Fegyverellátás

Teljes szövegű keresés

Fegyverellátás
Az eszközökkel való ellátás és a katonai erő fenntartása a NATO-tagállamok felelőssége marad. A legtöbb esetben minden ország nemzeti igényeivel és a NATO felé irányuló kötelezettségeivel összhangban szervezi meg a kutatást, fejlesztést és az eszközök gyártását. A szövetség létrehozása óta a NATO-n belül magas fokú koordináció és együttműködés alakult ki a fegyverzetek területén.
A NATO fegyverzeti kooperációjának egyik központi célkitűzése, hogy a közös védelmi erőfeszítés egyik kulcsfontosságú területén való egység demonstrálásával megerősítse egy szuverén államokból álló szövetség összetartozását és életképességét. Különösen a hatékony transzatlanti fegyverzeti együttműködés erősíti a NATO-tengelyt. Négy évtizeden át a NATO a fegyverzeti programok széles változatával biztosított keretet a tagországok közötti együttműködésre. Fontos mérföldköveket jelentettek a HAWK, SIDEWINDER és a SEASPARROW rakétaprogramok, az Atlanti és Tengerészeti Őrjáratozó Repülőgép, a TORNADO típusú többrendeltetésű harci repülőgép, valamint legutóbb a kilencvenes évek NATO-helikoptere.
A NATO fegyverzeti együttműködésének egyik kulcsfontosságú célkitűzése, hogy legalább elősegítse a szabványosítást. A kommunikációs és információs rendszerek, a harctéri fogyó anyagok és eszközök lehetséges legmagasabb fokú egységesítése a cél.
A NATO ugyanakkor működési teret kínál a korlátozott nemzeti erőforrások hatékonyabb elosztására a kutatásban, fejlesztésben és gyártásban, valamint egy erős, a szövetséget átfogó védelmi ipari és technológiai bázis fenntartásában.
Az ésszerűsítést úgy osztotta szét a technológiai és védelmi kutatási erőforrásokat a szövetségesek között, hogy a NATO-országok közösen technológiai fölényt élveznek bármely potenciális ellenfelükkel szemben. Az új biztonsági környezetben a szövetség katonai képességei még inkább, mint a múltban, a technológiai fölényre támaszkodnak. A jelenlegi haderők jelentős mértékű csökkentését a megmaradó erők még hangsúlyosabb modernizálása kíséri majd.
A fegyverzeti együttműködésnek különböző módjai vannak, nevezetesen:
a) A gyártásról kötött megállapodások:
– az azonos eszközök különböző országokban való gyártásáról szóló megállapodás,
– egy „fegyvercsalád” egy részének a gyártásáról szóló megállapodás, pl.: egy ország vállalja egy rövid hatótávolságú fegyver előállítását, míg a többiek közepes vagy nagy hatótávolságú változatait gyártják,
– a más országok gyártotta eszközök megvásárlásáról szóló megállapodás,
– egy közös – nemzetközi – eszközgyártási hivatal létrehozásáról szóló megllapodás.
b) Szabványügyi megállapodások:
– bizonyos nemzeti eszközök más országok eszközeivel való kompatibilitásának biztosításáról szóló megállapodás,
– az eszközök interoperabilitásáról szóló megállapodás,
– a csereszabatos alkatrészek használatáról szóló megállapodás.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem