Csernátony Lajos (alsó-csernátoni Cseh),

Full text search

Csernátony Lajos (alsó-csernátoni Cseh),
országgyűlési képviselő, szül. 1823. aug. 21. Kolozsvárt székely nemes családból; tanulmányait szülővárosában a ref. kollégiumban végezte. Csakhamar a nyilvános pályára lépett. A szabadságharcz idején Kossuth titkára s a Márczius Tizenötödike egyik szerkesztője volt. 1848. nov. 11. a honvédelmi bizottmány titkára lett. 1849-ben képviselővé választatott, de nem igazolták. Április végén hivatalos iratok átadása végett Teleki László grófhoz Párisba küldetett. A világosi katasztrófa után külföldre menekült; itthon az osztrák hadi törvényszék 1851. szept. 22. in contumaciam halálra itélte s nevét a bitófára akasztották. Bonaparte Lajos államcsinjéig Párisban élt és czikkeket irt Magyarországról a franczia lapokba. Czikkei s a hazájába küldött levelei rendkivül vörös szinűek voltak; e levelei miatt összetűzött Teleki László fróffal, ki azt hitte, hogy ezek kárára vannak a magyar ügynek, később azonban kibékült vele. Az államcsiny kormánya csupa gyanúból, hogy mint levelező nem az ő érdekében ir s veszedelmessé válhatik rá nézve, ráparancsolt, hogy 24 óra alatt hagyja el Francziaországot. Londonba költözött tehát, majd mint tanító a sommerseti grófság egyik városkájában Bridgewaterben telepedett le; itt közel két évig lakott Simonyi Ernővel 1853 végén Kossuth nővérei meghivására Amerikába ment s mint az európai ügyek rovatának vezetője a new-yorki Times-nél nyert alkalmazást hetenkénti száz frank fizetéssel. Itt hét hónapig tartózkodott, midőn a lap őt mint levelezőjét Londonba küldte; e lapon kivül a new-yorki Independence-be is dolgozott. Ekkor szembetegség érte, közel volt a megvakuláshoz, de meggyógyult és tanító lett St.-Andrewsben és Edinburgban. 1860 nyarán Nápolyba ment Garibaldihoz s hadbiró lett a magyar legióban, melytől azonban nem sokára megvált és 1861-ben Turinba ment; onnan Türrel kis utazást tett Párisba s Londonba. 1864. áprilisig Turinban lakott. 1867-ben, a koronázás előtt, kegyelemkérés nélkül jött haza; még itthon is special correspondent minőségben működött a londoni Morning Star részére, melynek olaszországi leveleit negyedfél évig irta. 1867-ben Budapest-Józsefvárosban választatott képviselővé; 1869-ben ugyanott, 1872-ben Fülöpszálláson és 1875-ben a budapesti Ferenczvárosban választották meg; 1878 óta Fiumét képviseli az országgyűlésen.
Az irodalomban mint jogász 1842-ben Hivatás cz. versével lépett föl a kolozsvári Öröm-dalok cz. emlék-füzetben, melyet gr. Teleki József erdélyi kormányzó tiszteletére adott ki az ottani tanuló-ifjuság. Párisban a National, Presse és Evenement szabadelvű lapok munkatársa volt és halálos itélete kimondásaig a Szilágyi Ferencz által szerkesztett Budapesti Hirlapnak volt párisi levelezője; Párisból Nagy Ignácz Hölgyfutárjának is sok levelet irt Antony és Tony névvel. A Bolond Miskának Skócziából irt Ludas Matyi név alatt czikkeket és a Hazánk és Külföldbe (1865.) saját neve alatt. 1864-ben lett a Morning Star angol levelezője, melynek itthon is tudósítója volt; tőle származtak a magyar koronázási ünnepélyről irt levelek. 1850 és 1867 közt irt a nevezett magyar lapokon kivül a Hon, Fővárosi Lapok (1864–65. 1875.), Szépirodalmi Közlöny s Egressy Gábor lapjába (Szinházi Lapok) leveleket. 1867-től nagy tevékenységet fejtett ki a publicistika terén; kezdetben mint a Hon főmunkatársa, később az Ellenőr szerkesztője, ujabban pedig mint a Nemzet főmunkatársa és a Rovás cz. rovat irója. A magyar publicistikának egyik legkiválóbb alakja; kezdetben a balközépi, majd a szabadelvű programm hive. Szépirodalommal is foglalkozott s különösen angolból kiváló műfordításokkal gazdagította az irodalmat; a Kossuth Albumba (1868.) irta Kmety tábornok menekülését, a Magyarország és Nagyvilágba (1868.) A skót tavak vidéke télen cz. czikksorozatot sat.
Munkái:
1. Képek az alsóház történetéből. Palgrave Reginald után angolból. Pest, 1870. (Uj czím-kiadás. Bpest, 1888.)
2. Egy világpolgár levelei. Goldsmith Oliver után angolból. Pest, 1872.
Szerkesztette a Márczius Tizenötödikét 1848–49-ben Pesten és Debreczenben Pálffy Arberttel együtt; az Ellenőr politikai napilapot alapította és szerkesztette 1869. márcz. 1-től 1877. febr. 5-ig.
Magyar Hirlap 1851. 568. sz.
Danielik, Magyar Irók II.
Hazánk s a Külföld 1867. 23. sz. arczk.
Magyarország és a Nagyvilág 1867. 40. sz. arczk.
Igazmondó 1870. 9. sz. arczk.
Kisfaludy-Társaság Évlapjai. Uj folyam. VII. 255. l. (Jókai Mór.)
M. Könyvészet 1878. 1888.
Petrik Könyvészete.
Kákay Aranyos Nr. 2., Ujabb Országgyűlési Fény- és Árnyképek. Pest. 1877.
Bakk Endre, Bak és Jancsó család története 192.
Halász, Országgyűlési Almanach. Képviselőház 31.
Sturm, Uj Országgyűlési Almanach 189.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi