Galandférgesség.

Full text search

Galandférgesség.
A kutyák belében sokféle galandféreg fordulhat elő, ennek elsősorban az emberrel való szoros kapcsolata miatt van jelentősége. Előfordulhat azonban, hogy a férgek olyan mértékben elszaporodnak az állat beleiben, hogy táplálékelvonás v. mechanikus hatások következtében súlyosan megbetegítik.
A galandféreg teste ízekből áll; ezeket a féreg feje, az ún. scolex termeli; a scolex szívógödrökkel v. horgokkal tapad az állat belének nyálkahártyájára. A láncolat végén levő, petékkel telt, érett ízek előbb-utóbb leszakadnak és a kutya bélsarával a külvilágra kerülnek. A különböző galandférgeket méreteikről, az ízek alakjáról, nagyságáról, valamint arról a tényről, hogy a bél melyik szakaszában telepedett meg, fel lehet ismerni. Kizárólag köztigazdák útján fejlődnek.
A háromízű galandféregnek (Echinococcus granulosus) pl. a sertés, a juh, a szarvasmarha - és ritkán az ember - a köztigazdája; ezekben az élőlényekben fejlődnek ki s válnak fertőzőképessé az ebre veszélyes rivókatömlők (echinokokkusz-tömlők), amelyekből a kutyában alakulnak ki a kifejlett galandférgek.
Az ember is belekerülhet ebbe a ciklusba, ha a kutya bélsarában levő galandféregpeték az emésztőcsövébe kerülnek. A fertőződés forrása lehet a galandférges kutyának a simogatása v. az ilyen állat bélsarával szennyezett konyhakerti növények, ill. a földről fölszedett mosatlan gyümölcsök fogyasztása. A petéből az ember bármelyik szervében, leggyakrabban a májban, a tüdőben, de még az agyvelőben is kifejlődhet az ún. rivókatömlő. A tünetek ált. nem jelentkeznek olyan módon, hogy a fertőződés jól felismerhető legyen, de ha a ciszták megrepednek, a hirtelen bekövetkező anaphylaxiás (allergiás) reakció akár halált is okozhat.
A parazita kellemetlen szövődményeként a ciszta tartalma a testüregekbe ömölhet; ezzel számos új, ún. leánykatömlő fejlődik ki, s közöttük óriási, akár 50 1 folyadékot tartalmazó ciszták is előfordulhatnak. Eltávolításuk sebészeti feladat; sokszor azonban még a műtét sem segít, ill. a beteget nem is lehet megoperálni v. azért, mert a ciszta elérhetetlen, v. túl későn fedezték fel a bajt. Nemrégiben azonban előállítottak olyan benzimidazol-készítményt, amivel a hólyagférgességet emberben, állatban egyaránt gyógyítani tudják.
A kutyák fertőzöttsége különösen vidéken gyakori; főleg akkor betegednek meg, ha hólyagférges szerveket (májat, tüdőt) falnak fel. Ezekhez mindenekelőtt a házi disznóölés alkalmával jutnak hozzá. Vidéken ugyanis még elég sok helyen él az a rossz szokás, hogy a disznóölés során a hólyagférges belső szerveket (pl. a májat) a kutyának vetik.
A kutyákban a háromízű galandférgen kívül előfordulnak még egyéb galandférgek is, pl. az uborkamag alakú galandféreg (Dipylidium caninum); hossza elérheti a 4050 cm-t, és rendszerint 90-100 ízből áll; az ízek (főleg az érett ízek) világosvörös színűek és az uborkamaghoz hasonlítanak.
A köztigazdája az ember, a kutya és a macska bolhája, egyes adatok szerint azonban még a kutya tetve is. Ezeknek a rovaroknak a testében fejlődik ki a lárvája, amikor a kutya szétrágja a bolhát v. a tetvet, a szabaddá vált lárvákból az állat vékonybelében kialakul a kifejlett galandféreg. Az ember is fertőződhet, a kutyát simogatva érintkezésbe kerül az állaton levő lárvával. A lárvák a bolhában 3-4 hét alatt alakulnak ki, ezek a kutyákban kb. 10 nap múlva fejlődnek ivarérett galandférgekké.
Az uborkamag alakú féregízek a kutya végbélnyílása körül viszketést okoznak; az ebek nyugtalanok, gyakran kapkodnak a farkuk, ill. a végbéltájékuk után, nyaldossák ezeket a testrészeiket és "szánkáznak", azaz ülepükre ülve csúszkálnak ide-oda.
A kutyák vékonybelében élősködnek még a különböző Taenia fajok: a fűrészes galandféreg (Taenia pisiformis) 0,5-1 m; a kergeféreg (Taenia multiceps) 0,41 m, valamint számos más galandféreg. Köztigazdái lehetnek a juh, a sertés, a nyúl. Elsősorban a vágóhidak környékén élő ebekben, továbbá a vadászkutyákban és pásztorkutyákban élősködnek. A férgek petéi a kutya bélsarával kerülnek a külvilágra, majd ivóvízzel v. táplálékkal jutnak a köztigazda emésztőcsatornájába.
A galandférges fertőzést a kutya bélsarának mikroszkópos vizsgálata alapján lehet megállapítani. Ma már vannak olyan gyógyszerek, amelyekkel a kutyából a galandférgek viszonylag könnyen eltávolíthatók, de fontos a megelőzés is. Ügyelni kell arra, hogy a kutyák ne juthassanak hozzá a különböző háziállatok belső szerveihez, így a fertőzési láncolat megszakad, és az eb nem kap bélférget.
A ~ következményeit leginkább a fiatal, rosszul táplált állatok sínylik meg.
Az uborkamag alakú galandféreg életciklusa
1. a leszakadt íz a kutya bélsarával jut a külvilágra, 2 fejlődő lárvája, 3 köztes gazdája a kutya bolhája, 4. a kutya vékonybelében fejlődik ki a galandféreg

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me