Bögölyök

Full text search

Bögölyök (állat, Oestridae), a rövidcsápu kétszárnyu rovarok (Diptera brachycera) vagy légyfélék egyik családja. Bögöly néven ugyan a nép különböző nagyobb legyeket foglal össze, mi ellenben e nevet, Földi Jánost követve, az Oestridákra szorítjuk. A B. zömök termetü nagy legyek; fejök nagy, gyakran mintegy felfujt; összetett szemeik aránylag kicsinyek s a homlokon, mely 3 mellékszemet visel, nem érintik egymást; rövid csápjaik mély gödörből indulnak ki; szájrészeik elsatnyultak s a kifejlődött B. rövid életök alatt nem is vesznek fel táplálékot; torjok a fejnél szélesebb; nagy széles szárnyaik gyakran tejszinüek, más fajokon sárgás v. barnás foltokkal tarkázottak; lábaik hosszuak, a hátsó pár a többinél gyakran jóval hosszabb; potrohuk nagy, vaskos; testök többnyire sűrűn álló szőrrel borított. A nőstényeknek gyakran igen hosszura kitolható tojócsövük van, amelylyel petéiket v. már kikelt nyüveiket emlős állatok bőrére v. orrnyilására rakják. Álcáik lábnélküli vaskos nyüvek két erős, horgos állkapocscsal s testizeiben gyűrűkben álló tüskékkel; mindnyájan élősdik s majd az emlősök bőre alatt az izgatások következtében fejlődő tályogokban (bögöly-tályogok), majd orrürében, gyomrában vagy beleiben élnek s gazdájokat csak akkor hagyják el, ha már teljes nagyságukat elérték; akkor gazdájokat a kifakadt bőrtályogon, az orr- vagy az alfelnyiláson át hagyják el, magukat a földbe furják s itt hordóalaku bábokká változnak. A kifejlődött B. a nyári hónapokban találhatók, akkor párosodnak s nőstényeik meleg napos időben gyakran egész rajokban támadják meg a pihenő marhákat s zigzugos cikázó repüléssel igyekeznek őket megközelíteni. A marhák jól ismerik e körülöttük dongó kinzóikat s megriadva eszeveszett vad futással iparkodnak előlük menekülni.

Marhabögöly (Hypoderma bovis). a) kifejlődött bögöly, b) álca, c) báb. Valamennyi ábra nagyítva.
A B. fontosabb fajai a következők: 1. Juh-B. (Oestrus Ovis L.), nősténye aug.-szept. rakja már kikelt nyüveit a juhok orrlyukaiba, ahonnét azok az orrüreg felső részébe s a homloköbölbe másznak: 9 hónapig élősködnek a juhokban s mintegy 28 mm. nagyságot elérve, az orrnyiláson kipotyognak s bábjaikból 7-8 hét alatt a kifejlődött B. bujnak ki.

Juhbögöly (Oestrus ovis), a) kifejlődött bögöly, b) álca, c) báb.
Valamennyi ábra nagyítva.
Az álcák a juhok orrüregében idült náthát, gyakran véres takonyfolyást, s ha nagyobb számmal fészkelték meg magokat, a kergekórhoz hasonló betegséget (ál-kergekórt) okoznak, mely néha a juhok eldöglésével végződik. 2. Marha-B. (Hypoderma bovis Latr.), nősténye juniustól augusztusig a szarvasmarha bőrére rakja petéit; kibujó álcái a bőr alá furják magukat s egész tojásnagyságot elérő tályogokat okoznak s 9 hónap alatt 2, 6 cm. nagyságra növekednek. A kifejlődött bögöly bábhüvelyét 4-6 hét mulva hagyja el. A bögöly-tályogok azon kivül, hogy a marhát elkinozzák, átlyuggatott bőrének értékét is csökkentik. A gulyákat kisérő seregélyek, Dél-Amerikában a kakuk-félék Crotophaga nemébe tartozó madarak kivágják a tályogokat s a szarvasmarhákat a kinzó bögöly-álcáktól megszabadítják. Óvószerül a szarvasmarhának diófalevelek ecetes főzetével, ürömfőzettel v. asa foetida oldatával való mosásását, gyógyítószerül a fejlődő tályogoknak megnyitását, az álcák eltávolítását ajánlják. 3. Szarvas-B. (Hypoderma Diana Brauer és H. Actoeon Brauer) a szarvas és őz; 4. Rén-B. (H. tarandi L.) a rénszarvas bőre alatt él a marha-B.-vel megegyező életmódot. 5. Ember-B. (Dermatobia homiis Goudot) Dél-Amerikában alkalmilag az ember, valamint a kérődzők és a jaguár bőre alatt él. 6. Ló-B. (Gastrophilus equi Fabr.), nősténye juliustól októberig petéit a lovak szőrére rakja; a magát nyalogató ló lenyeli a petéket, a nyüvekből a ló gyomrában 17-19 mm. nagyságra növekedő álcák fejlődnek s ezek rákapaszkodnak a gyomor-nyálkahártyára s ha nagy mennyiségben fordulnak elő, emésztési zavarokat, izgatások által esetleg veszedelmes gyuladásokat okoznak. Az álcák 10 hónap mulva vándorolnak ki az alfelen s bábjaikból 6 hét mulva bujik ki a kész rovar. 7. Végbél-B. (G. haemorrhoidalis L.), az előbbivel egyező életmódot és a ló gyomrában és gyomóbelében; álcái végképen való kivándorlásuk előtt összegyülnek a végbélbenés tömegesen üríttetnek ki. 8. Orr-B. (G. nasalis L.); a ló nyombelében, ritkábban gyomrában. Orr-B.-nek azért nevezik, mert a nőstény petéit a ló orrára rakja. V. ö. Brauer Frigyes, Monographie der Oestriden 1863.

 

Lóbögöly (Gastrophilus equi), a) kifejlődött bögöly, b) pete,
c) knőtt álca, d) fiatal álca, e) báb. Valamennyi ábra nagyítva.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit