Prózai elbeszélései

Full text search

Prózai elbeszélései
Legnagyobb prózai műve a Hóhér kötele. E mű nem méltó a Petőfi névhez, mondta első hivatalos bírálója, az öreg Rezeta cenzor. E szigorú cenzurához nagyjából mi is hozzájárulhatunk egy félszázad mulva. Lázasan izgatott, az életet irodalmi minták után konstruáló képzelet műve. Az elbeszélés főmotívuma: végletes, határtalan, holton túli örjöngő boszúvágy, a minő akkortájt divatban volt a francia romantikusok regényeiben. E regény hőseinek fősajátsága, hogy egészen átengedik magukat indulataiknak. Petőfi személyeiben is az érzelmeknek azt a telisded teljét szerette, mely őt igazi lírikussá tette: az érzelmek intenzitása tetszett neki ebben a francia romantikus irányban is.

A koltói kastély.
A Hóhér kötelének személyei – a boszuvágy paroxizmusán kivül is – tiszta romantikus fajtából valók. Ezek a személyek sokat izegnek-mozognak: ha lovagolnak, lóhalálába vágtatnak; ha isznak, halálra iszszák magukat; ha a kártya mellett szerencsések, mindjárt százezreket nyernek, melyekkel aztán oly büszkén dobálódznak, mint a mily büszkén viselték a koldusbotot; a temetőben szerelemből vagy boszuból kiássák a holtakat; csak egyet nem tesznek: dolgozni nem dolgoznak. A ki pedig nem dolgozik, szegénynek marad, – az életnek ezen törvényét követik a Petőfi regényalakjai is. Csakhogy a szegénység náluk valóságos kultusz. A szenvedély kultuszához csatolta Petőfi e regényben a szegénység kultuszát is. Mind a kettő romantikus sajátság, de azért mindkettőnek van mély gyökere Petőfi egyéniségében. Az elsőre: a szenvedély dicsőítésére saját természete vitte, az a végletes, lángoló lélek, mely mindenből, a mit szeretett, kultusz-tárgyat volt hajlandó alkotni; a másodikra: a szegénység dicsőítésére, demokratikus hajlama bírta. A Hóhér kötele hőse koldusként csavarog, madárijesztőről akaszt le magának ruhát, korcsmáról korcsmára elkoldul. Munkátlanság és szegénység – ez a jelszava. Midőn (véletlenül) meggazdagodik: romantikus regényhős módjára szórja pénzét: ebben is irodalmi kortársa, Dumas Monte Christójának példáját követi, ki egy alkalommal olvasói nagy bámulatára hidegvérrel egy milliót vesz ki mellénye zsebéből.
A miben azonban Petőfi e regényében a nagy francia mulattatókat messze fölülmulja, az érzelmeinek ereje, melyet személyeibe önt. E végletes regénynek irodalomtörténeti főérdeme: hatásos, fordulatos, meglepő, mindig rövid és élénk dialogusa, melynek csattanósága ellentétben van akkori elbeszélő irodalmunk vontatott modorával.
Nevezetes fordulópont Petőfi művei közt A fakó leány s a pej legény című falusi elbeszélése. Két falu-rútja fordúl benne elő, kik a közös megvetés közt, melyben a világ őket részesíti, egymáshoz közelednek és egymást megszeretik. Ebben az elbeszélésben már minden erő és élet, semmi szépítés és áldicsőítés. Az előbbeni regény-, a Hóhér kötelének hőse úgy beszél önönmagáról mint a legnemesebb martirról, ki az emberiségért hal meg. Valósággal pedig éveken át feléje sem néz fiának: a kiért – igaz – aztán (miután mint gyilkost kivégzik) ó-testamentomi, harmadízigleni boszút áll. Itt, a falusi elbeszélésben két valódi martir van előttünk, de a vértanúság minden színpadi attitude-je, minden sentimentalitás nélkül. Az elbeszélés gyorsan, merész realisztikus jelentekben perdűl le. Új e novellában a parasztvilág hű, helylyel-közzel szitne naturalisztikus rajza. E hűség Petőfi főjellemvonásának: az őszinteségnek, a leplezetlenségnek szükségképeni fejleménye. A mi a lírában Petőfinél mint őszinteség és közvetlenség nyilatkozott, az az elbeszélő költészetben realizmussá vált; a milyen őszinte volt Petőfi önmagával szemben mint lirikus, oly leplezetlen, oly őszinte lett a külvilággal szemben, midőn lerajzolta. E paraszt novella nem is az egyéni páthosz szüleménye, mint Petőfi eddigi elbeszélő művei: a parasztvilág hű megfigyelése révén megjelenik nála először művészi formában az objektivitás.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi