Móricz parasztszemléletének kialakulása

Full text search

Móricz parasztszemléletének kialakulása
A Sárarannyal szinte teljessé lett az 1919 előtti Móricz parasztképe. Lényegesen többet a Pillangóig, illetve a Boldog emberig nem mond a parasztról. Az elődök legtöbbje a patriarkális világot szerette volna élővé idézni; Móricz a szegénység jövőbeli útját keresi. Nem konzerválni kell a paraszti életmódot, nem kell az urakkal összeházasodni és nazarénusnak sem kell lenni; föld kell, jog kell és kenyér. Rábízni a parasztra sorsa irányítását. A Sáraranytól a Rózsa Sándorig ezzel a meggyőződéssel írta műveit. Ezért lett a parasztság törekvéseinek a kifejezője, noha tematikájának csak egy része paraszti, és osztálygyökerei nemcsak a parasztságba nyúltak. Ő az első, aki az urak életét, a polgárságét is, a történelmet is a parasztság s a demokratikus átalakulás szempontjából ábrázolja. Annak az országos látókörű, az egész nemzet sorsát szívén viselő írónak a szemléletével, aki úgy tudja, hogy a magyarságot 167csak a gyors demokratikus átalakulás válthatja meg a jövőnek, s a nagy átalakulás legfontososabb feltétele a parasztság sorsának a megoldása.
Így lesz Móricznál a paraszti demokratizmus átfogó szempont, amelynek segítségével művészetében egybe tud fogni mindent, amiről az elődök és kortársak alkalmilag tudósítottak: a nyomorúságot, a lázadást, a kastély és viskó ellentétét, az idillt és tragédiát. Az elődök lázadást kiáltó témáikat is többnyire nyugalmas stílusban adták elő; Móricz megtalálja forrongó anyagához a drámai zaklatottságú stílust.
Parasztábrázolásában érzünk olykor naturalista és tolsztojos színeket, túlzásokat, különösen első korszakában. Mintha olykor valóban kívülről nézné parasztjait, a furcsát, bogarast látja meg bennük, olykor nagyon is sokra, máskor kevésre becsüli őket. Kedves parasztjaival, bármennyire is azonosul velük egy-egy ponton, mintha hangtalan küzdelmet folytatna, s olykor mintha a néphez hajló kisúr, illetve a paraszti világból kinőtt kultúrember szívével fájlalná sorsát. Túlzások, túlbonyolítások és leegyszerűsítések fakadnak innen, egyben igazi művészi erények is. Átélője a paraszt sorsának, de maga nem reked meg ebben a sorban: kellő távlatból tud mindig nézni. Innen hangjának együttérző forrósága és csontig hatoló kritikája. Az elődök elfogadták, sőt becézgették a paraszti, illetve a magyarral azonosított paraszti jellem minden vonását; Móricz jó és rossz elegyesének látja ezt a jellemet. Senki nagy prózaírónk közül nem látta úgy meg a szépet, a legényest, a pompást, a a szivárványos lobbanást, mint ő, de a nép lelkét felverő dudvát, az elszikesedett foltokat sem, s a mozdulni nehezeket nem szűnt meg a Magyar Messiások konokságával ostorozni. "Utálatos, szerelmes nációm" – énekelte Ady. Móricz Zsigmond hangjában is ez a tűz simogat és éget: a legigazibb népszeretet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi