VATA. 1186–1189.

Teljes szövegű keresés

65VATA.
1186–1189.
NEMZETSÉGE. – ŐS NEMZETSÉGEINK AZ OLTÁR SZOLGÁLATÁBAN. – VATA S A KÁPTALANOK PÜSPÖKVÁLASZTÓ JOGA.
Ismét egy puszta név püspökségünk történetének hézagos lapjaín.
Egyik bár nem feltétlen hitelü történeti forrásunk arról értesit, hogy Vata püspök a Miskolcz nemből származott.* Nincs benne lehetetlenség; az ellenkezőre legalább nincs adatunk.
Budai országos levéltár kincst. oszt: Liber Dignitariorum ecclesi. – E forrásra Pesty F. megjegyzi, hogy „noha többnyire levéltári adatokat használt, csak akkor lehet tekintetbe venni, ha más történeti forrásokkal nem jő ellentétbe. A szörényi bánság. I. 249. l.
Ős nemzetségeink nemcsak kincseiket, helyezték örömest uj hitök oltárára, hanem legbecsesebbjöket, fiaikat is szivesen szentelték az oltár szolgálatára. Főpapjaink sorában Anonymus Torda püspökétől kezdve, képviselve látjuk a Gútkeled, Csák, Kalán, Katapán, Csörle, Monoszló, Osl, Csanád stb. legtekintélyesebb nemzetségeket: helyet foglalhatott közöttök a Miskolcz nemzetség is, a borsodmegyei tapolczai apátság alapitója, amint csakugyan az egyházi pályán találjuk e nemzetségből File (Fülöp) zágrábi prépostot, a boldvai (mai nevén: jászai) prépostság kegyurát.*
FEJÉR GY: Codex dipl. IV. 2. 47–9. ll. és lll. 210–1. ll.
Különben hogy a Vata személynév a Miskolcz nemzetség 66tagjai közt keletnek örvendhetett, mutatja a körülmény, hogy Borsodmegyében, s épen Miskolcz közelében találunk Vata helynevet. Vata az első váradi püspök, kiről a Chartularium püspökségének mind kezdetét, mind végét feljegyzi: III. Béla király idejében, – ugymond – 1186-ban választaték püspökké, s irataink szerént, valamivel tovább, mint három évig viselte a püspökséget.*
„Regnante autem praefato Bela rege tertio, anno domini millesimo C.l octuagesimo sexto Vata in episcopum Waradiensem eligitur, et amplius, quam tribus annis in Episcopatu vixisse reperitur.Batthyány-codex: 11. l. Gr. BATTHYÁNY I: Leges eccl. III. 224. l.
A Chartularium emlékezései – mint látjuk – adatainak szaporodtával gazdagodnak; most már azt is érinti, hogy mily uton nyerte el Vata a püspökséget? választás utján.
Káptalanaink középkori jogainak egyike s legfontosabbika, mely különben monostori szervezetökre a legélénkebben emlékeztet, az vala, hogy mint a szerzetesrendek főnökeiket, ugy ők is maguk választák főpásztorukat. Erről azonban még bővebben lesz szó alább.*
Lásd: A KÁPTALAN.
Vata püspök viselt dolgait illetőleg azonban nagyon szegények történeti forrásaink. Mindössze annyit találunk feljegyezve, hogy Boleszló váczi püspök, a leleszi prépostság későbbi alapitója, Vata püspök beleegyezésével cserélt meg bizonyos Kanar (?), tiszavidéki birtokot, melyet azután az emlitett prépostságnak adományozott.*
Budai orsz. levéltár: D. L. 87. – FEJÉR GY: Codex dipl. III. 1. 156 és VII. 5. 204. l.
Ez adat leginkább azért érdekes, mert Chartuláriumunknak a Vata püspökségére vonatkozó adatát igazolja: Boleszló váczi püspökségének kezdete csakugyan 1186-ra, Vata püspökségének korába esik.
Vatával bezáródik püspökségünk történetének első százada.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem