A fertőző szivacsos agysorvadás (TSE) vagy más néven a prionbetegség előfordulása az állatvilágban

Teljes szövegű keresés

A fertőző szivacsos agysorvadás (TSE) vagy más néven a prionbetegség előfordulása az állatvilágban
Betegség
Állatfaj
Felfedezés éve
Súrlókór (scrapie)
juh, kecske
1730
Nyérc szivacsos agysorvadása
nyérc
1872
Idült lesoványodás
szarvasfélék
1967
Szarvasmarha szivacsos agysorvadása (BSE)
szarvasmarha
1985
Állatkerti kérődzők BSE-szerű betegsége
5 antilopfaj
1986–1995
Macskafélék szivacsos agysorvadása (FSE)
házimacska
1990
állatkerti nagymacskák
1992–1995
 
A legtipikusabb patológiai elváltozás a mikroszkópos szövettani vizsgálatok során feltűnő „üres lyukak”, szivacsos léziók tömeges megjelenése az agy különböző területein, leginkább az agykéregben. Innen ered e kórképek spongiform elnevezése. A másik jelenség az átvihetőség, a fertőzőképesség lehetősége. Miután a juhok súrlókórja esetében a betegség vertikális (generációról generációra) és horizontális (egyedről egyedre) terjedése is bebizonyosodott, joggal terelődött a gyanú valamilyen, addig ismeretlen mikrobális kórokozóra.
Bár a szivacsos agyvelő-elfajulás legelterjedtebb emberi változatát, a Creutzfeldt–Jakob-betegséget (CJD = Creutzfeldt–Jakob Disease) már az 1920-as évektől ismerték, a kuru („nevető halál”) felfedezéséig kellett várni arra, hogy ezek a humán betegségek is besoroltassanak a fertőző szivacsos agysorvadás körébe. C. Gajdusek (amerikai születésű szlovák-magyar tudós) volt az, aki egy rejtélyes – Pápua Új-Guinea egyik rituális kannibalizmust folytató bennszülött törzsénél halmozottan előforduló – fatális idegrendszeri betegség klinikai és patológiai jellemzőit vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy rendkívül nagy a hasonlóság a kuru, a Creutzfeld–Jakob-betegség és az akkor már virális fertőzésként számon tartott állatbetegség, a juhsúrló között. A hiányzó láncszem az emberi betegségek (kuru, CJD) fertőzőjellegének igazolása volt. Erre 1967–68-ig kellett várni, amikorra bebizonyosodott, hogy a kuru és a Creutzfeldt–Jakob-betegség is átoltható kísérleti állatokba. Az addigi ismeretek összegzéseként Gajdusek megalkotta az úgynevezett „lassú vírus”-elméletet, miszerint: a fertőző szivacsos agysorvadások körébe tartozó állati és emberi betegségek kórokozói „nem konvencionális” vírusok, amelyek hosszan elhúzódó folyamat során betegítenek meg. A kuru felfedezéséért és a „lassú vírus”-hipotézisért Gajduseket 1976-ban Nobel-díjjal jutalmazták.
A fertőző szivacsos agysorvadás sokat emlegetett különleges tulajdonságai között azonban már akkor leírtak olyan megfigyeléseket, amelyek megkérdőjelezték a vírusok, illetve már ismert mikrobiális kórokozók (baktériumok, gombák) feltételezett szerepét e kórképek kialakulásában és terjesztésében. A legmeglepőbb megfigyelés: a mikrobiális fertőzéseket (mindig) kísérő gyulladásos folyamat és a szokásos immunválasz teljesen hiányzott. Nem volt magyarázat továbbá a feltételezett kórokozó rendkívüli, az ismert mikroorganizmusok ellenálló képességét messze felülmúló „szívósságára” sem.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem