Irodalom és nyelv a 18. század második felében

Full text search

Irodalom és nyelv a 18. század második felében
Ebben az időszakban válik véglegessé és lényegében kizárólagossá az irodalomban (ill. a kultúra egészében) a magyar nyelv használata: míg a 18. század első feléig ugyanis jóformán minden író vagy csak latinul, vagy latinul és magyarul ír, s ez az állapot e korszak közepéig is változatlannak mondható (az iskolai oktatás nyelve még jó ideig a latin marad: Kölcsey maga írja, hogy 18 éves koráig jobban fogalmazott latinul, mint magyarul), a korszak végére már csak az számíthat elismerésre, aki alkotásaiban kizárólag a magyart használja (Toldy és Bajza például a 20-as évek végén keményen megbírálják Kazinczyt, mert egy németül író magyar szerző művét fordítja le).
E nagyszabású váltáshoz hasonló mértékűnek tekinthető az a folyamat, mely a kultúrát s az irodalmat elszakítja az eddig uralkodó egyházi keretektől: a 18. század közepén a könyvtermés nagy része vallásos irodalom, a szerzők túlnyomó hányada szerzetes vagy pap (akár katolikus, akár protestáns), s az irodalmi alkotások problémái is javarészt valláserkölcsi vagy vallásbölcseleti kérdésekkel foglalkoznak. A századfordulóra az irodalom azonban radikális mértékben laicizálódik (a. m. világivá lesz, elveszti egyházi jellegét), s a világi jelleg jóformán kizárólagossá válik minden alkotásban.
Harmadrészt: ebben az időszakban bontakozik ki elsöprő mértékben az irodalom önálló, szépirodalmi jellege: az ezután születő művek levetkezik magukról az eddigi irodalmiság tudományos köntösét, mely elsősorban a tanításra, épületességre koncentrált, s autonóm, esztétikai jellegű struktúrát próbálnak meg kiépíteni. Míg a századközép jeles szerzői tanítókölteményekben, elmélkedő jellegű értekezésekben gondolkodtak – a kor valamennyi írójának számottevő tudományos teljesítménye is van, s Bessenyei életművének is csak csekély töredéke szép irodalom – a 20-as évekre már a poézisnak, az önálló szépirodalomnak figyelhető meg kizárólagos dominanciája.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir