Eocén

Full text search

Eocén
A Kárpát-medencében a legidősebb harmadidőszaki képződmények a felszínen az eocénból valók. A többszöri tengerelöntés eredményeképpen lerakódott eocén üledékek ma leginkább a Dunántúl és Erdély területén találhatók. A kor legjellegzetesebb vezérkövületei a foraminiferákhoz (likacsoshéjúakhoz) tartozó óriás mészvázú egysejtűek, a nummuliteszek. A lapos, valóban kőpénzre emlékeztető „Szent László pénze” (Nummulites millecaput) mellett a leggyakoribb faj a kisebb, „felfújt” N. perforatus. A nummuliteszek mellett a kor jellegzetes kövülete néhány egyéb, szintén nagyméretű foraminifera (Discocyclina, Asterocyclina, Alveolina, Assilina) is.
Az alsó-eocén transzgresszióhoz kapcsolódó kőszenes rétegsorokból (Dudar, Bodajk, Tatabánya, Dorog) gazdag fauna került elő. Évtizedeken át jól ismert lelőhely volt a közelmúltban bezárt dudari szénbánya meddőhányója. Itt a csigák között az arasznyi Turritellák és Campanilék a legfeltűnőbbek. A sapkaformájú, lapos Velateseknek még a foltos barna mintázata is fennmaradt, ami a helyi, különleges fosszilizációs körülményeknek köszönhető. A kagylók között a Fimbriák tenyérnyire nőttek. A molluszkák mellett a kerek magános korallok (Cycloseris) is gyakoriak voltak. A fent említett kövületek az eocén rétegsor tengeri szakaszából származnak. A szenes sorozat egyes szintjeiből kistermetű Brachidontes és Anomia kagylókat lehet nagy tömegben gyűjteni.
A gánti bauxitlencsék fedő rétegsora a középső-eocén klasszikus ősmaradványlelőhelye. Itt a transzgresszió első fázisában apró, díszítetlen csigákban (Melania) gazdag márga keletkezett. A molluszkákban gazdag tengeri rétegsor e felett helyezkedik el. Több tucat fajt írtak le innen. A legjellegzetesebb csigák a tornyos Cerithiumok, a kerek, alacsony Naticák, a csomókkal, vagy tüskékkel díszített Tympanotonusok, a bordás Cantharusok és Clavilithesek.
A felső-eocén tengerelöntés képződményei a Budai-hegységben és az Északi-középhegységben nyomozhatók. Jellegzetes az ekkor keletkezett nummuliteszes-lithothamniumos mészkő és a bryozoás márga. A Lithothamnium egy mészvázú vörösalga, a bryozoák (más néven mohaállatkák) pedig a korallokra emlékeztető telepes lények.

Eocén csiga (Natica) kőbelek (Lábatlan)
Az eocénből leírt több száz csiga és kagylófaj nagy része sekély és meleg tengert jelez. A normálsósvízben lerakódott agyag-, márga- és mészkőrétegekben az eddig nem említett korallok (Trochosmilia, Stylocoenia, Circophyllia, Ceratotrochus) és tengeri sünök (Conoclypus, Echinolampas, Schizaster) is gyakoriak lehetnek. Egyes lelőhelyekről (pl. Dudarról) néhány szép rákmaradvány is előkerült. A molluszkák vázain gyakran megfigyelhetők a Cliona nevű marószivacs okozta lyukacskák. A szilárd aljzatot jelentő nagyobb kagylókon és csigákon esetenként odatapadt féregcsövek (Serpula) láthatók.
A kihalt ammoniteszek távoli rokonai a ma is élő Nautilusok. Gyermekfej méretű – rendszerint kissé deformált – maradványaik a hazai eocén ritka kövületei.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me