A „Talajbiológia” kézikönyve

Teljes szövegű keresés

A „Talajbiológia” kézikönyve
A talajbiológiai könyvsorozat legmonumentálisabb tagja – az élete fő művének is tekinthető – a Talajbiológia című kézikönyv (Akadémiai Kiadó, 1954), mely nemcsak saját munkásságának szintézise, hanem a talajbiológiai kutatások addigi nemzetközi eredményeinek is. Az 1263 oldalas, petittel nyomtatott, óriási bibliográfiát tartalmazó hatalmas mű mintegy egynegyedét kitevő, két különálló részét Varga Lajos (A talaj állatvilága) és Hank Olivér (A talaj és növényélet kölcsönhatásai) írta, szerkesztési munkában pedig elsősorban Gyurkó Pál nyújtott értékes segítséget.
Mint minden újat, természetesen ezt a könyvet is több oldalról bírálták a kortársak. Bár recenzió nem jelent meg róla, de a különböző szakterületek képviselői – szóban – főként azt nehezményezték, hogy a szokásosnál részletesebben tér ki pl. a kémiai és más vonatkozásokra, továbbá nem mindig foglal határozottan állást az egyes ütköző vélemények között.
Az előbbit a talajbiológia interdiszciplináris jellege követelte meg, az utóbbi pedig egyértelműen adódott a talajbiológiai kutatások akkori elégtelenségéből. Fehér professzor éppen több mint három évtizedes saját talajbiológiai kísérleti tapasztalata miatt nem foglalt és nem foglalhatott állást ezekben a kérdésekben, mert tudta, hogy a vonatkozó adatok ezt nem teszik lehetővé.
Ez távolról sem jelenti azt, hogy ne lettek volna kiküszöbölésre váró hibák a könyvben. A legjobb, ha magát Fehér Dánielt idézzük a könyv előszavából:
„Tisztában vagyunk azzal, hogy meglehetősen önállóan, megfelelő hazai és külföldi minták nélkül, de nagy ügyszeretettel összeállított és útjára bocsátott könyvünk – a dolog természete miatt – nem lehet tökéletes. Magyar könyvkiadásunk egyik legjobban érezhető hibája volt az, hogy nagyobb kézikönyveink nemigen értek meg újabb kiadásokat. Pedig azok az egymást követő új kiadások alatt mennek át azon az érési folyamaton, amely állandóan korszerűbbé, jobbá és tökéletesebbé teszi őket”. Majd így folytatja: „Ezért nagyon kérjük a könyv minden olvasóját, hívja fel figyelmünket a könyv esetleges hiányosságaira és a tapasztalt hibákra, tegyen javaslatot módosításokra, hogy így a következő kiadást az eddiginél jobb és tökéletesebb alakban állíthassuk össze.”
Sajnos, halála miatt ez már nem következhetett be, és nem kerülhetett sor az idegen nyelvű kiadásra sem, csupán a nem hivatalos fordításait használhatták a környező országokban.
Itthon azonban az elmúlt negyed évszázad alatt nemcsak talajbiológusok, hanem biológusok, erdészek és mezőgazdászok és más szakterületen működők, valamint az érdeklődők forgathatták sikerrel, és a talajbiológia szerteágazó köreiben még ma is fontos forrásként szolgál, mivel: sem azelőtt, sem azóta, sem magyar, sem más nyelven ilyen volumenű és értékű talajbiológiai könyv nem jelent meg!

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem