Vízminőség-védelem

Full text search

Vízminőség-védelem
A magyarországi vizek minősítésénél figyelembe kell venni, hogy az ország vízkészletének mintegy 96 százaléka a szomszédos országok területéről érkezik.
A kiemelten nagy vízfolyásaink (Duna, Dráva és Tisza) esetében – azok nagy hígítóképessége miatt – a víz minőségi állapotát elsősorban nem a fizikai és a kémiai, hanem a mikrobiológiai jellemzők kedvezőtlen értékei határozták meg. A kisebb vízfolyásoknál viszont éppen az elégtelen hígítóvíz mennyisége következtében a viszonylag kis szennyezőanyag-terhelések is lényeges mértékben lerontották a vizek minőségi állapotát (pl. Ikva, Pécsi-víz, Eger stb.).
Jelentősebb tavaink, tározóink vizének minőségét azok sekély mélysége miatt, a mindenkori tápanyagterhelés nagysága mellett, nagymértékben befolyásolták a hidrometerolológiai körülmények.
A Duna határszelvényéhez (Rajka, vízmérce) érkező víz ebben az esztendőben az észlelések többségénél kevés szerves anyagot, oldott ásványi anyagokat tartalmazott. Ugyancsak ekkor volt kimutatható a szerves anyagok nagyobb mennyisége is (1. számú ábra). Az oldott oxigén mennyisége minden vízmintában kielégítette az I. osztály követelményeit, de az időnként előforduló telítettségi százalék kisebb értékei továbbra is jelezték a vízfolyás felső szakaszán bevezetett szennyezőanyag-terhelések hatását. A vízfolyás hazai szakaszán a Duna vizének minősége a mellékvízfolyásokon közvetve érkezi, valamint a közvetlen szennyezőanyag bevezetésének következtében folyamatosan romlott. A hidrobiológiai folyamatok hatására kismértékben nőtt az oldott oxigén mennyisége, illetve az oxigéntelítettség értéke. A növekedés mértéke különösen a vízfolyás középső és alsó szakaszán volt jelentősebb (2/3-4. számú táblázat). A szerves anyagok mennyisége folyamatosan nőtt, különösen a fővárosi szennyvizek bevezetései alatti szakaszon (2-3. és a 9. számú ábrák).
A Duna be- és kilépő határszerelvényeinek vizsgálati eredményei alapján megállapítható, hogy az országot elhagyó vízben nagyobb a szerves anyagok, kevesebb a nitrát- és a nitrin-N, valamint a lebegő anyagok mennyisége. Ugyanakkor – az erőteljes hidrobiológiai folyamatok következtében – a távozó víz oldott oxigénben kismértékben gazdagabb. Kissé nagyobb az ammónia-N, az összes-P mennyisége, valamint nagyobb mértékű a távozó víz fekális eredetű szennyezettsége.
A Duna mellékvízfolyásainak vízmennyisége igen kicsi, így a szennyező hatásuk a vízfolyás vizének nagy hígítóképessége következtében csak közvetlen a parti sávban érvényesül, illetve mutatható ki.
A Rába szentgotthárdi szelvényéhez a víz időnként kisebb szennyeződéssel érkezett. Ezt mutatja az oldott oxigén, az oxigéntelítettség, a biokémiai oxigénigény (BOI5), valamint a coliformszám-mérések eredménye. A vízfolyás további szakaszán a mellékvízfolyások kedvező (Lapincs), vagy kedvezőtlen (Sorok-Perint) hatására kismértékben változott a víz minősége. A vízfolyás vize különösen jelentősebb áradások idején volt nagyobb mértékben szennyezett, amely főleg a víz lebegőanyag- és szervesanyag-tartalmának növekedésében érzékelhető.
A Zala felső szakaszán a zalaegerszegi szennyvizek bevezetése, valamint a nagyobb szerves- és szervetlen anyagot, valamint huinsavat tartalmazó kis mellékvízfolyások hatása kimutatható. A Kis-Balaton tározóban a víz növényis tápanyagtartalmának hatására – igen intenzív volt a biológiai produkció.
A Zala fenékpusztai szelvényében a Balaton medrébe folyó víz minősége – a tó szempontjából – igen kedvezőtlenül alakult. Az észlelések többségénél a víz igen kevés oldott oxigént tartalmazott, ugyanakkor annak ellenére, hogy az előző szelvény eredményeihez viszonyítva itt az egyes értékek kedvezőbbek jelentős nagyságú volt a víz szervesanyag-tartalma. Ez egyben jelezte, hogy a hidrobiológiai folyamatok közül a lebontás dominál, amelynek révén a Zala kis molekulájú, a mikroszervezetek által azonnal hasznosítható anyagokat juttatott a Balaton vizébe.
A Balaton vizének minősége – az 1995-ös rendelkezésre álló adatok szerint a korábbi tapasztalatoknak megfelelően alakult. Augusztus és október eleje közötti időszakban azonban az egész tómederre kiterjedően, az igen erős hidrobiológiai folyamatok hatására nagymértékű alga-túlszaporodás volt észlelhető. Ezt az állandóan jelen lévő tápanyagok mellett, elősegítette a tartósan meleg vízhőmérséklet, az átlagosnál nagyobb napfényintenzitás, valamint a hosszantartó csapadékmentes időjárás. Ennek megfelelően, főleg a tó szemesi és siófoki medencerészében a klorofill-, illetve az algaszám nagysága lényeges mértékben megnőtt.
A Balaton vizébe ömlő 31 állandó és 20 időszakos kisvízfolyás közül a jelentősebb vízfolyások vizének minőségét havonta egy, illetve a fontosabb és nagyobb vízmennyiséggel rendelkezőket két alkalommal ellenőrizték. A tó északi oldalán beömlő igen kis patakok medre a nyári aszályos időszakban időnként kiszáradt, a déli oldalon többnyire berekvizet szállító patakok esetében pedig a vízátemelés több alkalommal szünetelt.
A vízfolyások vize – a tó vizéhez mérten – oldott szervetlen anyagokban gazdagabb. Vizük minőségét a tápvízutánpótlás nagysága jelentős mértékben meghatározza. Ennek megfelelően az egyes komponensek észlelési eredményei széles tartományban ingadoztak. A tó déli oldalán beömlő vízfolyások vizében a szerves anyag és a szulfátion, az északi oldalon beömlő vízfolyások vizében pedig a különböző nitrogén-formák mennyisége volt a számottevőbb (2/12. számú táblázat).
A meglehetősen kis kiterjedésű (26 km2), sekély mélységű (1,1 m) Velencei-tó, az elöregedés előrehaladott állapotát mutatja. Jellegzetessége, hogy a nádasokkal tagolt nyílt vizek egymástól fizikai, kémiai és biológiai tekintetben igen eltérő.
A tó vize a természetes állapotának megfelelően igen nagy mennyiségű oldott szervetlen és szerves anyagokat tartalmaz. A kationok közül domináns a nátrium, a magnézium és kálium, az anionok közül pedig a klorid és a szulfát. A vízben lévő lebegő anyagok mennyisége nem jelentős, a növényi tápanyag tartalma csak időnként haladja meg nagyobb mértékben az átlagos értéket.
A Dráva vizének minősége – őrtilosnál – kedvező volt, az észlelések többségénél a víz kevés szerves és szervetlen anyagot, növényi tápanyagokat tartalmazott. A Mura vizének minőségét a vízutánpótlás mértéke nagymértékben meghatározta. Kisvízi időszakban viszonylag nagyobb volt a vízben a szervetlen anyagok, továbbá a foszforformák, valamint az ásványolaj-származékok mennyisége. Jelentős áradások alkalmával viszont a víz nagymennyiségű szennyező anyagokat szállított.
A Tisza vize a belépő szelvényben Tiszabecsnél, az észlelések többségénél csak kevés szennyező anyagot tartalmazott. Jelentősebb szennyezettséget csak a nagyobb áradások időszakában vett vízminták mutattak. A Tisza további szakaszain a közel azonos vízmennyiséggel, de nagyobb szennyezettséggel jellemezhető (Szamos, Maros), valamint a kisebb, de lényegesen szennyezettebb mellékvízfolyások (Kraszna, Lónyai-csatorna, Zagyva) hatására nőtt a víz szennyezettségének mértéke. Ezt mutatja az oldott oxigén mennyiségének és az oxigéntelítettség értékének folyamatos csökkenése, a víz szerves- és szervetlen anyag tartalmának, valamint a pH-értékének növekedése.
A Kiskörei-tározó mesterségesen kialakított 127 km2 felületű, 40 km hosszú és 4-5 km széles tározó. A vízmélysége igen változó, mivel a 2 m-es medencerészek mellett megtalálható a tározó felső szakaszán kialakult 1-2 dm mélységű újra erdősült, szárazulatokkal tarkított természetvédelmi terület is. A tározó vizének nagyobb részét általában október végén leeresztik, majd a következő év kora tavaszán ismét felöltik. A vízminőségi vizsgálatok is ezt a periódust követik, mivel az első vízmintákat március vagy április, az utolsót október hónap folyamán veszik, a tározó 4 medencéjében havonta egy alkalommal. Az egyes medencékben a víz minősége eltérő, az észlelések eredménye meglehetősen széles tartományban ingadozó.
A Szamos vizének minősége viszonylag széles tartományban ingadozott.
A Kraszna vize igen szennyezetten érkezet az ország területére. Az észlelések többségénél nagy volt a víz szerves anyag,, növényi tápanyagtartalma, valamint alacsony az oldott oxigén mennyisége. A Maros vize ugyancsak időnként szennyezetten érkezett az ország területére. A nagylaki határszelvényben ezt a víz szerves anyag,, amónium-N, összes-P-mennyisége, valamint a coliformszám nagysága mutatta. Ezek mellett viszonylag széles tartományban ingadozott a szervetlen anyag mennyisége is. A vízfolyás makói szelvényében a víz minősége tekintetében kismértékű javulás észlelhető.
A Sajó vizével – a sokéves átlaghoz viszonyítva – kevesebb mennyiségű szerves anyag érkezett. A nagyobb áradások alkalmával vett vízmintákban azonban az oxigénfogyasztás, a biokémiai oxigénhiány és az összes-P mennyisége az átlagos értéket jelentősebb mértékben meghaladta.
A Sajó további szakaszain a víz minősége a mellékvízfolyások által szállított szennyező anyagok, valamint a vízfolyásba közvetlenül bevezetett szennyvizek hatására fokozatosan romlott. Csökkent az oldott oxigén mennyisége, illetve az oxigéntelítettség értéke, nőtt a víz ötnapos biokémiai oxigénigénye, a tápanyag és a szervetlen anyag tartalma, valamint a bakteológiai szennyezettsége.
A Sajó vizének legnagyobb szennyezője továbbra is Miskolc térsége, ahol a mellékvízfolyások közvetítésével, illetve a közvetlen szennyvízbevezetések révén jelentős mértékben megnőtt a víz biokémiai oxigénigénye, és a különböző tápanyagok mennyisége.
A Hernád változó minőségű vízzel érkezett az ország területére. Ennek megfelelően a mérések eredménye meglehetősen tág tartományban ingadozott. A legnagyobb mértékű ingadozás az ammónium- és a nitrit-N, valamint a különböző foszfor-formák, továbbá az oldott oxigén tekintetében kimutatható.
A Zagyva vízgyűjtőjén lévő vízfolyások vizének minőségét továbbra is meghatározza, hogy a kis vízhozamuk az elvezetett szennyvizek megfelelő mértékű hígítására alkalmatlan. A Zagyva középső szakaszán a bevezetett nagy szerves anyag tartalmú ipari szennyvizek hatására továbbra is kedvezőtlen volt a víz minősége. A Tarna-Patak torkolatát követően azonban csökkent a víz szerves anyag tartalma.
A Fehér-Körös határszelvénybe érkező vize az észlelések többségénél csak kevés szennyező anyagot tartalmazott. A Fekete-Körös vizének minősége a Fehér-Körös vizének minőségével közel azonos volt, kismértékben kevesebb szerves- és szervetlen anyagot, valamint tápanyagot tartalmazott, továbbá kedvezőbb volt az oldott oxigén tartalma és az oxigéntelítettség értéke is. A hidrobiológiai folyamatok azonban erősebbek voltak, valamint a víz bakteológiai szennyezettsége is nagyobb volt.
A Kettős-Körös vizének minősége a békés duzzasztó feletti szakaszon az észlelések többségénél kedvező volt, az Élővíz-csatorna torkolata alatti szakaszon azonban kismértékben romlott. Ez a romlás a víz oldott oxigén tartalmának csökkenése, a szerves- és szervetlen anyagok, a tápanyagok mennyiségének növekedése tekintetében érzékelhető.
A Sebes-Körös vize az észlelések többségénél viszonylag kevés szerves- és szervetlen anyagot tartalmazott. A Hármas-Körös vizének minőségét a vízfolyás teljes szakaszán az egyes Körösök vizének minősége, a bevezetett szennyező anyagok mennyisége, valamint a duzzasztási időszakok határozták meg.
A Környezetvédelmi Felügyelőségek szerint Magyarországon naponta mintegy 2,12 millió m3 szennyvizet vezettek a felszíni vizekbe. Ez az érték az előző évi szennyvízmennyiséggel gyakorlatilag azonos, azaz változás nem tapasztalható. A napi 2,12 millió köbméter szennyvízmennyiség mintegy 70 százaléka a Duna, közel 27 százaléka a Tisza, nem egészen 4 százaléka a Dráva vízgyűjtőjén került elvezetésre.
A Duna vízgyűjtőjén a legtöbb szennyvizet közvetlenül a Duna vizébe vezették (66,7%). A Dráva vizébe közvetlen bekerülő szennyvizek mennyisége nem számottevő, a napi 80 ezer m3 mennyiségnek döntő többsége a mellékvízfolyásokat terhelte. Ez egyben megmagyarázza az egyes mellékvízfolyások kedvezőtlen minőségi állapotát is. (Principális-csatorna, Pécsi-víz). A Tisza vízgyűjtőjén a szennyvízmennyiség megoszlása meglehetősen kiegyenlített, a Tisza közvetlen terhelése 22,3 százalék.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi