktől a jelen korig, 1864–1865), megírta az első magyar költészettörténetet (A magyar költészet története, 1867). Irodalomtörténeti szemléletét pályakezdésének kettős indíttatása határozta meg: értette, méltányolta és tisztelte a magyar késő-klasszicizmus és a nyelvújítás törekvéseit, ugyanakkor teljes meggyőződéssel pártolta nemzedékének kibontakozását a romantika jegyében. A klasszicizmus és a romantika értékeinek kiegyensúlyozott tárgyalása jellemezte írásait, a magyar irodalom e két egymást követő áramát nem szembefordította egymással, hanem egymásbakapcsolódó jellegét állította középpontba. Evvel a kiegyensúlyozó törekvéssel előfutára lett a „nemzeti klasszicizmus” később vezető szerepet betöltő iskolájának.

Toldy Ferenc, a „pesti főgimnázium igazgatójának” ajánlva írta meg tankönyvnek is szánt munkáját, A magyar nemzeti irodalom történetét
Toldy még differenciálatlanul használta a nemzet herderi fogalmát, még nem vetette föl a nép és nemzet kapcsolatát, ami pedig a romantika alapgondolatai közé tartozott. E fogalmi összekapcsolást nálunk Erdélyi János (1814– 1868) dolgozta ki, ő rendszerezte, adta ki a magyar népköltészet első nagy gyűjtését is. Kemény Zsigmond (1814–1875), akinek az irodalomszemlélet formálódásában is jelentős szerepe volt, a régi irodalom fontosságára hívta föl a figyelmet, és a 17. század felé fordult érdeklődéssel. A két szempontot, a „régit” és a „népit” Arany János egyesítette kritikai és történeti munkáiban. Ebből az egyesítésből fejlődött ki a nemzeti klasszicizmus irodalomtörténtei iskolája. A nemzeti klasszicizmus a romantika eszményeit, a népiesség eszméjét és a régebbi korok irodalmának értékeit kapcsolta össze egy csaknem egyenes vonalú fejlődési ívvel, amely az előző századokból vezetett Petőfi és rajta is túl Arany költészetéhez, a népiességet magában foglaló romantikához.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir