Stubnya.

Full text search

Stubnya.
Nem fekszik ugyan Bars vármegye területén, de tulajdonjogilag idetartozik Stubnya-fürdő, Körmöczbánya város ősi birtoka. Eredete majdnem a honfoglalás koráig nyúlik vissza és az első okleveles említést IV. László királytól 1281-ben találjuk. 1423-ban már Zsigmond király is megfordult ott kíséretével, a XV. század végén Korom Bálint és Maithényi Mihály pereskednek fölötte és az utóbbinak a halálával, 1504-ben, Maithényiné második férjének, Zabláthszky György trencsényi főispánnak a birtokába került, a ki a forrásokat már körülkeríttette és faházat építtetett melléje. E tulajdonos halála után Körmöczbánya lett a fürdő birtokosa és ekkor kezdődik a fürdő virágzása. 1549 és 52 között elkészült az új fürdő, a mely ma „Vörös Tükör” név alatt ismeretes, míg a régi medencze a mai „népfürdő”. 1593–94-ben épült a ma is fennálló ú. n. „kőház”. 1616-ban Mátyás király Stubnyafürdő számára oltalomlevelet állíttatott ki. A XVII. század végén azonban e fürdő hanyatlott, 1686 január 1-től Schmidek Tamás báró, mint zálogos birtokot kezelte 40 éven át, míg végre 1726-ban ismét Körmöczbánya birtokába került. A fürdő első ismertetője Chytrateus dr, Körmöczbánya fizikusa volt. 1748-ban Lischovini János városi főorvos valamivel részletesebben ismertette. 1762-ben emelték az új menedékházat és a kápolnát, a mult század elején pedig tetemesen kibővítették a fürdőt, de a mult század végén, Chabada József akkori polgármester, újabb nagy arányú építkezésekkel és parkirozásokkal annyira emelte e helyet, hogy ma egyike a legszebb gyógyfürdőknek.
A fürdőépületek 500 vendég befogadására alkalmasak. Forrása a tiszta hévvizek közé tartozik és hőfoka kétszeresen is meghaladja a 20° Celsiust. Tiszta hévviz, mert benne a szilárd részek (1000 grammban) alig haladják meg az egy grammot. 6 forrása közül 4 tükörfürdőül szolgál. A Stefánia-forrást 229tisztán ivó-gyógymódnál alkalmazzák. A forrásokat 1869–70-ben Nendtvich Károly dr. tanár analyzálta és 1890-ben a budapesti m. kir. vegykisérleti állomás. Javalva van csúzos és köszvényes izzadmányoknál, lobbos folyamatoknál, sérülések következtében létrejött izzadmányoknál, bénulásoknál, idegzsábáknál, a mozgató idegek bántalmazottságainál stb. stb.
Nagyon érdekes a fürdő vendégeinek előkelő névsora, kikre nézve egész 1423-ig visszamenőleg vannak adatok. Zsigmond királyon kívül ott találjuk 1593-ban Puchaim grófnét, 1572-ben Miksa császárt, 1596-ban Venczel tescheni herczeget, 1616-ban Perényi Borbálát, 1624-ben Eszterházy Miklós későbbi nádort és Nádasdy Pál grófot, 1628-ban Pázmány Péter biborost, 1635-ben Rákóczy Pál országbíró nejét, Széchy Máriát és Pázmányt, 1637-ben Wesselényi Ferenczet és Széchy Máriát, 1639-ben Homonnai Drugeth János országbírót, 1640-ben Illésházy Gáspárt, Bethlen Péter grófot, a Forgách, Nyáry és a Haller grófokat, 1642-ben Nádasdy Ferencz grófot, Illésházy Gábor és Pálffy Pál grófot, 1652-ben Barcsay Zsigmondnét Erdélyből, Pálffy Miklós grófot, a krakkói palatinust, Csáky László országbírót, 1653-ban Thököly István grófot, 1659-ben Lippai György esztergomi érseket, 1662-ben Gonzágó herczegnét, 1666-ban Zrinyi Péter horvát bánt, 1669-ben Zichy István gr. udvari kamarai elnököt és Szelepcsényi György érseket és így tovább. A fürdő orvosa dr. Boleman János.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir