Katonai térképeink a II. világháború után

Teljes szövegű keresés

Katonai térképeink a II. világháború után
Az 1945 után újjászervezett Honvéd Térképészeti Intézet – ma a Magyar Honvédség Tóth Ágoston Térképészeti és Katonaföldrajzi Intézete – a határkitűzési, alaphálózatipont-pótlási és vasút-kisajátítási feladatok után, 1950-ben kezdte meg az ország 1:25 000 méretarányú térképeinek helyesbítését. A térképsorozat a Szovjetunióban és a szomszédos szocialista országokban is alkalmazott jelkulccsal, Bessel-ellipszoid alapfelületen, Gauss-Krüger-féle vetületi rendszerben készült. (Ezt a vetületet Magyarország korszerű térképsorozatait ismertetve később külön is bemutatjuk.) A térképek szelvénybeosztásának alapjául az 1:1 000 000 méretarányú térképek nemzetközi szelvénybeosztása szolgált. Két év alatt készült el az országot ábrázoló 1250 db új vetületű, szelvényezésű, jelkulcsú térképszelvény. Ezzel párhuzamosan elkészült az ország 1:50 000 és 1:100 000 méretarányú térképsorozata is.
A térképsorozat műszaki értéke a légifénykép-alkalmazás ellenére sem volt megnyugtató. A geodéziai alapok – a múlt századi és a két világháború közötti felmérés – különböztek; a helyesbítés egyszer szemrevételezésen alapult, másszor műszeres volt; az alföldi szelvényeken pedig csupán a régi csíkozásos térképek alapján szerkesztették a szintvonalakat.
A megnövekedett pontossági és tartalmi követelmények kielégítésére 1953–1959 között légifényképek műszeres kiértékelésén alapuló, új országos felmérés készült. A vonatkozási felület a már a Szovjetunióban is használt Kraszovszkij-ellipszoid volt. Alapszintként – a Szovjetunióval való összhang érdekében – a balti alapszintet választották. (A balti magasság a trieszti értéknél 0,675 méterrel kevesebb. A polgári térképészetben 1958-ban tértek át a balti alapszintre.)
Az új felméréssel párhuzamosan a levezetett térképsorozatok készítése is folyt (1:50 000, 1:100 000). A hatvanas évek elején elkészültek az 1:200 000 méretarányú térképek is.
A Magyar Néphadsereg Térképészeti Intézete mellett az ötvenes évek elején a polgári térképészet állami központja, az Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal is megkezdte egy topográfiai térképsorozat készítését. A kezdetben 1:5000 méretarányú felmérésről 1957-ben áttértek az 1:10 000 méretarányú felmérésre. A sorozat több mint 20 évi munkával, 1979-re készült el. (A 90-es évek közepén ez a legkorszerűbb, teljes és viszonylag új topográfiai térképművünk.) Időközben megjelentek az 1:25 000, 1:100 000 méretarányú, csak két színben készült levezetett topográfiai térképek is.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem