Fontos a vadszámlálás

Full text search

Fontos a vadszámlálás
A szakszerű vadgazdálkodás elengedhetetlen feltétele a lehetőleg évente végzett vadszámlálás, -becslés. Ezek alapján a szakemberek követni tudták a háborús pusztítást követő időszakban, 1945 és 1970 között, a szarvaslétszám gyors emelkedését. Még 1948-ban kereken 3000 gímszarvas élt az országban, ez a szám 1958-ra már 12 000-re emelkedett, majd 1965-ben 21 000, 1970-ben pedig már több mint 32 000 darabot számláltak. A szarvasállomány 1984-ben 47 000 fölé emelkedett, ezen belül a csúcsot Somogy megye, a mélypontot Szabolcs-Szatmár jelentette. Egyes vadászok szerint a valós állomány még ennél is magasabb. Kétségtelen, hogy bár a 80-as években átlagosan 20 000 szarvast lőttek évente Magyarországon, a populáció nem csökkent, és szarvasokkal ma is gyakran találkozhatunk.
A szarvas kedveli a tisztásokkal, a vágásokkal tarkított nagyobb lomberdőket, melyek szomszédságában táplálkozóterületet, mezőgazdasági földeket talál. Ide szinte kizárólag éjszaka jár ki, de például Ausztriában, ahol a magas hegyekben is él, gyakran láttam fényes nappal legelésző szarvasokat a magas hegyi legelőkön, ahol úgy tűnik, a teljes zavartalanság miatt változtattak szokásaikon.
A szarvasok elsősorban legelve táplálkoznak, bár vannak megfigyelések arra is, hogy az állat két hátulsó lábára állva igyekezett elérni a bokrok és fák magasabban lévő ágait és az azokon ülő rügyeket. Vadászati kutatók adatai szerint naponta 7–10 órát fordítanak táplálkozásra, 5–6 órát pedig csendes kérődzéssel töltenek. Ilyenkor a szarvas többnyire elfekszik valahol, de fejét a nyugodt kérődzés közben is mindig magasra emelve tartja, hogy környezetét állandóan figyelemmel kísérhesse. A szarvas bendője erősen tagolt, dús bolyhokkal fedett, százrétű és recés gyomra is terjedelmes. Táplálékban a vizsgálatok szerint legalább 50%-ban rostos, szálas élelem van. A lédús növények fedezik részben a vízszükségletét is, bár a szarvasok, különösen nyáron és az őszi bőgési időszakban rendszeresen felkeresik a közeli ivóhelyeket is. Meleg időben gyakran meghemperegnek az iszapos vízállásokban, dagonyákban, a gemenci szarvasok, a nagy kánikulák idején a Duna holtágainak hűsítő vizébe is belegázolnak. Védelmet nyújt a víz a szúnyogok ostroma ellen is. Szidnai László mesélte nekem, hogy évekkel ezelőtt, egy különösen szúnyogbő nyáron, amikor a kutatók is csak anorákban, kesztyűben és méhész sisakban járhatták a szép gemenci erdőket, a szarvasok, amelyeket éppúgy gyötörtek, az apró, de annál erőszakosabb vérszívók, többedmagukkal álltak a holtágakban, éppen csak szemeik és orrlyukaik látszottak ki a vízből. Abban az évben több szarvasborjú is elpusztult a szúnyogcsípések következtében.

A hazai középhegységek erdeiben mindenütt előfordul a szarvas.
A cickányok bársonyos és tömött bundája valószínűleg ellenáll a legéhesebb szúnyog próbálkozásainak is, ha pedig hosszú orruk körül döngicsélnek, könnyen pórul járhatnak. Láttam már, amint villámgyors, szemmel alig követhető mozdulattal kapták be azokat a vigyázatlan legyeket, nagy lószúnyogokat, amelyek a közelükbe merészkedtek.
Leggyakoribb hazai cickányfajunk az erdei cickány. Ökológiailag rendkívül alkalmazkodó, így nemcsak az erdőkben, de a szántók közelében is megtelepszik. Az erdőben főként a nedvesebb talajú részeket kedveli, gyakori a patakvölgyekben, de megtaláljuk a vágásokban és a nagyobb tisztások közelében is. Egyébként külsejében és viselkedésében is a törpecickány valamivel nagyobb megfelelője. Bundája barna, a hátoldalon a legsötétebb, oldalai már valamivel világosabbak, alsóteste barnás árnyalatú szennyesfehér. A kifejlett példányok testhossza 56–80 mm, farkuk 35–47 mm, testsúlyuk 5 és 14 gramm között változik.
Az erdei cickány, éjszaka és nappal egyaránt táplálék után jár. Főként a talajon keresgél, de felkúszik az alacsonyabb bokrok ágaira, indákra is. Magas, éles hangját a sűrű növényzet közül hallani. Ilyenkor rendszerint két örökké éhes és szüntelenül zsákmány után kutató állat találkozott a fű között, és miután a másikban nem a jó szomszédot, hanem csak a táplálékkonkurenst látják, nyomban hajba kapnak. Az erdei cickány egyébként rovarokat, férgeket, pókokat és csigákat fog, de alkalmilag kifosztja a földön fészkelő madarak otthonait, és rámegy az erdőben talált dögre is. Naponta saját testsúlyának megfelelő táplálékmennyiséget képes elfogyasztani. Ez mindig a gyors emésztésű és anyagcseréjű állatok jellemzője. A madarak között például a széncinege képes arra, hogy saját testsúlyának megfelelő mennyiségű hernyót és bábot fogyasszon el, de átlagéletkora a nagy igénybevételnek megfelelően rövid, legfeljebb egy év, és körülbelül ugyanezt mondhatnánk el magukról a cickányok is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi