A vizes területek: a vízimadarak élőhelyének védelme (Ramsari szerződés)

Full text search

A vizes területek: a vízimadarak élőhelyének védelme (Ramsari szerződés)
Egyezmény a nemzetköi jelentőségű vizes területekről, különösen mint vízimadarak élőhelyéről
elfogadás: 1971. február 2.
helyszín: Ramsar (Irán)
hatálybalépés: 1975. december 21.
szervezet: Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség
letéteményes: ENSZ Nevelési, Tudományos és Kulturális Szervezete
Magyarország:
hatálybalépés: 1979. augusztus 11.
Célok
Az egyezmény célkitűzése a vizes élőhelyek megőrzésének és észszerű hasznosításának elősegítése, a megfelelő jogi, intézményi, együttműködési keretek biztosítása. Globális méretekben célozza meg a természeti erőforrások védelmét, és a rövidlátó kizsákmányolás helyett előírja ezek „bölcs” használatát. A vizes területek visszaszorítása (pl. lecsapolás, feltöltés), pusztítása ellen az 1960-as években először a vízimadarak védelmében tevékenykedő szervezetek és személyek léptek fel, akik felismerték, hogy eredményt csak nemzetközi összefogással lehet elérni. Napjainkra a felek az egyezmény céljának tekintik a vizes élőhelyek – minden növény- és állatfajtára kiterjesztett – biológiai sokfélesége megőrzésének és fenntartható hasznosításának integrálását.
Kötelezettségek
Minden aláíró
– az egyezmény aláírásakor vagy az ahhoz való csatlakozáskor köteles legalább egy vizes területet megjelölni a területén a „Nemzetközi Jelentőségű Vizes Területek Jegyzéké”-be (Ramsari Lista) történő felvételre a megfelelő kritériumok alapján, és a későbbiekben további ilyen területeket is bejelenthet.
– a vizes területekkel összefüggő terveket köteles úgy összeállítani és megvalósítani, hogy azok elősegítsék az adott területek ésszerű hasznosítását és ökológiai jellegének megőrzését.
– védetté nyilvánítással is elősegíti vizes területei megőrzését, továbbá gondoskodik a területeket kezelő szakembergárda továbbképzéséről.
– kötelessége az egyezmény végrehajtásával kapcsolatos kérdések egyeztetése, elsősorban a megosztott, határokat átszelő területek, a vonuló fajok esetében, valamint a fejlesztési intézmények vagy donor országok által biztosított segélyek, támogatások ügyében;
Továbbfejlesztés, szigorítás
A felek három évenként tartott konferenciái hoznak határozatokat és ajánlásokat a végrehajtás egyes részterületeiről, például a további feltételekről, amelyek alapján egy terület „nemzetközi jelentőségűnek” minősül, nemzeti vizes terület-megőrzési politika és stratégia kidolgozásáról. 1982-ben fogadták el – az egyezmény módosítását lehetővé tevő – Párizsi Jegyzőkönyvet, amely 1986-ban lépett hatályba. 1987-ben fogadták el a Reginai Módosítást (1994-től hatályos), amely döntéshozó szervvé alakította a Részes Felek Konferenciáját, és rendelkezett a felek pénzügyi hozzájárulásairól. Kiemelkedően fontos dokumentum az egyezmény 1997-2002 évekre szóló stratégiai terve.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi