AZ IRODALOMTÖRTÉNET ELŐZMÉNYEI.

Full text search

AZ IRODALOMTÖRTÉNET ELŐZMÉNYEI.
A KÖZÉPKORBAN jobbára a névtelenség homályába burkolództak az írók de a XVI. századtól kezdve nem titkolták nevüket, sőt büszkék voltak arra, ha emlegették őket. A középkori vallásos alázat személytelensége így változott át a hírnév szomjazására. Szerénykedtek most is, magukat kicsinyeknek vallották, de valójában örültek könyvük megjelenésének, nevük emlegetésének. Az olvasóközönség is érdeklődött az írók személye iránt s nem tekintette szerénytelenségnek, ha a könyv bevezető vagy befejező részei valamelyes tájékozást nyujtottak a szerző érdemeiről.
A latinnyelvű költői és tudományos munkákban szokásossá vált, hogy a kiadásra kerülő könyv barátai üdvözlő versekben hívták fel az olvasók figyelmét az író személyére és munkája kiválóságára. Ezek a panegírikuszok azaz magasztalások óvakodtak ugyan a kritikától, de olykor mégis rámutattak az író egyik-másik jellemvonására. Az örvendezés és dícséret hangjai annál messzebb hallatszottak, minél többen írtak verseket az új könyvbe vagy minél tekintélyesebb férfiak nyilatkoztak a szerző kiválóságáról. Ilyenkor az író tekintélye öregbedett, a közönség kíváncsisága felébredt, a könyvet szívesebben vásárolták.
A XVII. század írói közül egyesek már olyan megjegyzéseket is szőttek panegirikuszaikba, amelyekből méltán következtethetni, hogy ha a kornak nem is volt világosabb képe az irodalom fejlődéséről, ítélni mégis tudott. Magasztalta egy-egy kedves íróját, munkásságát összehasonlította más neves szerzők működésével, az elismerő szavakhoz itt-ott némi irodalmi ízű megjegyzést is fűzött. A magyar kritikának ezek a dícsérő megjegyzések az első csirái.
A gyászoló versekben még melegebb a méltánylás hangja. Ilyenkor az alkalmi költő őszintébben is nyilatkozhatott; igaz, hogy kegyelete éppen olyan túlzásokra ragadta, mint amilyen hízelgők voltak az üdvözlő versek szerzői. A carmen lugubre, a gyászvers, azonos jellemvonású az oratio funebrissel, a gyászbeszéddel.
A gyászbeszédekben – halotti prédikációkban – a szónok vallásos buzgalommal magasztalta az elhúnyt emberi értékét és közéleti pályáját s olykor tudományosságáért is megdícséri az elköltözöttet.
Önéletrajzi adalékok több munkában találhatók. Az elöljáróbeszéd különösen alkalmasnak kínálkozott arra, hogy az író néhány szót mondjon a maga személyéről és munkáiról.
Az életrajznak is felbukkan egy-egy kezdetlegesebb formája. A biografus megörökítette a néhai író életének emlékezetesebb mozzanatait, esetleg megemlékezett tudományos törekvéseiről.
Feltűntek egyes tudományos szerzők munkáinak címjegyzékei. Ezeket a jegyzékeket vagy maga a szerző közölte valamelyik munkájában, vagy a nyomdász állította egybe – a szerző segítségével – az újonnan megjelent könyv végén.
Olykor egy-egy könyvben felbukkant némi irodalmi szemle. A szerző visszapillantott a régebben megjelent, hasonló célú munkákra: felsorolta címeiket, szerzőiket megdícsérte, másokról kárhoztatva szólt.
A XVI. század latin irodalmában magyar irodalomtörténeti vonatkozása miatt figyelmet érdemel SKARICZA MÁTÉ református lelkipásztornak Szegedi Kis Istvánról írt életrajza. Ez az életrajz a sokat szenvedett hitújító prédikátori pályáját, nem pedig írói érdemeit világítja meg, de így is értékes irodalomtudományi adalék. (1585.) – A XVII. század latin irodalmában KÉRY JÁNOS pálosrendi szerzetesnek Zrínyi Miklósról mondott gyászoló beszéde szintén csak távolról érinti a főrangú halott irodalmi érdeklődését, annál melegebben foglalkozik egyéb érdemeivel. (1664.) – Önéletrajzi adaléknak tekinthető egyik-másik írónak az a gondossága és büszkesége, amellyel olvasóik számára könyveik előszavában egybeállítják munkáik sorozatát. KOMÁROMI CSIPKÉS GYÖRGY olyan szeretettel csügg irodalmi működésén, hogy külön nyomtatott katalógusban számol be magyar- és latinnyelvű, kiadott és kiadatlan műveiről, sőt közli be nem fejezett kéziratainak jegyzékét is. (1677.) – A magyarországi írók neveinek gyüjtésében jelentékeny érdemeket szerzett SZENTIVÁNYI MÁRTON jezsuita áldozópap, a nagyszombati egyetem tanára. Betűrendes katalógusai nem önállóan jelentek meg, hanem nagy szorgalommal kidolgozott latin ismerettárának anyagában foglaltak helyet. Szentiványi Márton az írók neve mellé rövid észrevételeket is fűzött latin nyelven: megjelölte állásukat és munkásságuk irányát. (1702.)
SKARICZA MÁTÉról: a XVI. század közérdekű és vallásos irói között; KÉRY JÁNOSról, SZENTIVÁNYI MÁRTONról és KOMÁROMI CSIPKÉS GYÖRGYről a XVII. század magyar és latin vallásos íróit tárgyaló fejezetben.
Kiadások. – Skaricza Máté: Vita Stephani Szegedini. (Megjelent Szegedi Kis István következő munkájának bevezetéséül: Theologiae sincerae loci communes de Deo et homine. Basel, 1585. Magyar fordítása Faragó Bálinttól: Szegedi István élete. Mezőtúri ref. gimnázium értesítője. 1906.) – Kéry János: Oratio funebris. Nagyszombat, 1664. (Gyászbeszéd Zrínyi Miklósról.) – Komáromi Csipkés György: Catalogus operum editorum et nondum editorum prout erant. Kolozsvár, 1677. (A szerző által írt munkák jegyzékének külön kiadása.) – Szentiványi Márton: Curiosiora et selectiora variarum scientiarum miscellanea. Három decasban s ezen belül kilenc részben. Nagyszombat, 1689–1702. (A hazai írókról szóló jegyzéke még nem írói lexikon, csupán egy írói névtár első kísérlete.)
Irodalom. – Szabó Károly: Régi magyar könyvtár. II. köt. Budapest, 1885. – Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái. Tizennégy kötet. Budapest, 1891–1914. – Szabó Károly és Hellebrant Árpád: Régi magyar könyvtár. III–IV. köt. Budapest, 1896–1898. – Kerecsényi Dezső: Elvi kérdések a régi magyar irodalomban. Minerva, 1923. évf. – Máté Károly: Irodalomtörténetírásunk kialakulása. U. o. 1928. évf. – Thienemann Tivadar: Irodalomtörténeti alapfogalmak. Budapest, 1930.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir