Ütközet a Tömösi és Törcsvári szorosok birtokáért. 1849. június 19-én és 20-án. A brassói erőd bevétele. 1849. június 22-én.

Full text search

Ütközet a Tömösi és Törcsvári szorosok birtokáért.
1849. június 19-én és 20-án.
A brassói erőd bevétele.
1849. június 22-én.
Az orosz V. hadtest zöme június 19-én hajnalban kezdte meg az előnyomulást a határ felé s annak Dyck tábornok alatt 1 gyalogezredből, 1 kozák osztagból és 4 lövegből álló elővéde a Predealhegy utolsó lejtőjén fekvő Skid kolostornál a Szabó ezredes vezényelte és 2 löveggel ellátott mintegy 1000 főnyi gyalogságra bukkant, mely ott, a kolostor és a szemben fekvő korcsma bevonásával, fatörzsekkel eltorlaszolt és földsáncok által eléggé jól előkészített állást foglalt. Szabó itt jóideig makacsul védte magát, midőn azonban állását egy ellenséges gyalog- és kozák osztag által megkerülve látta, a Predeal tetejére húzódott vissza, ahol még 2 löveg és egy gyalogosztag csatlakozott hozzá. Miután az ellenség nemsokára ezen állást is megkerülte, Szabó előbb a felső-tömösi vesztegintézetbe s miután ezt s a körülötte fekvő házakat felgyujtotta, Alsó-Tömösre vonult vissza, ahol a szorost egy e célra épült erődház zárta el.
Lüders e napon beérte a Predeal bevételével, melynek tetején elővédje ütött tábort, míg a hadtest zöme a Skid kolostor mellett vonult éji szállásra. Hadának vesztesége e napon: halottakban Kostin kozák alezredes és 12 főnyi legénység; sebesültekben 1 főtiszt és 31 főnyi legénység; a magyarok mintegy 15 embert vesztettek.
Június 20-án hajnali 4 órakor folytatta Lüders támadó előnyomulását Alsó-Tömös felé és pedig a 14 1/2 zászlóaljból, 8 lovas- és 6 kozák századból, továbbá 34 lövegből álló főtámadóoszloppal a brassói országúton, egy 2 orosz vadászzászlóaljból, 2 kozák századból és 2 lövegből álló mellékoszloppal pedig a Skid kolostornál balra Rozsnyó felé elágazó úton. Ez a mellékoszlop, melynek egyszersmind az összeköttetést is helyre kellett állítania a Törcsvári szoroson betört Engelhardt-hadoszloppal, már hajnali 3 órakor indult el Lovcsev ezredes parancsnoksága alatt fáradságos útjára.
Mihelyt a főoszlopnak Dyck tábornok által vezetett elővéde a magyarok állását lőtávolságnyira megközelítette, Szabó ezredes élénk ágyútűzzel fogadta ellenfelét, mire Lüders is felvonultatta tüzérségét s annak bevezető tüze alatt következőleg csoportosította harchoz csapatait: 2 zászlóaljat az ellenség bal-, egyet pedig annak jobboldala ellen rendelt előre; az arcban felvonult tüzérség mellett egyelőre 5 zászlóalj vonult fel, melyekből Dyck tábornok csakhamar még kettőt rendelt ki a jobbszárnyon előnyomuló 2 zászlóalj erősbítésére. A felette nehézkes terep folytán az oldaltámadásra kirendelt oszlopok csak lassan és nehezen juthattak előbbre s így egyelőre a csata súlya az egymással arcban szembenálló osztagokra nehezedett és a magyaroknak jólcélzott lövései ugyancsak szedték áldozataikat az oroszok, de főleg azok tüzérségének soraiban, sőt még az elővéd parancsnoka, Dyck tábornok is súlyosan megsebesült. Ennek folytán Lüders türelmét vesztve, még 3 zászlóaljat rendelt ki a magyarok balszárnyának átkaroló támadására s az ekként működésbe hozott túlerőnek végre sikerült a már hátukban is fenyegetett magyarokat állásuknak odahagyására bírni. Szabó csapatainak visszavonulása, miután Lüders üldözésükre összes kozákjait, 1 dsidásezredet és 4 löveget rendelt ki, csakhamar futássá fajult, úgy hogy délután 1 órakor már Brassó is az oroszok kezében volt. Szabó csak Prázsmár (Tartlau) tájékán volt képes széjjelmált csapatait legalább nagyjából ismét összeszedni, melyekkel időveszteség nélkül a Háromszékbe vonult be.
Hivatalos jelentésében maga Szabó is bevallja, hogy csapatai teljesen szétverettek, hogy a kétnapi harcban legjobb tisztjeit és mintegy 300 emberét vesztette, kiknek nagyobb része azonban később újból előkerült. A foglyulesettek között volt többek között Brassó parancsnoka, Kiss ezredes is; ezenkívül még 4 ágyú és 1 zászló képezte az oroszok győzedelmi jeleit. ez utóbbiak vesztesége a 20-iki ütközetben halottakban 1 főtiszt és 11 főnyi legénység; sebesültekben Dyck tábornokon és Wranken ezredesen kívül még más 8 tiszt és 141 főnyi legénység.
Engelhardt tábornok a Törcsvári szoroson, nemkülönben Lovtsev ezredes Rozsnyó felé történt előnyomulása közben csak gyenge ellenállásra találtak a magyarok részéről, akik csak addig tartották magukat, míg a Tömösi szoros elestéről nem értesültek, azután pedig sietve vonultak vissza Földvár (Marienburg) felé. Engelhardt csak 21-én követte őket Rozsnyóig.
Lüders június 20-án az ütközet befejezte után hadának zömével Brassó alá vonult, melyet a magyar csapatok odahagytak volt, csupán a kis erődben maradt annak őrsége gyanánt Szydlovszki őrnagy parancsnoksága alatt 320 ember 5 ágyúval. Lüders azonnal felhívta Szydlovszkit az erőd feladására, aki azonban kijelentette, hogy az utolsó emberig védeni fogja. Erre az orosz főparancsnok június 21-én reggeli 5 órakor 4 tizenkétfontosból és 4 tarackból lövetni kezdte a váracsot, mire délután 4 órakor annak két hadikövete jelent meg Lüders előtt, tőle 48 órai fegyverszűnetet kérve. Ez azonban a kérést azzal a kijelentéssel utasította vissza, hogy ha az őrség másnap reggeli 5 óráig meg nem adja magát, úgy rohammal véteti be az erődöt, melynek őrsége ekkor már hiába számít kegyelemre. Ily körülmények között az őrség június 22-én a mondott órában lerakta a fegyvert, miáltal 5 vaságyú, 174 lőfegyver és nagyszámú lőszer- és élelemkészlet jutott az oroszok birtokába. Szydlovszki az őrséggel együtt hadifogságba került.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi