Madarak.

Teljes szövegű keresés

Madarak.
A madarak osztályából fáradhatatlan természet-búvárunk, néhai Nagy József följegyzése szerint, e megyében a közelmult időkig 227 faj volt ismeretes, a mely számhoz, ha hozzá veszszük az ujabban észlelt 10 fajt, mondhatjuk, hogy e megye területén 237 madárfaj tenyész, illetőleg vonul át.
Látható ebből a számból, hogy a madarak e megye területén tekintélyes számmal vannak képviselve. Mellőzve a gyakoriabbakat, csakis a következők emlitésére terjeszkedünk ki:
Fakó keselyű (Vultur fulvus), s a rablásban hozzá méltó szirti sas (Aquila fulva). Sokszor látni a nyilsebesen iramodó vándor sólymot (Falco peregrinus), s a ragyogó tollazatú kék sólymot (Falco aesalon).
A nagyobb hegyekben tanyáz az uhu (Bubo maximus), ritkábban a havasi csuvik (Nyctea nivea), a kazári fecske (Cypselus apus), a nagy holló (Corvus corax), fenyőfán ugrándozik az erős csőrű árvaszajkó (Nucifraga caryacatactes). A hegyi patakokban gázol a vízi rigó (Hydrobata aquaticus). Előfordul az örvös rigó (Turdus torquatus), a havasi pacsirta (Otocoris alpestris), nem messze ettől a vén erdőben a fekete harkály (Dryocopus martius), elvétve hallani a siket-fajdot (Tetrao urogallus) és az elég gyakori császár-fajdot (Tetrao bonasia.)
Az alföldi részen otthonosak: réti sas (Haliaëtos albicilla), a lomha túzok (Otis tarda) és testvére a reznek túzok (Otis tetrax), a homoki lile (Aegialites hiaticula), az üstökös gém (Ardea comata), a fehér és ritkábban a fekete gólya (Ciconia alba és nigra), majd a gágogó hangjával szüntelenül zsivajkodó csillagos lúd (Anser erythropus), a mely legtöbbnyire a sarki búvár (Colymbus arcticus) társaságában látható.
A nyolczvanas években, a nagy-tapolcsányi járás területén az Erzsébet-mező körüli fákon, cseresznye-éréskor a Dél-Európában meg Kis-Ázsiában élő rózsaszinű sáska madár (Pastor roseus) több igen szép példányát sikerült lelőni.
Czélunkhoz híven, sok évi feljegyzéseink alapján, a vándor-madarak tavaszi költözködését, vonulását e megyében a következő időpontokra tehetjük:
a) a mezei pacsirta február 21-től márczius 2-ig,
b) a barázda-billegető február 17-től márczius 19-ig,
c) a vadgalamb márczius 1-től 5-ig,
d) az erdei szalonka márczius 6-tól 28-ig,
e) a vadludak február 20-tól 28-ig,
f) a füsti fecske márczius 27-től április 15-ig,
g) a fürj márczius 28-tól május 8-ig.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem