PERLAKI JENŐ

Teljes szövegű keresés

PERLAKI JENŐ
PERLAKI JENŐ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A magyar műszaki kontingens 1996 óta teljesít szolgálatot Boszniában és a Boszniai Szerb Köztársaságban. 260 katona és 30 rendőr szolgál, a katonák utakat javítanak, hidakat építenek otthonuktól távol, gyenge felszereléssel és alacsony fizetések mellett úgy, hogy támadások esetén életüket a golyóálló mellények, a gépkarabélyok és a páncélozott járművek falai védik.
A hadműveleti biztosítást az IFOR parancsoksága adja, a közvetlen biztosítás azonban magyar feladat. Miért tartja fontosnak a Fidesz a biztonság fokozását jelen pillanatban? Elsőként, ha a helyzet nem változott volna, akkor is képviselnénk a korábbi álláspontot, hogy erősebb védelmi képesség szükséges. Másodikként, a helyzet változott, mert a Magyar Köztársaság a koszovói válság kapcsán hozzájárult a NATO légtérhasználatához, ezután a jugoszláv állami propaganda a médián keresztül olyan utalásokat tesz, amelyek a tényleges NATO-hadműveletektől függetlenül fenyegetik a segítségnyújtó országokat.
Harmadikként, alapvetően támogató környezetre számítanak a magyar műszaki kontingens fegyverzetéről rendelkező országgyűlési határozatok. Negyedikként, olyan területté vált a Boszniai Szerb Köztársaság, ahol a munka jelentős részét végzik, amely szolidaritást vállalva a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság fenyegetéseivel, támogatónak így már nem mondható. Ötödik érvként, az SFOR-erők keretében a magyar műszaki kontingenshez hasonló feladatot ellátó erők rendszeresített fegyvereikkel felszerelve látják el feladataikat, amint azt a miniszter úr is mondta.
Hatodikként, az 1996. évi XLIII. törvény a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szól. Ennek 67. §-a előírja, hogy a munkáltatói jogkört gyakorló elöljáró köteles a biztonságos szolgálatteljesítés feltételeit nyújtani. Az önvédelem feltételeinek korlátozása, jelen esetben a fegyverek leszerelése ez esetben a biztonság korlátozását is jelenti.
(Az elnöki széket
Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)
Hetedikként, katonáink igénylik a biztosítás fokozását, mert konvojainkra esetenként rálőttek, és a helyzet jelen pillanatban hasonló ahhoz, mint amikor a támadó nem tudja, hogy a védekezőnek valódi vagy riasztófegyvere van-e, és úgy támad, mintha valódi fegyverrel állna szemben. A helyzet azonban az, hogy járműveikből kiszerelték a fegyvereket, ami a támadónak nem nyilvánvaló. Viszont támadás esetén a járműveknek tétlenül kell várakozni, és így a személyzet gyakorlatilag védekezésképtelen, és az életükön túl a technikát sem tudják megvédelmezni.
Tisztelt Ház! A Fidesz eredeti álláspontja az volt, hogy a magyar erők a rendszeresített fegyverzetet használják, és furcsának tartjuk a madridi politikai nyilatkozatot követően azt a javaslatot, amely szerint biztonságos állomáshelyre vonja vissza a kormány a magyar alakulatot. Azért vélekedik így a frakció, mert mi magyarok kijelentettük Madridban, hogy a NATO teljes jogú tagjai kívánunk lenni, és a nemzetközi tevékenységből kivesszük a részünket. A NATO úgy kezel bennünket, mintha de facto NATO-tagok lennénk, éppen ezért szinte érthetetlennek és komolytalannak tűnik, hogy mindezeknek ellentmondó lépéseket tegyünk, amelyek megkérdőjelezik szavahihetőségünket és szándékaink komolyságát.
A kint levő magyar IFOR- és SFOR-kötelék nagy nemzetközi tekintélyt vívott ki annak ellenére, hogy a leendő NATO-tagállamok legrosszabbul felszerelt és fizetett köteléke. Ennek ellenére az ott levő személyi állomány politikai értelemben is hidat épített az új kihívások és válságok kezelésének területén, ezzel is növelve hazánk tekintélyét a térség országai között.
Most pedig, amikor sajnos reálisan fennáll a fenyegetettség, akkor politikai felelőtlenség, hogy minimálisan sem akarják egyesek megadni a biztonságos önvédelmet jelentő rendszeresített fegyverzetet. Ezért a Fidesz-Magyar Polgári Párt kéri a parlamentet, tisztelt képviselőtársaimat, hogy fogadják el a határozati javaslatot, elismerve ezzel, hogy hazájuk nemcsak kiküldte katonáit a feladat végrehajtására, de megteremti a szükséges feltételeket, hogy biztonságos körülmények között végezhessék munkájukat.
Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem