Realizmus, hagyomány és balettdráma

Full text search

Realizmus, hagyomány és balettdráma
A második periódus a 60-as évek elejéig tart. Ez egységes időszak, annak ellenére, hogy közepén az 56-os forradalom több tekintetben is határvonalat húzott. Az a hivatalos igény, hogy a balettszínpadon a realisztikus stílus és a nemzeti karakter tovább erősödjék, Harangozó munkásságának egyenesen kedvezett. Ennek köszönhető a Keszkenő 1951. évi premierje, majd két év múlva a napjainkig friss hatásu új Coppélia-változat bemutatása. 1954-ben színre került a Bihari nótája, Vashegyi Ernő reformkori tematikájú és gazdag koreográfiájú új romantikus táncjátéka.
A hivatalos művészetpolitikai koncepció a haladó hagyományok mellett, a szovjet művészet alkotásainak átvételét is szorgalmazta. A hagyományápolást a múlt századi orosz balett egyetemes értékeinek bemutatása jelentette, mint például a francia Giselle, amely szentpétervári változatban maradt fenn, vagy az Oroszországban született Csajkovszkij-balett-trilógia. Műsorra tűzésük – a legjobb szovjet balettmesterek közreműködésével – nagy nyeresége volt a hazai balett kedvelő közönségnek. Ezekben a művekben a klasszikus és karaktertánc lírai és drámai jelentésű kibontakozása is megfigyelhető.
A múlt századi örökségből nőtt ki azután a Szovjetunióban egy jellegzetes, az egész világon népszerűvé váló monumentális balettdrámatípus, amelynek legjobb darabjait nálunk is bemutatták: 1950-ben a Párizs lángjait, 1952-ben A bahcsiszeráji szökőkutat, 1962-ben a Rómeó és Júliát. Ezek a művek nemcsak egész estés élményt nyújtottak a közönségnek, hanem az előadóművészek számára is nagyméretű táncos-színészi feladatot jelentettek. Míg a népi és karaktertáncok temperamentumos előadása korábban is erőssége volt a társulat művészeinek, ezúttal a klasszikus táncok segítették – a kétszeresére nőtt együttes – tánckultúrájának fejlődését, amihez szovjet-orosz balettpedagógia közreműködése is hozzájárult. Kiváló magyar szakemberek átvették a világhírű szovjet Vaganova "iskolát", s azt a Nádasi-módszerrel összekapcsolva, 1950-ben – Lőrinc György irányításával – megnyitották a kilencéves képzést nyújtó Állami Balettintézetet.

Harangozó: Coppélia

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi