A légykapó és a műfiókák

Full text search

A légykapó és a műfiókák
Az örvös légykapó fészekalja 5–7 szép kék tojásból áll. A tojó egyedül kotlik, a fiókák 12–14 nap alatt kelnek ki, és körülbelül két hétig maradnak az odúban. Kirepülésük után szüleik egy darabig még etetik őket, közben fokozatosan válnak önállóakká.
A légykapó hím néha nem elégszik meg egyetlen tojóval, kettővel is szoros kapcsolatot tart. Ezek az általában öregebb hímek felváltva énekelnek a két odú közelében, így biztosítják a tojókat feltétlen hűségükről. A probléma inkább akkor jelentkezik, amikor a fókák kikelnek. A bigámista madár ilyenkor néha felváltva segít a tojóknak, hol ennél, hol annál az odúnál eteti a fiókákat, de akad olyan hím is, amelyik a korábban kikelt fészekaljnál kezdi, és csak amikor azok már kirepültek, segít másik párjának a többiek felnevelésében.
A szülők egyébként általában egyenlő részben etetnek. Egy folyamatosan ellenőrzött 5 fiókás fészeknél a háromnapos fiókák 4.30 és 20.30, tehát 16 óra leforgása alatt, 204 alkalommal kaptak enni, ebben hím és tojó 100, illetve 94 arányban részesedtek. Később, amikor a kicsinyek már hatnaposak voltak, az öreg madarak óránként átlagosan 22 alkalommal etettek, 13 napos korukban az óránkénti etetések száma 22 és 45 között váltakozott. Ezen a napon 4.15 és 20.15 óra között, tehát ismét 16 óra leforgása alatt, a szülők 578 alkalommal érkeztek eleséggel a fészekhez, a hím 303, a tojó 275 alkalommal etetett. A legsűrűbben 11.30 és 16 óra között szálltak a fészekhez táplálékkal a csőrükben.
Ami magát a táplálékot illeti, Budapest közelében végzett nyakelkötéses vizsgálatok szerint az örvös légykapók 31%-ban lepkéket (főleg hernyókat), 24%-ban különböző poloskákat és 28%-ban pókokat hordtak a fiókáknak.
A nyaklekötéses módszer lényege, hogy a fiókák nyakát pamutszállal vagy más hasonló anyaggal óvatosan elkötik úgy, hogy az a légzést és a vérkeringést ne zavarja, de megakadályozza, hogy a kicsi lenyelje a csőrébe adott táplálékot. Amikor a szülők megérkeznek, az elkötött nyakú fiókák éhesen tátognak, mohón be is kapják a torkukba gyömöszölt hernyókat és más rovarokat, de lenyelni már nem tudják őket. A kutatók egy óra elteltével csipesz és kevés masszírozás segítségével eltávolítják a nyelőcsőben és a begyben felgyülemlett táplálékot, és a gyakran még élő hernyókat kémcsőbe gyűjtik. Így a szakember könnyen elkülönítheti az egyes zsákmányállatfajokat, hiszen a puha testű hernyók maradványait az ürülékből szinte lehetetlen meghatározni. Ha folyamatos vizsgálatot kívánnak végezni, csak a fészekben ülő fiókák felének kötik el a torkát, és amikor letelt az egy óra, cserélnek. A többire kerül a „nyakkendő”, amelyek pedig addig kénytelen-kelletlen koplaltak, most újra jóllakhatnak.
Mennyiségi és minőségi szempontból egyaránt érdekes és megbízható eredményeket kapunk a táplálék-öszetételéről műfiókák alkalmazásával is. A módszer lényege abban áll, hogy az odúból egy bizonyos időre eltávolítják a fiókákat, és mesterségesen táplálják őket. Helyükre a valódiakkal azonos nagyságú, színű és alakú műfiókákat helyeznek, amelyek, ha az eleséget hozó öreg madár az odú szájában rálép az érintkezőre, nyomban szélesre tárják a csőrüket. A „fiókák” torkába dugott eleség konzerváló folyadékot tartalmazó üvegcsébe kerül, ezt időnként ürítik, és a tartalmát meghatározzák.
A középhegységi erdőkben, elsősorban a bükkösökben, ott pedig főleg a patakvölgyekben fészkel az örvös légykapónál jóval ritkább kis légykapó. A nászruhás hímet akár vörösbegynek is nézhetnénk, mert a torka és a begye éppen olyan színű, mint amazé. Azonban jóval kisebb, emellett szélső faroktollainak tövi része fehér, ez különösen a felröppenő madáron látszik jól. Egyébként a viselkedése is teljesen más, mint a vörösbegyé, nem a bokrok között bujkál, hanem főképpen a koronában üldögél, ahol repülő rovarokra les. Inkább csak hűvös, esős időben láthatjuk alacsonyan vadászni, ilyenkor néha a talajról csípi fel a pókokat vagy rovarokat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi