A káposztalepke, a bagolylepke és a medvelepke

Full text search

A káposztalepke, a bagolylepke és a medvelepke
A káposztalepke (Pieris brassicae) hernyói – nevüknek megfelelően – a káposztaféléken fejlődnek. Ez a faj nem olyan gyakori, mint gondolnánk; általában a kisebb termetű, de szintén fehér repcelepkével (Pieris napi) szokták összetéveszteni. Márciustól októberig repül, évente legalább három nemzedéke fejlődik, báb alakban telel át. Nyári napokon gyakran megfigyelhetjük, amint ezek a lepkék tömegesen gyülekeznek a száradó víztócsák mentén, hogy szomjukat oltsák. Néha száz vagy még több fehér pillangó van együtt, és ha óvatosan közelítünk feléjük, nem rebbennek rögtön szét. A káposztalepke abban is eltér a repcelepkétől, hogy az elülső szárnypár hegyi részén feltűnően nagy, feketés mezőt találunk, és a szárny közepe táján elhelyezkedő fekete pont is nagyobb, mint a repcelepkénél.
Könnyű felismerni a csodálatosan szép kardfarkú lepkét (Iphiclides podalirius), a fecskefarkú lepkét (Papilio machaon) vagy a sárgán és feketén tarkálló, piros pettyekkel ékes farkasalmalepkét (Zerynthia polyxena). Ez utóbbi déli elterjedésű faj, nálunk meglehetősen ritka, csak egy nemzedéke van, amely április-májusban repül. Jóval nehezebb az egymáshoz nemegyszer nagyon hasonló, apró termetű boglárkalepkék (Lycaenidae), vagy a fajokban különösen gazdag család, a bagolylepkék (Noctuidae) meghatározása. Ez utóbbiak éjszaka repülnek, napközben levelek között, a fűben, fatörzseken, néha épületek falán pihennek. Hernyóik többnyire csupaszok. Gyakran repül be az ablakon, és pihen a falon a közönséges övesbagoly (Catocala elocata). Elülső szárnypárja sötétszürke, finom márványozással, a második szép piros, széles fekete csíkkal és szegéssel. A pihenő állaton ez a szárnypár nem mindig látszik, csak ha mozdul vagy repülni kezd, vesszük észre. Gyakori a nyári és őszi hónapokban látható nagy sárga fűbagoly (Noctua pronuba) is. Elülső szárnypárja barna, jellegzetes rajzolattal, a hátulsó sárga, szegélye közelében széles fekete csíkkal.
Szépek és viszonylag gyakran láthatók a medvelepkék. A közönséges medvelepke (Artica caja) elülső szárnypárja fehér alapon szabálytalan barna foltokkal mintázott, a második szárnypár narancsszínű, fekete foltokkal. Ez a feltűnő színezet nem véletlen, az állat testnedvei ugyanis nagyon rossz ízűek, és ha valamelyik ellensége egyszer megfogja, nem próbálkozik vele többé. A közönséges medvelepke májustól augusztusig éjszaka repül, a nappalt a fák törzsén pihenve tölti. Ez a család egyébként hernyóiról kapta a nevét, ezek ugyanis vaskosak, sűrű "bundájuk" van, szőrszálaik néha merevek, serteszerűek.

Lassan, nehézkesen repül az acélszínű csüngőlepke

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi