Borkő,

Full text search

Borkő, 1. káliumhidrotartrát, savanyu borkősavaskálium (Cremortartari). A kétbázisu borkősav (l. e.) savanyu kálium sója, képlete KH(C4H4O6) A nyers B.-vet már az ó-korban ismerték (τρυζ οινου, Foex vini); a tartarus nevet a VIII. sz.-ban kezdtek használni, azonban e névvel később nemcsak ezt a sót, hanem a belőle készült sókat is jelölték. Igy Tartarus vitriolatus (káliumszulfát), Tartarus regeneratus (kálium acetát), Tartarus tartarisatus (káliumtartrát) stb. Előfordul számos savanykás gyümölcsben, igy különösen a szőllőben. A mustban is oldva van tehát; a must erjedésekor a cukor borszeszszé alakul és mivel a B. borszeszes folyadékban még nehezebben oldódik, mint vizben, a borból lassan kiválik és a hordó falaira, különösen pedig annak aljára kristályos kéreg alakjában lerakodik. Ez a nyers B., mely szerfölött tisztátalan; a jobb féleségek 70-80%, mig a silányabbak 50-60% B.-t tartalmaznak. Különösen sok benne a borkősavaskalcium, kalciumszulfátot is tartalmaz jelentékenyebb mennyiségben. Rendesen szines a borból kivált festő anyagtól. E nyers B.-vet úgy tisztitják meg, hogy forró vizben oldják, az oldatot agyaggal, szénnel, fehérjével elszíntelenítik és derítik, majd ujból kikristályosítják: de még a vizből több izben kikristályosított B. is kalcium-tartalmu, ezért a félig-meddig megtisztítottat előbb sósavtartalmu vizből (a kalc. mint vizben nagyon könnyen oldható klórkalc. old.-ban marad), utoljára pedig tiszta vizből át kristályosítják. A tiszta B. szintelen, rombos kristályokból áll. Fs. 1.956. Vizben nagyon nehezen oldódik, közöns. hőmérséken közel 200. 100°on körülbelül 15 súlyr. vizben oldható, borszeszben oldhatatlan. Ize kellemes savanykás. A hevítéskor megszenesedik. Erősen tüzesítve tiszta káliumkarbonáttá alakul (Kalium carbonicum e tartaro). Az alkalifémek hidroxidjainak és karbonátjainak oldatai könnyen feloldják, mert a vizben könnyen oldható szabályos tartrátok keletkeznek. Ipari célokra, továbbá gyógyszerül használják. A m. gyógyszerkönyvben is hivatalos; kalciummal, kénsavsókkal s nehéz fémekkel ne legyen szennyezve. Kis adagokban mint hűsitő és hugyhajtó szert használják; nagyobb adagban (10-15 g.) enyhe hashajtó. Nálunk a nyers B. fontos kereskedelmi cikk; helyenkint borkősavas kalciumot is készítenek. A nyers B.-et (és borkős. kalciumot) a budapesti Rózsa-féle gyár dolgozza fel.
2. B., hánytató, káliumsztibiltartrát (Káliumstibio-tartaricum., Tartarus emeticus.) Először Adrian van Mynsicht állította elő 1631-ben; egyszerübb előállításmódot Glauber ajánlt (1648) Alkotórészeit közelebbről Bergman vizsgálta meg (1773). A borkőből levezethető vegyület; a borkőben ugyanis a még meglevő karboxil csoport hidrogénjét az egyvegyértékü (Sb2O3) antimonit v. sztibil gyökkel helyettesítjük.
E vegyület úgy készül, hogy B.-vet antimonoxiddal (Sb2O3) és elegendő vizzel pállítanak; a. leszűrt oldatból a kihüléskor kikristályosodik két molekulája 1 mol. kristály vizzel. Szintelen átlátszó könnyen elmáló rombos oktaéderekben kristályosodik. F. s. 2.607. Közönséges hőmérséken 15 s. r., 100 fokon 2 s. r. vizben oldható; borszeszben oldhatatlan. Kezdetben édeskés, utóbb undorító fémes izü. A hevítéskor megszenesedik; a. maradék káliumkarbonát, szén és szin-antimonból áll; sósavval megsavanyított vizes oldata a kénhidrogén viztől narancsvörös szinü csapadékot ad. E vegyületben a kálium helyét más fémek is pótolhatják. Igy kalcium, bárium; ólom, ezüst stb. Fontos gyógyszer. Külsőleg izgató (Unguentum Autenriehti fő alkotó része). Belsőleg igen kis adagokban (5-8 mg.) mint emésztést elősegítő szert használják. 1 cg.-os adagai hányási ingert és bő bélürülést idéznek elő. 5-10 cg.-os adagai hányást okoznak. A m. gyógyszerkönyvben hivatalos gyógyszer; különösen fontos, hogy arzéntartalmu ne legyen. A vinum stibiato tartaricum (Vinum Huxhami) 0.25 g. hánytató borkő 60 g. malaga-borban való feloldása utján készül.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me