Kiegészítés-elmélet

Teljes szövegű keresés

Kiegészítés-elmélet A Biblia mindkét nagyobb egysége kialakulásának elméletei között találkozunk ilyen feltevéssel.
Az ÓSZ-ben a PENTATEUKHOSZ kialakulása szempontjából kérdéses volt a J (Jahvista) és E (Elóhista) források önállósága és elkülöníthetősége. Ezért egy lehetséges és valószínű nézetet képvisel a kiegészítés-elmélet, mely szerint a források közül az első a J, önálló elbeszélő mű volt. Az E forrás tulajdonképpen nem egy másik önálló mű, melyet a J-hoz hozzádolgoztak, hanem a J kiegészítése az E anyagával. Eszerint az E történeti mű »szerzője« tulajdonképpen szerkesztője is a J + E iratnak.
Hasonló megoldás kínálkozik a P (Papi irat) anyag esetében is, miszerint a P sem önálló mű, hanem kiegészítés a már addig kialakult anyaghoz.
Az ÚSZ keletkezésének elméletei között a LOGIA-FORRÁS (Q) keletkezésével kapcsolatban találkozunk kiegészítés-elmélettel. Eszerint a valószínűleg arám nyelvű és talán írott »Jézus beszédei« gyűjteményt már a kétnyelvű gyülekezet használatában bővítették a szóbeli hagyomány anyagából átvett görög alapszövegű részekkel (ugyanis a Q anyag nem tekinthető egyértelműen arám szöveg fordításának). (Ld. még SYNOPTIKUS KÉRDÉS)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem