Egyezmény a biológiai sokféleségről

Full text search

Egyezmény a biológiai sokféleségről
elfogadás: 1992. június 5.
helyszín: Rio de Janeiro (Brazília)
hatálybalépés: 1993. december 29.
szervezet: ENSZ környezeti program
letéteményes: ENSZ-főtitkár
Magyarország:
aláírás:1992. június 13.
megerősítés/jóváhagyás: 1994. február 24.
hatálybalépés: 1994. május 25.
Célok
Az egyezményt 1992-ben az ENSZ Környezet és Fejlődés Konferencia keretében nyitották meg aláírásra. Alapvető célkitűzése a biológiai sokféleség megőrzése, komponenseinek fenntartható használata és a genetikai források hasznosításából – azaz a vadon élő, élővilágból származó – haszon igazságos elosztása.
Kötelezettségek
Az egyezmény értelmében minden fél vállalja, hogy
– tevékenysége ne okozzon környezeti kárt határain kívül.
– kialakít nemzeti stratégiát a biológiai sokféleség védelmére és fenntartható hasznosítására, továbbá integrálja a megőrzést az egyes szakterületi, ágazati politikákba és tervekbe, illetve ágazatközi tervekbe.
– azonosítja és megfigyeli a biológiai sokféleség azon összetevőit, amelyek fontosak a megőrzés szempontjából, valamint azokat a folyamatokat és tevékenységeket, amelyeknek káros hatásuk lehet, nyilvántartja az ezekre vonatkozó adatokat.
– gondoskodik az „in situ” védelméről mind a védett területeken, mind azokon kívül, fenntart „ex situ” védelmi intézményeket, és intézkedik a veszélyeztetett fajok visszatérése, visszatelepítése érdekében.
– a megőrzést elősegítő kutatási és képzési programokat hajt végre, elősegíti a kutatás eredményeinek felhasználását, a megőrzésre vonatkozó ismeretek terjesztését, a nemzetközi információcserét, a műszaki-tudományos együttműködést, a szakembercserét és -képzést.
– környezeti hatásvizsgálat alá veti azokat a terveket és programokat, amelyek várhatóan jelentősen károsítják a biológiai sokféleséget.
– azonnal értesíti a területén keletkező, a biológiai sokféleséget más államok területén is veszélyeztető helyzetről a potenciálisan érintett országokat.
– kölcsönös megegyezések alapján elősegíti genetikai forrásaihoz más felek hozzáférését és mások ilyen forrásainak kutatásában azok teljes részvételét, biztosítva az abból származó haszon megosztását a származási országgal, továbbá elősegíti a megőrzés szempontjából fontos technológiák más felek számára történő átadását.
– beszámoló jelentést készít a konferencia által meghatározandó gyakorisággal azokról az intézkedésekről; amelyet az egyezmény rendelkezéseinek végrehajtása érdekében tett.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi