Nem kígyó, lábatlan gyík

Full text search

Nem kígyó, lábatlan gyík
Ahogy az elevenszülő gyík sem kötődik minden tekintetben az erdőkhöz, úgy a további két hüllőfaj is inkább az erdei tisztásokat, erdőszéleket vagy az alacsonyabb, bokros-cserjés lejtőket kedveli. Hogy mégis az erdei élőhelyeknél tárgyaljuk őket, annak oka az, hogy életmódjukból fakadóan többnyire nem nélkülözhetik a fás növényzetet, a nagyobb kiterjedésű zavartalan erdőségeket. A lábatlan vagy törékeny gyík (Angius fragilis) főként éjszaka jár zsákmányt szerezni, ezért az ember csak kevésszer találkozik vele. Sajnos sokan kígyónak nézik, mert lábai hiányoznak, testalakja azonban könnyen elárulja a gondosabb megfigyelőnek tényleges hovatartozását. Bár törzse hosszú, vékony, farka azonban tompán végződik, és egész testét kerek, az ősibb gyíkokra (Magyarországon rajta kívül még a pannon gyíkra) jellemző, ún. cikloid pikkelyek borítják. Farka könnyedén letörik, akár több darabban is, innen származik neve is. Bizony meglehetősen ijesztő az a védekezési módszer, ahogy támadója, legyen az az őt megfogó ember, „kezei közé” kerülve szinte darabokra törik az állat, s a farok felől egymás után leváló tagok még egy ideig tovább mozognak, hogy magukra vonják a ragadozó figyelmét. A farokleválás mechanizmusa a nyakörvös gyíkokéhoz hasonló, azokénál csak annyiban feltűnőbb, hogy valóban, a folyamatos zavarás (pl. fogdosás) következtében három-négy darabban is történhet. A törékeny gyík természetesen csak a kloákán túl eső, tehát ténylegesen a farki résztől képes megválni, s ez is néhány hét alatt újranő, regenerálódik, bár sohasem lesz olyan hosszú és hibátlan, mint az eredeti volt. A kígyóktól még különbözik abban is, hogy szemhéja nincs összenőve, tehát pislogni képes, nyelvét viszont csak nyitott szájjal képes kiölteni, hiányzik az orrcsúcs alatti ajakpajzsoknak az a kígyóknál ismert elrendeződése, amely lehetővé teszi a csukott szájjal történő nyelvöltögetést. Mozgása szintén eltér a kígyókétól, csúszása közel sem olyan könnyed és folyamatos, inkább a gyíkok szaggatott, meg-meginduló helyváltoztatására emlékeztet, amit úgy látszik, mintha csak nehezítene a lábak hiánya.
A 30–40 cm kifejlett hosszúságú törékeny gyík szinte egyszínű, világosabb vagy sötétebb bronzbarna, hasoldala sötét acélszürke. A felnőtt hímek hátoldalát gyakran különféleképpen elrendeződött élénkkék pettyek vagy foltok tarkítják. A fiatal állatok világossárgák, aranyszínűek vagy szürkék, hátuk középvonalában egy szélesebb vagy két keskenyebb párhuzamos fekete vagy sötétbarna csík húzódik. Oldaluk sötétbarna vagy sötétszürke. Magyarországon a Duna vonalától keletre élő populációk egyedeinek külső fülnyílása jól látható, míg a Dunától nyugatra élőké fedett, szabad szemmel nem látható. E különbség, valamint néhány más, apróbb eltérés alapján külön alfajokba sorolják őket.
A törékeny gyík élőhelyén, a nyirkos talajú erdőkben, bozótos helyeken búvóhelyenként előnyben részesíti a különféle földi járatokat és a kidőlt, korhadt fákat, mohapárnákat. Többnyire éjszaka aktív, nappal csak esős, borús idő esetén záporok alkalmával találkozhatunk vele. Táplálékát főként különféle férgek és puhatestűek alkotják, de elfogyasztja a lágy testű rovarokat és azok lárváit is. Utódait a viperához és az elevenszülő gyíkhoz hasonlóan elevenen hozza világra, a mintegy 8–20 újszülött az átlátszó, hártyás burkot átszakítva azonnal képes az önálló életre. A fialás augusztus végén, szeptember elején zajlik le, és az állatok október második felében vonulnak téli álomra, a talajban akár egy méter mélyre is leásott járataikba.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi