A romániai magyar irodalom újraindulása

Full text search

A romániai magyar irodalom újraindulása
Ez az irodalom is nagy veszteségekkel érkezett a háború végéig – a fasizmus sok írót elpusztított, a várható fejlemények elől többen Magyarországra települtek –, de az Erdélyben maradtak számára az első időben viszonylag kedvező lehetőségek nyíltak; a Korunk, a Helikon és a Termés egykori írói azonnal megszólalhattak. Kiadó szerveződött (Józsa Béla, Athenaeum, 1944 október), s 1946-ban már irodalmi lap indult, az Utunk, a magyar irodalom egyetemességében gondolkodó Gaál Gábor szerkesztésében. Az újra kisebbségbe került erdélyi magyarságnak társadalmi-kulturális szervezete is alakult, a Magyar Népi Szövetség. Kiépülőben volt a romániai magyarság művelődési-oktatási szervezete; még magyar egyetem is indult Kolozsvárt. Sokan reménykedtek a román-magyar testvériség megvalósulásában, a politikai határok légiesülésében. Azok a fiatalok is, akik a háborús félelmekből okulva a béke hajnali hangulatában indultak a negyvenes évek végén, az ötvenes évek elején (Sütő András, Kányádi Sándor, Fodor Sándor, Huszár Sándor, Szabó Gyula, Tóth István, Majtényi Erik, Márki Zoltán, Panek Zoltán, Bodor Pál és mások).
A szépen induló folyamat azonban már a békekötés éve (1947) után akadozni kezdett. A Magyar Népi Szövetséget hamarosan felszámolták, vezetőit – köztük írókat is, Balogh Edgárt, Méliusz Józsefet, Jordáky Lajost, Kurkó Gyárfást – bebörtönözték. 1953-ban irodalmi folyóirat indult ugyan Marosvásárhelyen, az Igaz Szó, de a szocialista átalakulást célul tűző politika már parancsokkal, tiltásokkal szólt egyre inkább az irodalom életébe is. Az erdélyi irodalom kapcsolatát a világirodalommal és az egyetemes magyar irodalommal minimálisra korlátozták, egy időben még az erdélyi polgári írókat is kirekesztették az irodalmi életből. A szocialista realizmus zsdánovi elvei érvényesültek.

„... Ezért újból azt mondom magamban; én maradok, másként nem tehetek. Maradunk és küzdeni fogunk a fennmaradásunkért ...” Sütő András leveléből a 60 esztendős Sinkovits Imrének 1988 szeptemberében

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi