Ammonia,

Full text search

Ammonia, ammoniák, kellemetlen kábító szagu gáz, mely hidrogénből és nitrogénből van összetéve; képlete H3N. Gázalaku ammoniát először Priestley állított elő, Scheele pedig bebizonyította, hogy nitrogéntartalmu, Berthollet, hogy nitrogén és hidrogén vegyülete. A szabad nitrogén és hidrogén egymásra kémiailag nem hatnak, de a kifejlődés pillanatában képeznek ammoniát; csekély mennyiségben képződik akkor is, ha a nitrogén és hidrogén gázak elegyén elektromos szikra csap át. Előállítható bármely ammoniumsóból, ha erős bázissal hevítjük. A kémikusok leginkább klórammonium és kalciumoxid elegyének hevítése révén kapják. Tiszta állapotban színtelen gáz, amelynek fölötte átható, kábító szaga van. Sűrüsége 0,586 (levegő = 1). Egy liter sulya 0.7619 g. Erős lehütéssel szintelen, mozgékony folyadékká sűrüsödik; a folyós ammonia forráspontja -38° C. Vizben igen könnyen oldódik; 1 térfogat viz 0°-on 1148 térfogat A.-gázt képes elnyelni, egyike tehát a vízben leginkább oldható gázoknak. Kémiai sajátságai: savakkal közetlenül egyesül, velük az ammonium-sókat képezve. Csak igen erősen oxidáló anyagokkal gyujtható meg. Sósavba mártott üvegbot körül az A.-tartalmu levegő füstöt képez; e reakcióról, továbbá szagáról könnyen felismerhető. Fertőzött vizben ammonia v. ammoniumsók fordulhatnak elő csekély menynyiségben; jelenlétöket a Neszler-féle kémlőszerrel (l. o.) állapítják meg. A természetben tehát előfordul; igy igen kis mennyiségben van a levegőben is; képződik továbbá ott, hol nitrogéntartalmu szerves anyag (ürülék, vizelet, hulla) rothad s a levegő bőséges hozzájárulása gátolva van.
Az A.-gáz vizes oldata az iparban nagyfontosságu és nagy mennyiségben készül. Közönségesen szalamaiaszesznek nevezik. Szaga olyan mint az A.-gázé, s mivel ez belőle folyton eltávozik, tehát csak zárt edényben tartható el. Ez A. folyadék fajsulya annál kisebb, minél több A.-gázt tartalmaz feloldva; a következő táblázatban néhány adatot találunk:
Vizes oldatának sűrüsége és tartalma:
14 C°-on; víz sürüsége 14°-on = 1. (Carius szerint.)
Az A. folyadék gyári előállítása úgy történik, hogy nyers ammonium-kloridot v. szulfátot poralaku kalciumhidroxiddal elegyítenek és az egészet külön e célra való készülékben hevítve, a fejlődő A. gázt desztillált vizbe vezetik. Az említett ammoniumsók előállításához az úgynevezett gázvizet használják, t. i. azt a mosó vizet, a melyen a világítógázt tisztítás céljából még a gázgyárban átvezetik. A kőszén ugyanis a szénen kivül hidrogént, oxigént és nitrogént is tartalmaz és az izzításkor a kőszénből A. is fejlődik, mely a mosóvizben feloldódik. A gázviz szabad ammoniát, továbbá ammonium-karbonátot s szulfidet tartalmaz. Az A. folyadék gyári előállítása gyakran közetlenül a gázvizből is történik, ezt ugyanis megoltott mészszel elegyítik és ledesztillálják; bonyolódottabb készülékek szükségesek, hogy elég tömény A. oldatot kapjanak.
Az A. folyadék gyógyszerül is használatos; a magyar gyógyszerkönyvben hivatalos Liquor ammonioe, 10% A. gázt tartalmazzon; ne legyen szennyezve kloridok-, szulfátok-, karbonátok- és kalciummal; továbbá empireumás anyagokkal. Régebben az A. gáz borszeszoldatát is gyógyszerül használták (Spiritus Dzondii). Külső gyógyszer az A. folyadék és olaj elegye (Linimentum volatile); a köznép repülő zsirnak nevezi.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me