A pliocén-pleisztocén tárolórendszer

Full text search

A pliocén-pleisztocén tárolórendszer
E tároló – függőleges irányban – a felszíntől az alsó–felső-pannon rétegek határáig terjed. Alatta rendszerint rossz vízvezetőképességű üledékek találhatók, amelyek a fölöttes rétegeket az alaphegységi karbonátos tárolóktól elszigetelik. Általában ezeknek a rossz vízvezető-képességű (főleg alsó-pannon) rétegeknek a felszíni kibúvásai képezik a medencebeli tároló határait.
A medencebeli tárolórendszer legjobb vízvezető-képességű részét a síkságra kilépő folyók pleisztocén-holocén kavicsos hordalékkúpjai alkotják. A legnagyobb méretű a Duna csallóközi-szigetközi kavicsos hordalékkúpja, amelyben a durvaszemű rétegek elérik a 400 m vastagságot.
A pleisztocén folyóvízi üledékek a medenceperemi hordalékkúpoktól és kavicsteraszoktól távolodva, a medence belseje felé jelentősen finomodnak. Itt az üledék szemcsenagyság szerinti összetétele a durvaszemű homoktól az agyagig változik; a ciklikus süllyedés következtében durvább és finomabb szemcsenagyságú üledéktípusok követik egymást. Főleg az Alföldön jellemző a jó vízvezető képességű alsó-pleisztocén durvaszemű összlet. Az Alföldön belül a duna-tisza közi dunai üledékben, a Sajó-Hernád, a Felső-Tisza-Szamos és a Maros hordalékkúpjainak üledékeiben találhatók durvább szemű rétegek.
A pleisztocén üledékek vastagsága a Kisalföldön a 700, az Alföldön a 800 m-t is eléri. A vízvezető rétegek aránya átlagosan 50%, szivárgási tényezője általában 40-4 m/s körüli. A folyóvízi üledékképződés jellegzetességeiből adódóan a vízzáró rétegek nem teljesen összefüggőek. Ennélfogva a függőleges kapcsolat lehetősége többnyire fennáll, bár a függőleges szivárgási tényező általában 4 nagyságrenddel kisebb a vízszintesnél.
A pleisztocén rétegsor alatt – a medenceperemeken és a Dunántúli-dombvidéken a felszíntől az alsó–felső-pannon határáig – homok, homokkő, aleurit, agyag, márga váltakozásából álló rétegsor található, amely felfelé haladva a beltengeriről a folyóvízire váltó üledékképződés jegyeit mutatja (lásd az ősvízrajzi részben). A rétegsor vastagsága a Kisalföldön és a Dél-Alföldön eléri az 1,5–2 km-t. Habár e rétegek már zártabbak, még itt is fennáll a függőleges kapcsolat lehetősége. A szivárgási tényező – jóllehet a nagyobb mélységben uralkodó magasabb hőmérséklet miatti viszkozitás-csökkenés elősegíti a szivárgást – egy nagyságrenddel kisebb, mint a pleisztocén rétegekben: 10-5 m/s körüli. A porozitás az 1 km mélységben jellemző 30–35%-ról 2 km-ig 10–20%-ra csökken a rétegtömörödés, kompakció miatt.

A Pannon-medence hidrogeológiai egysége: a pliocén-pleisztocén víztároló képződmények elterjedése (Erdélyi Mihály után)
A Pannon-medencében a geotermikus gradiens 100 méterenként 4–6 °C-kal változik; ebből adódóan 500 m körüli mélységben a feltárható víz hőmérséklete általában már meghaladja a 30 °C-t, amit a magyarországi besorolás szerint hévíznek tekintünk.
A Pannon-medence felszínének magassága a síkvidéki területek nagy részén mintegy 100 m-rel van a tengerszint felett. Az alföldi homokhátságok (Duna–Tisza köze, Nyírség) mintegy 50 m-rel emelkednek föléjük, a dombvidéki és hegylábi területek tengerszint feletti magassága pedig 2–300 m-ig terjed. A magasabb fekvésű területek – mint térképünk mutatja – egyben a Pannon-medence beszivárgási területei. Az itt beszivárgó víz a féligáteresztő rétegösszleten, illetve a rétegkibúvásokon keresztül nagyobb mélységekig jut le. 1–10 m/év sebességgel a rétegek mentén a medence mélyebb részei felé szivárog, onnan pedig nagy területeken felfelé mozog. A rétegvizek nyomása a jelentősebb vízkivételek előtt – eredetileg – ennek megfelelően alakult: a leszivárgási területeken kisebb, a feláramlási területeken nagyobb volt. Ezt a regionális áramlási képet – amelyet kisebb helyi áramlási rendszerek is tarkítanak – a földtani adottságokon és a nyomáseloszláson kívül a vízminőség térbeli alakulása, valamint a geotermikus viszonyok is igazolták, valamint alátámasztották a környezeti izotópmérések és a számítógépes modellezések is. A vizsgálatok arra is rámutattak, hogy a beszivárgás, az utánpótlás mennyisége igen kismértékű: a korábbi évtizedek átlagos csapadékviszonyai mellett 50 mm/év körüli volt, de az utóbbi szárazabb évtizedekben ennek a felénél is kisebb értékre csökkent.
Ott, ahol a folyók a hegyvidéki területekről kilépnek és saját hordalékkúpjukon folynak tovább, a felszín alatti vizek utánpótlódásának jelentős forrása lehet a folyóból történő beszivárgás is. A legjellegzetesebb példa erre a Duna csallóközi-szigetközi kavicsos hordalékkúpja, ahol a vizsgálatok szerint a Dunából néhányszor 10 m3/s víz lép ki és áramlik szét a kavicstestben. Az áramlási sebesség több száz m évente. A tríciumvizsgálatok – amelyek révén a kavicstestben azt a tríciumkoncentráció-növekedést is kimutatták, amely a 60-as évek elején megsokszorozódott légköri atomrobbantások következtében állt elő – szintén igazolták az itteni intenzív áramlási rendszert, s az oxigénizotóp-vizsgálatok is 10–20 km távolságig bizonyították a Duna-víz jelenlétét az üledékekben. Magyarországon ilyen nagy intenzitású, folyóból történő beszivárgásra, természetes parti szűrésre nem is igen van más példa (lásd még az utolsó fejezet Bős-Nagymarosról szóló részében is); az egyéb, durvaszemű mederanyaggal jellemzett folyószakaszokon inkább csak a vízkivétel hatására áll elő a parti szűrés folyamata. A parti szűrés jelentőségére a vízkészletek hasznosításánál még visszatérünk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me