A Bolyaiak

Full text search

A Bolyaiak
És e században már egyre többen jutnak el külföldi egyetemekre, hogy nagynevű professzoroknál képezzék tovább magukat. A szegényebb sorból valók egy-egy főrangú csemete mellé szegődnek házitanítónak, kísérőnek, barátnak. Így járt el Bolyai Farkas is, s jutott el Göttingenbe, ahol barátjává fogadta őt az épp ott tanuló Gauss, akit néhány évre rá már a matematika fejedelmeként tiszteltek.
Bolyai Farkas idehaza a marosvásárhelyi kollégiumban lett a matézis és a természettan (fizika) tanára, s a honi matematika egyik fejedelme, amit remek tan- és szakkönyvei is bizonyítanak. Ezekben közölte azt az eljárását, amelyet egyes algebrai egyenletek közelítő megoldására dolgozott ki, emellett tételt állított fel a poligonok egymásba darabolásáról, állítván, hogy ha a síkban két sokszög területe egyenlő, akkor mindkettőt fel lehet darabolni olyan, egymásba nem nyúló sokszögekre, amelyek egymással páronként egybevágóak. E kérdéskörrel később is többen foglalkoztak. Bolyai Farkas remek matematikus volt, kiváló tanár, s elismert műszaki alkotó, aki nem szégyellte, hogy a magyar akadémikusok lapjában mindössze egyetlen tanulmánya jelent meg, az is a marosszéki lakodalmi szertartásokról, s azt sem, hogy odahaza drámáit, azaz szomorújátékait jobban ismerték, mint matematikai felismeréseit.
Fia, Bolyai János is részben édesapja nyomdokain haladt, különösen, ami a párhuzamosok problémájának vizsgálatát illeti. E kérdéskört az 1820-as években sikerült tisztáznia, s a papa "Tentamen" című kétkötetes matematikai műve első kötete függelékében (Appendixében) – mely 1832-ben jelent meg – adta közre "A tér abszolut igaz tudománya" címmel. E 26 oldalas, később világhírűvé lett dolgozatában Bolyai János arra mutatott rá, hogy az euklidészi és nem euklidészi geometria a párhuzamossági (tehát a XI.) axióma elhagyásával nyert axiómarendszerrel közösen írható le. Véleménye szerint az ún. párhuzamossági, tehát a XI. euklidészi axióma (avagy 5. posztulátum) független a többi euklidészi axiómától, s tagadásával az újszerű, ún. nem euklidészi geometria jön létre, ha pedig ezt az axiómát egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk, akkor a két geometria közös elemeit magában foglaló, ún. abszolút geometriához jutunk. Ez a magyar matematika legnagyobb tudományos felismerése. Emellett Bolyai János – más dolgozataiban – tisztázta a komplex számok geometriai szerepét, foglalkozott zeneelmélettel, filozófiai és nyelvészeti kérdésekkel, s természetesen a bécsi hadmérnöki főiskolán diplomát szerzett kapitány szűkebben vett szakmája, hadtudomány kérdésköreivel is foglalatoskodott. Betegeskedő ember volt, aki ezért kénytelen volt magát fiatalon nyugdíjaztatni, s gazdálkodóként élt egy kis faluban, miközben a világ nagy kérdései izgatták, amit hatalmas kézirati hagyatéka is igazol.
A két Bolyai életútja jellegzetesen magyar életút: keveseknek adatott meg ugyanis, hogy forradalmi gondolataikkal a nemzetközi tudósvilág színpadára lépjenek, s bizony Bolyai János sem került a sors kegyeltjei közé.

Ábrák Bolyai János munkájából

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me