I.

Full text search

I.
Az országbirói értekezlet 1861. február 16-dikán tartott VI. ülésében tárgyalta alválasztmánya javaslatát a büntető törvénykezés tárgyában. Az alválasztmány addig is, míg az országgyűlés véglegesen intézkedik, ideiglenesen azonnal behozhatónak vélte és javasolta némi csekély módosítással az 1843-diki büntető törvényjavaslatot. A szólók közül többen egyedül a magyar büntetőjogi gyakorlatra való visszatérést tartották kivihetőnek, mások azt kivánták, hogy ő felségének előlegesen ajánltassék az 1843. országos bizottság javaslata, a mennyiben pedig ennek életbe léptetése ellen nehézségek forognak 329fönn, ne másra, mint a szükséghez képest módosított régi büntető gyakorlatra való visszatérés kéressék ő felségétől.
Deák Ferencz: Két tekintet tartóztatott, hogy a mai tanácskozás folyamában a dologhoz szóljak. Egyik az, hogy én is szerencsés valék akkor, midőn ezen büntető codex az országgyűlési bizottság által kidolgoztatott, ebben tettlegesen résztvenni, s némileg talán azon aggódtam, hogy véleményemet azon munka iránt, melyben résztvettem s mely némileg a magam munkája, elfogultsággal, előszeretettel fognám csak előterjeszteni; másodszor, mert azon albizottságnak is tagja voltam, mely ezen indítványt teszi, s nem akartam azon gyanuba jönni, hogy véleményemet másra tolni kivánom; annál inkább nem, mert azon okokat, melyek minket ezen véleményünkre birtak, javaslatunkban részletesen előadtuk, s azokat ismételni, minthogy föl is olvastattak s minden tagnak kezében vannak, nem tartám szükségesnek, s még kevésbbé volt szükséges a fölszólalás azután, midőn Tóth Lőrincz t. barátom nézeteimet bővebben kifejtette s azon okok mellé, melyeket javaslatunkban előadtunk, ujabb okokat is hozzáadott. Mi teljesítők kötelességünket, kimondtuk meggyőződésünket, s megtettük a javaslatot: a többi a nm. tanácskozmánynak dolga.
Egy okot azonban szándékosan nem mondtunk el az albizottsági javaslatban, s egy okot a bizottságban sem emlitettem meg, s valóban most is csaknem tartózkodva mondom meg, de mégis megmondom, hogy miért nem akarom a régi magyar büntető gyakorlatot behozni. S ez ugyanazon ok, melyért az ausztriai büntető törvényt nem akarom megtartatni, t. i. mivel a magyar büntető törvényben határozatlan a publiko-politikai vétkek formulázása és definitiója. Szomorú, kedvetlen eseményeket éltünk azon kornak emberei, a magyar törvénynek ezen szerencsétlen szavai miatt: «qui semet manifeste erigunt contra statum publicum!» Ezen törvény nyomán köztanácskozási beszédek miatt Wesselényi, Balogh és többen notae per alá vétettek. Ez ellen a nemzet képviselői az országgyűlésen fölszólaltak, és a törvény megváltoztatását sürgették, de a főrendi tábla nem engedvén, a dolog elhatározatlan maradt, s ezen bizonytalanság az, mi köztanácskozásainkat kétségessé teszi. Fennáll továbbá még egy szennyfoltja a criminalis praxisnak s ez a «nota és a crimen laesae majestatis» való perekben a titkos eljárás, mely gyakorlat 1797 után hozatott be, s 48-ig fennállott. Ez ellen is felirt az ország, de nincsen megváltoztatva. Ez is egy igen fontos ok.
Azonban, ha a többségnek máskép tetszik, s úgy látszik, hogy nemcsak ezen tanácskozmány többségének, hanem meg vagyok győződve, 330hogy az ország többségének is máskép tetszik, mert ez is a régit akarja visszaállítani: hódolok a többségnek, s ellene nem szólok; csupán csak egyet jegyzek meg. Azon két dolog összekapcsolását nem tartom czélszerűnek, helyesnek, t. i. hogy azt mondjuk: «az egyik ez; ha nem tetszik, a másikat ajánljuk.» Ehhez az itt kimondott elv szerint jogunk sincs, mert ezen tanácskozmány mindjárt első ülésében kimondotta, hogy a mit a magyar törvényből meg lehet tartani, azt meg kell tartani; a mit belőle vissza lehet állítani, azt vissza kell állítani: a nm. tanácskozmány többsége kijelentette s indokolta, hogy a régi criminalis praxist vissza lehet állítani, tehát vissza kell állítani. Logikai összefüggést nem látok abban, ha azt mondjuk: «ez is jó, az is jó; ezt is lehet, azt is lehet»; mert a kettő közől választani kell. A nm. tanácskozmány, hacsak kimondott elvéhez hűtlen nem akar lenni, nem mondhat egyebet, mint azt, hogy visszaállítja a régi magyar büntetőjogi gyakorlatot a szükséges módosításokkal, mert a magyar gyakorlat mellett egyúttal az országos bizottsági javaslatot is indítványba hozni, nem más, mint courtoisie, mely a jelen esetben nincs helyén. Ha a nm. tanácskozmány azt hiszi, hogy az 1843-diki javaslatot nem lehet behozni, mert ahhoz sok idő kell, s ő felsége nem fogja azt helybenhagyni, s másrészről azt hiszi, hogy a régi büntető gyakorlatot vissza lehet állítani, – mit azonban én nem hiszek – méltóztassanak ezt ajánlani; ez egyezik a tanácskozmány által kimondott elvekkel, s méltóztassanak egy bizottságot megbízni az e részbeni javaslat kidolgozására. (Köztetszés s helyeslés.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me