Nyitra szabadulása.

Full text search

Nyitra szabadulása.
A török hódoltság ily rohamos fejlődése az egész felvidék ujjászervezését, a bányavidék gyors erősítését tette szükségessé. Ezzel a nehéz feladattal Lipót Bercsényit bizta meg s éppen ezért az Érsekujvár elleni és bányavidéki védelem altábornokává nevezte ki. Bercsényi derekasan megfelelt e nehéz feladatnak s híres huszárjaival legtöbb érdemet szerzett abban, hogy a vidék minden nagyobb zaklatástól ment volt.
Az 1664-iki év a megpróbáltatás, de a szabadulás éve is volt Nyitra városa részére. Már január elején mind gyakrabban és gyakrabban jelentek meg falai előtt a német katonák és a hajdúk, hogy a törököt nyugtalanítsák. Néhányat el is fogtak közülök. A budai vezér azt hivén, hogy az önkényt hódoló polgárság összejátszik e csapatokkal, Budára idézte a bírákat s kevésbe múlt, hogy nyársba nem húzatta őket. A város tehát azzal a kérelemmel fordúlt a nádorhoz, hogy oltalmazza meg őket a háborgatásoktól.
Azonban ekkor már el volt határozva Nyitra visszavívása. Lipót De Souchest és Koháry Istvánt tette a felsővidék parancsnokaivá s a hadak gyülekező helyéűl Bajmóczot jelölte ki.
De Souches és Koháry április havában ütöttek tábort Nyitra előtt. A jól felszerelt vár megostromlása azonban nehéz munka volt. De Souches már ápr. 24-én arra kérte a nádort, hogy felkelő-sereget és élelmet küldjön neki. Wesselényi reá is irt, még pedig ismételten, Nógrádmegye rendeire, hogy minden kapu (porta) után 3 jó fegyverest, 3 heti élelemmel ellátva, küldjön május 1-ére Bajmóczra, hol azokat az alnádor vagy Egresdi Boldizsár fogja átvenni s onnan Koháry vezetése alá a nyitrai táborba vezényelni. Barsvármegye rendei már előbb, márcz. 12-én, Divékujfaluban Nyitravármegye 633rendeivel közös ülést tartottak volt, hogy a felkelés iránt intézkedjenek. Mikor pedig De Souches sürgető levele érkezett, ápr. 28-áról keltezett rendeletben Wesselényi szigorúan meghagyta Barsnak, hogy a felkelő seregét haladéktalanúl küldje el Bajmóczba.
Ezen közben De Souches nagyobb faltörő ágyukat kapván, rendületlenűl folytatta az ostromot. A mindenünnen körülzárt törökök, élelmök fogytán lévén, végre is belátták, hogy a várat soká nem tarthatják és május 3-án, szabad elmenetelt kötvén ki maguknak, feladták Nyitrát.
A vár parancsnoka Spankau, a Léva visszahódítására ment De Souchesnek azt indítványozta, hogy csupán a nyitrai vár megerősítésére szorítkozzanak, az alsó várost pedig, melynek falai teljesen megrongálódtak, pusztítsák el. De Souches elfogadta e tervet, mert úgy okoskodott, hogy az erős sziklavárba elhelyezett őrség, ha az alatta elterülő várossal törődnie nem kell, gyakrabban kirohanhat a vidékre és jobban visszariaszthatja a rabolni vágyó törököt. Koháry nem osztozott vezértársa nézetében, szerinte, ha az alsó város meghagyatik, a hely védelmére 500 puskással többet lehetne elhelyezni. Maga a vár ugyanis nem nagy hely és az alsó város is csak 44 házat foglal magában, a melyek legnagyobb része a papok és nemesek tulajdonát képezik. Az őrség 800 németből, 150 magyar lovasból és 200 gyalogosból áll. Ezeket lehetetlen lenne elhelyezni. Maga a város lakossága, a „nyavalások” mint őket Koháry nevezi, könyörögve kérték a nádort, ne engedje meg a város elpusztítását, sőt adjon nékik mentől nagyobb szabadságot, hogy az ujvári töröknek is ellenállhassanak, mert készebbek, úgymond, mint egy lábig magukat levágatni, mint a töröknek hódolni. (Orsz. lt. Lymbus és Missiles). Ez utóbbi érvelés, úgy látszik, használt s De Souches a nádor kérelmére elállott tervétől.
De Souches visszavevén ezután a török kezéből Lévát, Galgócz tájára vonult vissza, hogy ott várja be serege ujabb erősödését. A török, felhasználva az alkalmat, Lévára ütött, ámde rögtön odasietett De Souches és fényes győzelmet nyert rajta.
De bár De Souches győzelmes előhaladásához nem sokára a szentgotthárdi győzelmes csata is csatlakozott, Lipót mégis hajlandó volt a törökkel békét kötni. Legnehezebb pont volt Érsekujvár sorsa. Noha mindenki föltétlenül szükségesnek látta visszavételét, Lipót Érsekujvár miatt nem volt hajlandó a békét feláldozni. Azt az ajánlatot tette tehát a magyar uraknak, hogy Sempte, Farkashida vagy Guta közül valamelyik hely emeltessék Ujvár helyett erőddé s a költségek felét a megyék fedezzék. Az ország rendei erre decz. 13-án igen ingerült választ adtak. Nyitra, Trencsén és Bars követei határozottan tiltakoztak ilyen béke ellen. De ez mit sem használt. Lipót, nagy titokban, már aug. 10-én megkötötte és szept. 27-én aláírta a vasvári békét, amely szerint Ujvár a töröké maradt, Nyitra és Léva felszabadult és a királynak joga volt Ujvár helyett más várat építeni.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi