11. CSÍKSZENTGYÖRGY

Full text search

11. CSÍKSZENTGYÖRGY
1333-ban jelentkezik először a pápai tizedjegyzékben de Sancto Georgio néven. (Beke: Az erd. egyházmegye. 178.; Orbán: Székelyföld. II. 38., 1. jegyz.) 1531-ben Chykzenthgewrgh (Barabás: SZOKL. VIII. 402.) formában fordul elő. Az 1567. évi regestrum Zent Gijeorgij néven jegyzi, külön felsorolva tízeseinek kapuszámát. (SZOKL. II. 221.)
1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben papja, György a pápai tizedjegyzék szerint 4 banálist fizet, majd ismét 10 banálist, 1334-ben 6 régi banálist. (Beke: i.h.; Orbán: i.h.; Documente. XIV. C., III. 164, 170, 199.)
1524-ben Pál (Beke: i.m. 178., jegyz.), 1580-ban Mihály (Orbán: i.m. II. 39.), 1592-ben Benedek presbiter a plébános. (Schematismus. 1882. 62.; Endes: Csík, Gyergyó, Kászon. 145.)
A régi plébániatemplom a gótikus korban új formát kap. Ebből a korból ma is épen áll a szentély csúcsíves ablakaival, csúcsíves diadalívével és egyszerű gyámköveken nyugvó boltozatával. A keresztbordák négyzetekbe és három trianguláris zárókőbe futnak. A zárókövek lapjába sugárkörök vannak bevésve, a pajzsokba pedig évszámok festve. Valószínű, hogy a festések mögött címerképek voltak. Az apszis a nyolcszög három oldalával zárul.
A hajónak eredetileg lapos famennyezete volt. A mai barokk boltozat fölé nyúló régi oldalfalon a XVI. század elejéről származó freskómaradványok nyomai látszanak.
Csúcsíves a sekrestye ajtaja, a torony alatti és a cinteremből a plébániára átvezető ajtó is. A régi déli bejáró kőkerete a cinteremben van.
Erődített kőfal veszi körül, melynek építési vagy javítási idejét felirat jelzi: 1673. VA: FICZ: GX (Köpeczi–Sebestyén J.: Régi székely műemlékeink.; Orbán: i.m. II. 38.; Endes: i.m. 74–75.; Entz G.: Székely templomerődök. 2.; Banner: Csík.)
A templom régi emléke még két feszület. Az egyik egy kis kereszt (pacificale) 1603 BED BZG felirattal. Szakértők szerint sokkal régibb, mert a corpus a régibb középkori ábrázolást képviseli, amikor a felszegezett lábakat egymás mellé helyezték. A négy sarkán levő domborművek Szent Györgyöt, a kereszten függő Krisztust, Máriát és Szent Jánost ábrázolják.
A másik egy nagyobb feszület a XVI. századból. Ezen a kereszt tövéből kinövő állványon Mária-Magdolna és Mária szobra áll, a kereszt hátulján pedig a szenvedés, valamint a négy evangélista jelképei láthatók. (Batthyaneum. II. 37–38.)
Az impozáns templom több régebbi falut és tízest fogott össze. Ezek: Körisvényfalva, Jenőfalva, Zata, Lac tízes, Gál tízes, Bánkfalva. (Orbán: i.h.)
A középkortól tiszta katolikus falu mindvégig megmarad a katolikus vallásban.
A XVIII. században katolikus anyaegyház (Benkő J.: Transsilvania. II. 165.) és e század elején is az. (Helységnévtár. 1913.)

Katolikus templom

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi