A LÁNCFONAL FELVETÉSE

Teljes szövegű keresés

361A LÁNCFONAL FELVETÉSE
A szövőszékre kerülő fonalat elő kellett készíteni a szövéshez: ki kellett alakítani a sűrűn egymás mellett párhuzamosan futó hosszanti fonalakból azt a fonalsíkot, amit majd a szövésnél a keresztszálak kereszteztek és lekötöttek. Úgy kellett elrendezni a fonalat, hogy a kívánt vászonhosszúságban a kívánt vászonszélességet adja. Ehhez a fonalat felvetették: általában a vetőfára (vetőkaróra, vetőrámára), de korábban jobbára csak a kerítésre, esetleg a ház falára.
A vetőfa nagy, hasáb alakú keret, ami egy függőleges tengely körül forgott. Ennek a tengelynek a felső végét a helyiség mennyezeti gerendájához kapcsolták, alul pedig egy fatönk kimélyített lyukába illeszkedett. Legfelül és legalul egy-egy keresztfát kötöttek át a vetőfa mellékfáira: a felső keresztfán egy fapecek, az alsón kettő állt ki egymás mellett.
A szőni akaró asszony kimért két szál olyan hosszú fonalat, amilyen hosszú vásznat szőni akart. Ennek a végeit az alsó pecekhez kötötte és a vetőfa függőleges mellékfáira körbe-körbe felvezette. Az így spirálisan felvetett páros fonalat a mellékfákon egyenletesen elrendezte. A felső peceknél a fonal visszafordult s ugyanazt az utat járta végig, mint az előbb. Ám az alsó kettős peceknél nem egyszerű visszafordulásról volt szó, hanem hurokalakban kerülte meg a fonal a peckeket s haladt tovább felfelé.
A fonalat úgy kellett felvetni, hogy az szorosan álljon a vetőfán. A felvetést mindig két asszony végezte. Az egyik a vetőfát hajtotta körbe egyenletesen, a másik az alsó és felső pecek között eresztette a mellékfákra a fonalat. Annyi fonalat vetettek fel a vetőfára, amennyi a kívánt pászmát a kívánt hosszúságban kiadta. A pászma tehát a leendő vászon szélessége. 1 pászma = 10 ige, vagyis 10 × 3 szál. Minthogy a vetőfára a fonalat párosával vetették fel: 1 pászma = 2 × 3 × 10, vagyis 60 szál. A pászmát az alsó peckeken olvasták le. Minden pászmát külön-külön egy vékony fonallal elválasztottak, elkötöttek egymástól. A közepes vászon szélessége általában 9 pászma volt.
A vászon hosszúságát rőfben mérték leginkább: 10 rőf hosszú fonal 7,5 rőf hosszú vásznat adott.
Mindenki annyi fonalat vetett fel a vetőfára, amilyen nagyságú vásznat akart szőni. Ha például valaki 30 rőf hosszú és 9 pászma széles vásznat akart szőni, akkor 40 rőf hosszúságban 540 szál fonalat kellett felvetnie:
1 pászma = 10 ige = 10 × 3 szál
9 pászma = 10 × 3 × 9 szál,
minthogy a vetőfára kétszeresen kell a fonalat vetni:
= 10 × 3 × 9 × 2 szál (= 540 szál).
A fonalat a vetőfáról láncba szedték le. Így tartották addig, amíg a szövőszékre nem húzták fel mint láncfonalat.
Lényegében hasonló módon történt régen, elvétve még a 20. század elején is a ház falán való felvetés. A tervezett hosszúságú vászonnak 1,3-szeresét vetették fel fonalban a falba (kerítésbe, esetleg a földbe) vert faszegekre. A felvetett fonalköteg elején páros faszeg állt, mivel itt a visszakanyarodás mellett meg kellett csinálni a keresztezetet is, hogy a fonalak párhuzamos futását majd a szövőszéken is biztosíthassák. Ugyanakkor itt számolták meg a felvetett fonalak tömegét, a pászmákat. A felvetett fonal kezdete és vége között annyiszor törték meg a fonalak vonalát, ahányszor a fonalhosszúság azt a ház falán, kerítésen vagy éppen a földön megkívánta. Az ilyen módon való fonalfelvetés azonban nagyon fárasztó volt, sok jövés-menést, netán 362futkosást is megkívánt, ezért terjedt el olyan gyorsan a múlt század második felétől a házban is elférő, kényelmesebb munkavégzést biztosító vetőfa használata.
A felvetést jelentősen meggyorsította az egyszerre több páros fonallal végzett munka. A takácsok gyakorlatából régen ismert volt, de a paraszti használatban inkább csak a 19–20. század fordulóján és a két világháború közötti időben rendezett falusi háziipari tanfolyamok eredményeként terjedt el egy-egy inkább kisebb, mint nagyobb területen. Kell a munkához 12-14-16 darab arasznyi hosszú facső, két végén egy-egy zárókoronggal. Zsinóráttételes kézicsörlővel a facövekre fonalat csőrölnek, majd innen egy kis nyeles tábla, a vetősulyok ötször-hatszor-hétszer két áttörésén átvezetve egyszerre 10-12-14 összefogott szálával vezetik a vetőfára a fonalat.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem