DR. MAGYAR BÁLINT

Teljes szövegű keresés

DR. MAGYAR BÁLINT
DR. MAGYAR BÁLINT oktatási miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A PDSZ állításaival szemben az új kormány megalakulása óta a pedagógusok munkakörülményei és javadalmazásuk rendkívüli mértékben javult. Mindnyájan emlékszünk arra, hogy az előző kormány 2002. szeptemberi hatállyal meg akarta emelni a pedagógusok heti kötelező óraszámát, s az új kormány ezt a rendelkezést nem engedte életbe lépni, és 2002. szeptember 1-jétől visszaállította a korábbi kötelező óraszámot. Amikor a korábbi kormánynak ez a terve napvilágot látott, akkor nem találkoztunk aláírásgyűjtő akcióval a pedagógusok érdekeinek védelmében.
A közoktatási törvény 2003 nyarán történt módosítása pedig megszüntette a törvénynek azt a sajátosságát, hogy a rendkívüli munkavégzést a heti 40 órás rendes munkaidőbe építette be. Korábban ugyanis a kötelező óraszámon felüli, a heti 40 órás rendes munkaidőn belüli tanítás rendkívüli munkavégzésnek minősült, amely nem felelt meg a munka törvénykönyvében szabályozott rendkívüli munkavégzés fogalmának. A közoktatási törvényben megjelenő új megoldással megszűnik a heti 40 órás munkaidőn belüli rendkívüli munkavégzés megnevezés, ezzel helyreáll az összhang a munka törvénykönyve szabályával. A törvénymódosítás éppen a pedagógusok védelmében az eddiginél szigorúbban szabályozza a kötelező óraszám feletti tanítás elrendelését. A törvény szerint a pedagógus napi 2, de legfeljebb heti 6 többletórára kötelezhető, ha az oktatás zavartalan megszervezése ezt szükségessé teszi.
A heti 6-nál nagyobb mértékű többletórát a kormányrendelet szerint csak különleges esetekben lehet elrendelni. A pedagógus csak akkor kötelezhető rendkívüli munkavégzésre, ha előre nem látható, váratlan helyzet adódik, például valamelyik kollégája hirtelen megbetegszik. Ezekben az esetekben a pedagógusok eddig is tisztességgel ellátták feladatukat, ám korábban emiatt az igazgatót pénzbüntetésre ítélhették. A rendkívüli munkavégzés esetén egyébként a pedagógus 50 százalékkal több túlóradíjat kap. A szokásosnál ugyancsak magasabb anyagi elismerés jár teljesítménypótlék címén az önként vállalt többlet heti kötelező órákért is, s ezt folyamatosan kapja a pedagógus. A pedagógusok kötelező óraszámának csökkenése és a radikális béremelés együttes hatásaként 2002 szeptemberében a tanárok túlóradíja 65 százalékkal, a pályakezdő, főiskolai végzettségű tanároké pedig 80 százalékkal nőtt.
A PDSZ nem nagyon szívesen hall azokról a változásokról, amelyek eredményeképpen, ha 2002 első három hónapját és 2003 első három hónapját tekintjük, akkor a pedagógusoknak vagy az oktatási ágazatban dolgozóknak 106 ezer forint havi átlagkeresetről a keresetük 159 ezer forintra, tehát messze a nemzetgazdasági átlag fölé emelkedett. Ráadásul 2004-ben újabb változásokat tervezünk: legalább két és félszeresére növekszik az osztályfőnöki pótlék, és jelentősen növeljük a pedagógusoknál a minőségi bérpótlék mennyiségét is.
Nem kívánok tovább beszélni az egyéb kedvezményekről, mint a Sulinet Expressz programban igénybe vehető adójóváírásról, az internetelérés fizetésének a lehetőségéről intézmények részére, a támogatott felsőoktatási vagy felnőttképzésben való részvételről, vagy éppen a tanártovábbképzés korábban csökkentett mennyiségének és díjainak növeléséről, illetve a könyvtámogatás mennyiségének a növeléséről. Ezen hatások, ezen intézkedések együttese a pedagógusok keresetének korábbiakban nem tapasztalt növekedését jelentette.
Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem